به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛  ۱۶ آبان ۹۸ به همت انجمن ادبی قیزیل اوزن مراسم نکوداشت استاد آذر مازندرانی با حضور خانواده استاد و همچنین میهمانانی از استانهای تهران، البرز، آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل در فرهنگسرای امام خمینی (ره) ارشاد اسلامی زنجان برگزار گردید.

در این مراسم شش ساعته پس از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی ابتدا کلیپی زیبا در خصوص زیبایی‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی استان زنجان پخش گردید. در ادامه با مجری‌گری ارسلان زنگانلی علاوه بر خوانش شعر شاعران حاضر، نوای موسیقی زنده آشیق‌های آذربایجانی (گروه موسیقی ایلقار) نیز به کرات نواخته شد.

استاد ناظر شرفخانه‌ای و استادکریمی مراغه‌ای دو میهمان مراسم نکوداشت بودند که با اجراهای خود حاضرین در مراسم را به وجد آوردند.

از دیگر میهمانان حاضر در مراسم می توان به آیدین تبریزلی، سدید حاج حسینی، دکتر رضازاده، ارشد نظری، دکتر غفارنژاد، حجت‌الاسلام حمیدی، تایماز میانالی، کوثر قولی میات، شیخ‌الاسلامی، صمد مرادی، بهبود مرادی، شاهمرادی، دومان بختیاری و... اشاره نمود.

از شعرای زنجانی که با توجه به ضیق وقت به قرائت اشعار خود پرداختند می‌توان به هوشنگ جعفری، پرویز سودی، علی کریمی، ولایی، عبداله مرادی، حسن رفیعی، منصور کلامی فرد، آیدا عبدی، دینا حاتمی، آرتین خاتمی، مهدی کابلی و رضا قاسم‌پور اشاره نمود.

در فواصل برنامه نیز لوح تقدیر خانم زهرا میرزایی در رشته تار (در اشل ملی) اهدا گردید. همچنین فارغ‌التحصیلان کلاس‌های زبان و ادبیات ترکی نیز لوح تقدیر خود را دریافت نمودند. مدرس دوره های C علی احمدی (وولکان) بود.

استاد آذر مازندرانی از شاعران دو زبانه معاصر کشور متولد زنجان و بزرگ شده تهران و کرج بوده و مزار این شاعر در کرج قرار دارد. همچنین دیوان شعر فارسی و ترکی (آرزیلار چیچگی) وی در دهه هفتاد و هشتاد به زیور چاپ آراسته شده است. استاد آذر مازندرانی در اکثر قالب‌های شعری در دو زبان فارسی و ترکی طبع خود را آزموده است، ولی باید وی را استاد سرایش بایاتی (دو بیتی هفت سیلابی) خواند. استاد آذر مازندرانی افزون بر پنج هزار بایاتی در موضوعات مختلف و مضامینی همچون حب وطن، زلزله زنجان و طارم، فاجعه قره‌باغ، عشق و دوستی و صلح و عدالت سروده است.

لازم به ذکر است که انجمن ادبی قیزیل اوزن در دوره جدید فعالیت خود هفتمین برنامه عصر شعر خود را با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با موفقیت برگزار نمود. ارسلان زنگانلی، ثریا بخشی و امیر نصیری (ائلمان) اعضای هیئت رئیسه انجمن ادبی قیزیل اوزن می‌باشند.