به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ خدابخش مرادی‌نافچی در جلسه قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل استان، اظهار کرد: گزارشاتی از دانشگاه علوم پزشکی استان مبنی بر همکاری و تلاش برخی از دستگاه‌های استان و عدم همکاری و ارائه گزارش برخی دیگر از دستگاه‌ها درخصوص پیشگیری از ویروس کرونا داده شده است. همه دستگاه‌ها باید با اقدام به‌موقع و با همه امکانات موجود به این مسئله در راستای تامین و حفظ سلامت مردم و ایجاد آرامش روانی در جامعه ورود کنند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات جلسه گذشته قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل استان به ریاست استاندار همچنان مبنای عمل دستگاه‌ها است، افزود: در این زمینه همه دستگاه‌ها، مدیران و مسئولانی که در حوزه انجام وظیفه خود دخالت و ورود نکرده است، باید به استانداری اعلام شود و در صورت مشاهده عدم همکاری به مراجع ذی‌ربط بالادستی اعلام خواهد شد؛ زیرا هر روز گزارشاتی از ویروس کرونا و اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی در این‌خصوص به وزارت بهداشت ارسال می‌شود.

این مسئول در رابطه با یکی از مصوبات جلسه در رابطه با ورود اتباع خارجی به استان، تصریح کرد: سازمان صنعت و معدن استان، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان، مراکز آموزش عالی، فرمانده انتظامی استان، دفتر امنیتی و اتباع خارجی و میراث فرهنگی موظف هستند در صورت ورود همه اتباع خارجی به‌ویژه اتباع کشور چین به استان با فوریت به دانشگاه علوم پزشکی زنجان اعلام کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان ادامه داد: فرمانداران در صورت استنکاف مدیران دستگاه‌های اداری ذی‌ربط و عدم همکاری افراد مشغول در یک واحد تولیدی، معدنی و اقتصادی درخصوص مصوبات اعلام شده در رابطه با ویروس کرونا، باید به دانشگاه علوم پزشکی استان معرفی کرده تا در شورای تامین استان و یا با تشکیل شورای تامین شهرستان تمهید شده و در این‌خصوص تصمیم‌گیری شود.

مرادی‌نافچی با تاکید بر آموزش صحیح و آگاهی‌بخشی درست و عالمانه در خصوص ویروس کرونا، اظهار کرد: دستگاه‌های اداری استان باید تقویمی در این‌خصوص تهیه کرده و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دهند؛ همچنین مدیران مدارس نیز باید به شیوه صحیح درخصوص ویروس کرونا به دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی کنند؛ زیرا در برخی موارد عدم اطلاع‌رسانی صحیح و آموزش نادرست، خروجی بدتری را به همراه دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های اجرایی استان باید آموزش را در دستور کار خود قرار دهند، افزود: اداره‌کل آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز عالی، صدا و سیما، مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی، خانه‌های بهداشت، سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی، مراکز تامینی، پادگان‌ها و هر مکانی که تکثر و تجمع جمعیت وجود دارد، آموزش در اولویت قرار دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه معلمان، اساتید دانشگاه و پزشکان گروه‌های مرجع دارای بیشترین نفوذ و سرمایه اجتماعی در جامعه هستند که پذیرش آموزش از این مراجع بسیار بیشتر است و با تاکید بر لزوم ایجاد هسته‌های آموزشی در ادارت و جامعه، تصریح کرد: هر دستگاهی باید گزارش اقدامات روزانه درخصوص مراقبت و پیشگیری از ویروس کرونا را به دانشگاه علوم پزشکی و دفتر پدافند غیر عامل استان ارسال کند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان در رابطه با پیامک‌های آموزشی برای پیشگیری از ویروس کرونا، ادامه‌ داد: هر دستگاه باید به زیرمجموعه خود پیامک‌های آموزشی برای پیشگیری از ویروس کرونا را ارسال کرده و آنان نیز به دیگران ارسال کنند تا آموزش همه‌گیر شود؛ زیرا برخی از افراد در شبکه‌های اجتماعی عضو نبوده و امکان دارد این پیام‌ها را دریافت نکنند. همچنین شهرداری‌های استان به‌ویژه شهرداری زنجان باید همه بیلبوردها و فرصت‌های آموزشی خود را در مقطعی به این موضوع اختصاص دهند.

مرادی‌نافچی در رابطه با دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های استان نیز خاطرنشان کرد: باید قبل از ورود دانشجویان خارجی به کشور و استان با دانشگاه علوم پزشکی زنجان هماهنگی لازم به عمل آمده و موارد اطلاع‌رسانی شده و تا حد امکان از خروج دانشجویان خارجی برای تعطیلات میان ترم از کشور ممانعت به عمل آید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: