به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ فتح‌الله حقیقی در جلسه شورای معادن استان، افزود: بسیاری از مشکلات کم‌آبی و تخریب منابع طبیعی، ناشی از دلال‌بازی و اهلیت نداشتن معدن‌کاران بوده است.
وی اظهار داشت: گروهی متشکل از حوزه معاونت عمرانی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان ظرف یک ماه آینده، مستند تصویری از آخرین وضعیت تمام معادن استان شامل معرفی، مجوز برداشت و میزان برداشت فعلی را در جلسه آتی این شورا ارائه دهند.
حقیقی تصریح کرد: این گروه، مشخصات تمام روستاهای دارای معدن که ماشین‌آلات معادن از داخل آن‌ها عبور می‌کنند را مشخص کند چرا که معدن‌کاران یا باید طبق قانون، حقوق جاده و روستاییان را رعایت و استهلاک جاده‌ها را پرداخت کنند و یا باید مسیر عبور خود را تغییر داده و مسیر اختصاصی داشته باشند.
استاندار زنجان تاکید کرد: تمام معادنی که درخواست تعطیلی داشته و یا از سوی شورای معادن استان تعطیل می‌شوند باید همه تعهدات مالی را اجرا کنند تا هرکسی جرات نداشته باشد مجوز معدن بگیرد.
وی ادامه داد: این معدن‌کاران باید با اخذ تعهد کتبی از مراجع ذی‌صلاح ضمن پرداخت حقوق دولتی، مطالبات و سهم مردم نسبت به بهره‌برداری از معدن را نیز پرداخت کنند.
حقیقی با بیان اینکه از همه معادن حمایت می‌کنیم، گفت: بررسی مسائل و مشکلات معادن در این شورا به منزله حمایت و احترام به معادن بوده و البته معدن‌کارانی که حیثیت معدن را با تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، زیر سوال می‌برند باید سلب امتیاز شوند.
مقام عالی دولت در استان زنجان با تاکید بر اینکه نظارت بر معادن باید به‌صورت مستمر بوده و اکیپ‌های استانی و شهرستانی تشکیل شود، خاطرنشان کرد: معدن‌کارانی که قانون را رعایت کرده و به میزان مجوز اخذ شده از معادن، برداشت می‌کنند مورد حمایت و تشویق قرار می‌گیرند.
این مسئول در خصوص لاشه‌ها و سنگ‌های باطله معادن که امکان استفاده در معابر شهری دارند، تصریح کرد: گروه کارشناسی متشکل از حوزه معاونت عمرانی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرداری این موضوع را بررسی کرده و در صورت مقرون به صرفه بودن، تمام شهرداری‌های استان از آن‌ها در معابر شهری استفاده کنند.