به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ شهرام طهماسبی در جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور معاون پارلمانی رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار کرد: برای اهتمام به تولید باید ویژگی‌های تولید را مورد توجه قرار داد و بهتر است استان‌ها برای تبدیل تهدید تحریم به فرصت، ظرفیت تولیدی خود را احصا کنند.

این مسئول ادامه داد: بر اساس نتایج احصا شده توسط مرکز آمار ایران، کالاهای موردنیاز وارداتی به تفکیک استان مشخص شده است، به همین دلیل انتظار می‌رود نظام ارزیابی کاملی به‌وجود آید تا وزارتخانه‌ها فقط گزارش عملکرد را ارائه نکرده و برای بهبود کیفیت تصمیمات ارزیابی متمرکز انجام شود.

وی با اشاره به مشکل فضای مازاد اداری، افزود: سالیانه منابع قابل توجهی صرف احداث فضای اداری می‌شود و این در حالی است که برخی دستگاه‌ها فضای مازاد اداری دارند و این به دلیل تفرق و تعدد قوانین است. پس بهتر است قانون در این رابطه به یک تجمیع برسد.

طهماسبی با اشاره به راه‌اندازی کلینیک صنعت طی پارسال در استان زنجان، تصریح کرد: بهتر است کلینیک‌های صنعتی نیز در لایحه بودجه سال آتی مورد توجه بیشتری قرار گیرد و اگر ۳ تا ۵ درصد تبصره ۱۸ بودجه به این مهم اختصاص یابد، قطعا وضعیت اقتصاد و تولید بهبود می‌یابد؛ چراکه همه واحدها به تسهیلات نیاز ندارد، بلکه فناوری خط تولید و یا آموزش نیروی کار می‌تواند مشکلات چنین واحدهایی را حل کند.

در ادامه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار از سال ۹۴ به میزان ۳۰ درصد ارزش‌افزوده استان توسط بخش صنعت و یک درصد توسط بخش معدن تولید شده است. همچنین در حال حاضر ۱۸۳۴ جواز تاسیس با بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده وجود دارد و ۱۱۹۶ پروانه بهره‌برداری نیز در استان صادر شده است که همه این پروانه‌ها در حال حاضر فعال هستند.

ناصر فغفوری با اشاره به مهم‌ترین محصولات تولیدی توسط صنایع زنجان، ادامه داد: ترانسفورماتور، سیم و کابل، شمش سرب، شمش روی، شمش چدن، شمش مس، سنگ تزئینی و صنایع سلولوزی مهم‌ترین تولیدات استان است.

وی با بیان اینکه درخواست سرمایه‌گذاری در استان به لحاظ تعداد و میزان سرمایه‌گذاری افزایش قابل توجهی داشته است، افزود: به لحاط تعداد در هفت ماهه امسال تعداد درخواست سرمایه‌گذاری ۴۴درصد افزایش داشته و به رقم ۵۸۰ درخواست در هفت ماهه امسال رسیده است.

این مسئول تصریح کرد: هدف‌گذاری برای صادرات امسال ۶۰۰ میلون دلار بود که به خاطر مشکل عرضه در بورس، مشکلی برای صادرات پیش آمد و هنوز صادرات استان نتوانسته بر اساس آنچه که برنامه‌ریزی شده بود، اقدام کند که البته در سفر وزیر صمت به زنجان این مهم مورد بررسی قرار گرفت ولی در سال گذشته تحقق ۱۱۰ درصدی صادرات داشتیم که نشان از پتانسیل صادراتی استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، مجموع اراضی شهرک و نواحی صنعتی استان را ۳۰۰۰ هکتار دانست و خاطرنشان کرد: در سال‌جاری ۵۰ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شده که همه جلسات در محل واحدهای تولیدی برگزار شده است. تاکنون ۷۰۰ مصوبه در این جلسات تصویب شده که از این تعداد ۵۹۶ مورد اجرایی و ۱۲۵ مورد در دست اجرا است.

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز اظهار کرد: در حال حاضر زنجان ۱.۳ درصد اراضی کشور و ۵.۳ درصد نیز اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده که با حذف محدودیت‌ها به طور میانگین سالیانه ۳ درصد از اراضی را زیر کشت می‌برد.

جواد تاراسی ادامه داد: ۲۷.۵ درصد زیتون کشور در استان تولید می‌شود و ۴۷ درصد سهم تولید سیر نیز به استان زنجان تعلق دارد که در هر دو محصول، به لحاظ سطح زیرکشت و میزان تولید رتبه اول کشور را دارد و استان در تولید سایر محصولات رتبه اول تا هفتم را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: همچنین در خرید گندم، زنجان از استان‌های شمال‌غرب پیشرو بوده، به طوری که امسال ۴۳۰ هزار تن گندم تولید شده که سالیانه به طور متوسط ۶۰ هزار تن برای خودمصرفی نگه‌داری می‌شود و ۳۰۰ هزار تن نیز خریداری شده و قریب به ۷۰ هزار تن آن هنوز خریداری نشده و به عبارت دیگر ۷۶ درصد خرید انجام شده است.

این مسئول تصریح کرد: سال گذشته نیز ۴۶۰ هزار تن محصول تولید شده بود که امسال به دلیل بارندگی نامتوازن عملکرد محصول پایین آمد.

وی خاطرنشان کرد: برای ۱۳۰۰ هکتار توسعه باغات زیتون مشکل وجود دارد، به طوری که در سفر وزیر نیرو در رابطه با تخصیص آب به این باغات مذاکراتی انجام شد و این موضوع در حال حاضر در این وزارتخانه در حال پیگیری است. همچنین ۴۵ کیلومتر خط انتقال برق تامین و تسهیلات بسیاری ارائه شده است که اگر این مهم حل نشود، مشکلات بسیاری برای کشاورزان و باغ‌داران این مناطق به وجود می‌آید.