به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان قانون برنامه ششم توسعه افزود:در اشتغالزایی بستر فیزیکی و فرهنگی جامعه برای حضور معلولان مهیا نیست و از این پس شهرداری ها موظفند برای پروژه های جدیدی که قوانین مناسب سازی را رعایت نکرده باشند پایان کار به آنان ندهند.

 محمد محمدی در مراسم گرامیداشت افراد دارای معلولیت با بیان اینکه  بهزیستی از 20 سال  پیش، اجتماعی شد و در حال حاضر اکثر موسسات خیریه و مراکز غیر دولتی مجوز فعالیت خود را از بهزیستی اخذ کرده‌اند، افزود: مجموع اعتباری که برای بهزیستی هزینه می‌شود اعتباری بالغ بر 640 میلیارد ریال است که 180 میلیارد ریال آن توسط سازمان برنامه و بودجه استان زنجان تامین می‌شود

وی با تاکید بر این‌که  بهزیستی با دو رویکرد عام و خاص ارائه خدمت می نماید اظهار نمود: 20 هزار و 239 معلول در سامانه بهزیستی استان زنجان مورد ثبت گردیده است.  

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات خوب دولت با تصویب قانون برنامه ششم، افزایش 3.5 برابری مستمری مددجویان است. این در حالی است که به خاطر جذب پشت نوبتی‌ها و معلولان متوسط و خفیف، تعداد مستمری‌بگیران از 7000 نفر به 14 هزار نفر افزایش یافت.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان تصریح نمود:  309 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی هستند که بیشتر آن‌ها به خاطر عدم رعایت مسایل ایمنی در کار و تصادفات جاده‌ای دچار معلولیت شده‌اند. از این‌رو، استاندارد کردن جاده‌ها باید جزو مطالبات عمومی باشد.

محمدی در ادامه با بیان اینکه ۹۹۴ دانش‌آموز و ۲۲۵ دانشجوی معلول از خدمات توانبخشی و تامین هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند هستند و۲۲۰ نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند یادآور شد: مجموع مبلغ مستمری مددجویان ماهانه رقمی بالغ بر یک میلیارد و۷۸۰ میلیون تومان می باشد.

وی با بیان این‌که سال گذشته  730 نفر از مددجویان بهزیستی صاحب شغل شدند، یادآور شد: یکی از اقدامات مثبت این نهاد حمایتی، تغییر رویکرد از مرکزمحوری به خانواده‌محوری است و در این راستا، 500 نفر خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند.

وی افزود: همچنین سال گذشته 9 هزار و 100 مورد وسایل کمک توانبخشی برای مددجویان بهزیستی توزیع شد و 25 نفر کودک نیز تحت عمل کاشت حلزون قرار گرفتند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به این‌که از سال 92 تا کنون، 11 هزار معلول در قالب توانبخشی مبتنی بر جامعه شناسایی شده‌اند، بیان نمود: مقوله مناسب‌سازی باید با جدیت هر چه تمام‌تر پیگیری شود. این در حالی است که 9.8 درصد از جمعیت، سالمندان بالای 60 سال هستند و تخمین زده می‌شود که بعد از 15 سال، این میزان به 25 درصد برسد.

وی افزود:مشاوره ژنتیک یکی  از بحث‌های مهم بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت ها است، و در این  راستا، سال گذشته 20 هزار نفر تحت آموزش برنامه های آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت ها قرار گرفتند .

وی گفت:  سال گذشته تعداد 1 هزار و 536 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در سطح استان مراجعه کردند و تعداد 2 هزار نفر از دانش‌آموزان نیز تحت غربالگری ژنتیک قرار گرفتند.

گفتتی است : مراسم بزرگداشت افراد دارای معلولیت با حضور استاندار زنجان ، مقامات ارشد استانی و جمع کثیری از معلولین در سالن همایش روزبه برگزار شد و از معلولین موفق در زمینه تحصیلی ، هنری ، ورزشی ، کارآفرین مورد تقدیر قرار گرفتند.