به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در راستای بررسی مشکلات تنبلی چشم که در سه مرحله انجام می‌شود.

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: امسال تعداد کودکان سه الی ۶ سال ۶۲ هزار و ۵۲۴ نفر است که تحت پوشش طرح غرباگری است.

 گل‌نساء آقامحمدی معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان،ظهر دوشنبه 30 مهر ماه در جمع خبرنگاران در محل بهزیستی استان زنجان اظهار داشت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم در ۲۴۵ پایگاه سنجش بینایی در سطح استان زنجان از اول آبان‌ماه امسال تا ۱۵ آذرماه در همه مهدهای کودک شهر و روستا اجرا خواهد شد.

 آقامحمدی افزود: معاینه چشم در مرحله اول توسط مربیان، معلمان و بهورزان آموزش‌دیده انجام می‌شود و در مرحله بعد موارد مشکوک به بینایی‌سنجی معرفی شده و در صورت نیاز به معاینه تخصصی، به چشم‌پزشک ارجاع داده می‌شود.

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان یادآور شد: در اجرای طرح غربالگری بینایی کودکان بر اساس هماهنگی‌های مددکاران، کودکان بی‌بضاعت از کمک‌هزینه عینک و جراحی برخوردار خواهند شد.

آقامحمدی خاطرنشان کرد:سال گذشته  ۴۷ هزار و ۵۳۵ کودک سه تا ۶ سال با پوشش معاینه‌ای ۷۷ درصدی غربالگری مورد معاینه بینایی قرار گرفتند که ۳۱۵۵ نفر به اپتومتریست ارجاع داده شدند و از این تعداد ۲۱۶۱ نفر خدمات مداخله‌ای را دریافت کردند.

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان، هزینه این طرح را ۲۰ هزار ریال برای خانواده‌ها عنوان کرد و افزود: والدین کودکان می‌توانند برای سنجش بینایی فرزند خود، به همه پایگاه‌های سنجش بینایی مستقر در مهدهای کودک، آمادگی‌ها و خانه‌های بهداشت مراجعه کنند.

آقامحمدی با بیان اینکه بهترین سن برای درمان تنبلی چشم زیر پنج سالگی است، افزود: در صورتی که اشکال دید کودک قبل از پنج سالگی تشخیص و درمان شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان به‌موقع بینایی کامل به دست می‌آید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: