به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛  مهندس افشاری معاون حفاظت و بهره برداری این شرکت در بخش خبری 20 شبکه اشراق مرکز زنجان، حضور یافت و به سئوالات مجری برنامه در خصوص اقدامات صورت گرفته به منظور مهار سیلاب ها و جلوگیری از آسیب های احتمالی پاسخ داد. آبگیری سدهای احداث شده و پروژه های تغذیه مصنوعی از اولویت های کاری شرکت می باشد که نقش بسزایی در مهار و کنترل سیلاب ها دارد، از دیگر اقدامات صورت گرفته شرکت می توان به مطالعه حد بستر و حریم رودخانه های اصلی به طول 810 کیلومتر، احصاء تصرفات صورت گرفته در حوزه شهری و روستایی و صدور اخطاریه برای متصرفین و همچنین هشدار برای دستگاه های متولی موضوعات مرتبط  با هماهنگی فرمانداران محترم شهرستان ها از جمله شهرداری ها و اداره راه و شهرسازی اشاره نمود.

افشاری به آزادسازی اراضی بستر رودخانه ها اشاره کرد و افزود: تاکنون 285 هکتار از این اراضی با همکاری مراجع ذیصلاح آزادسازی گردیده و 36 سازه تقاطعی غیر اصولی، از جمله پل ها با همکاری اداره راه و شهرسازی شناسایی و تمهیدات لازم برای بالا بردن ظرفیت آبگذری آنها صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون شرکت آب منطقه ای زنجان به کمک اداره راه و شهر سازی، حدود 60 دهنه از دهانه پل ها و حدود20 کیلومتر از مسیر رودخانه ها و سیلاب ها را لایروبی و بازگشایی کرده و این امر به صورت مستمر ادامه دارد .

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای زنجان به نشانه گذاری حد بستر و حریم رودخانه های اصلی تاکید کرد و اظهار داشت: نشانه گذاری 145 کیلومتر از رودخانه های اصلی برای رعایت حد بستر و حریم از طرف مجاورین انجام شده است.

افشاری در ادامه انجام مطالعات شکست سدهای در دست اجرا و در دست بهره برداری را نیز از دیگر اقدامات پیشگیرانه در بحث سیلاب عنوان کرد.

وی در خصوص هشدار های سیل و شکست سدها توضیحاتی ارائه نمود و تصریح کرد: علائم هشدار سیل و طغیان رودخانه ها و ... در شهرستان ها و محل های حادثه خیز با نصب بنر و یا از طریق پیامک و فضای مجازی صورت گرفته و در شهرستانها با همکاری فرمانداریها و در شهر زنجان با همکاری شهرداری زنجان در برخی از نقاط پر تردد، این بنرها نصب شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: