به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، روز گذشته مرحله پایانی مسابقات بین المللی مکعب روبیک به میزبانی استان تهران برگزار شد و دختران و پسران نوجوان 5تا15ساله، پس از رقابتی جذاب و شش ساعته، نفرات برتر این ورزش فکری را شناختند.

جمعه بیست و یکم دی‌ماه، مسابقات بین المللی مکعب روبیک به همت کمیته بازی‌های فکری و هیات ورزش‌های همگانی و به میزبانی شهرداری منطقه شش استان تهران، در تالارفردوسی برگزار شد و شرکت کنندگان در 5رده سنی  با هم به رقابت پرداختند. در پایان این جشنواره، 

 رکورد 12 ثانیه توسط کاوه مهام  به عنوان بهترین رکورد ثبت شد و پس از او نیز کوروش عفتی با اختلاف اندک رکورد 14ثانیه را به خودش اختصاص داد.

حدود 300شرکت کننده از کشورهای مختلف مانند کانادا، بوسنی، کره جنوبی، ژاپن، چین، ترکیه، هند، پاکستان، لبنان، عراق و سوریه  که از بین 2800 نفر خودشان را به مرحله نهایی این بازی‌ها رسانده بودند، در این جشنواره به رقابت پرداختند که در نهایت نفرات برتر به صورت زیر اعلام و به آن‌ها تندیس و لوح تقدیر به همراه مدال طلا، نقره و برنز اهدا شد.

نفرات برتر گروه ١

گوراسیس پاتیالی( ازهند)

پارمیدا حسینی 

تینا بیرجندی

نفرات برتر گروه ٢

خورشید آزاده 

پارسا سواحلی مقدم 

پویا دوستدار 

نفرات برتر گروه ٣ 

نازگل مرادی

خورشید حاج سید جوادی

رادین سمیعی فرد 

نفرات برتر گروه ٤ 

یزدان سلیمانی

فاطمه لاری 

آوا عزیزی 

نفرات برتر گروه ٥

آرمان احمدپور

آمیتیس بابایی 

امیررضا پیشوا

نفرات برتر گروه 6

آرمینی شیخ الاسلام

لونا موریدپور

بردیا گداری

مهدی قهاری، رئیس کمیته باز‌های فکری استان تهران در پایان این جشنواره گفت: 

این مسابقات سطح کیفی بالایی داشت. ما در سراسر کشور مدارس مختلفی از جمله مدارس بین الملل تطبیقی داریم که کودکان خارجی و همچنین فرزندان سفرا در آن‌ها مشغول تحصل هستند. آن‌ها در بخش های مختلف آموزش‌های لازم را دیده بودند و در کنار کودکان ایرانی به رقابت پرداختند. در بازی‌های فکری مختلف دیگر مانند اتلو، ابلون، کوریدور و بلک هاست نیز مسابقاتی را برگزار می کنیم اما چون این رشته ها هنوز به گستردگی مسابقات روبیک نرسیده اند، در تلاشیم تا در کنار هیات ورزش‌های همگانی و سازمان ورزش شهرداری تهران بتوانیم مسابقات خیلی خوبی را در این بخش ها که مسابقات جهانی هم دارند، برگزار کنیم.

وی در ادامه گفت: هدف ما از برگزاری این مسابقات این است که بتوانیم بازی‌های فکری را جایگزین بازی‌های مخرب تبلت و موبایل کنیم. این بازی ها فوق العاده روی تمرکز و دقت بچه ها اثرگذاری دارد و باعث تقویت ذهن آن‌ها می شود. مکعب روبیک به لحاظ اثرگذاری روانشناسی و علمی فوق العاده‌ای که دارد، در دانشگاه MIT کشور آمریکا یا دانشگاه های معماری آلمان به عنوان واحد درسی تدریس می شود. ما نیز در تلاشیم تا بتوانیم آن را بین قشر کودک و نوجوان توسعه بدهیم

رئیس کمیته بازی‌های فکری استان تهران در پایان گفت: جا دارد از طرح خوب وزیر آموزش و پرورش که قصد دارند در دبستان‌ها بازی‌های فکری را وارد کنند، تقدیر و تشکر کنم. امیدوارم ما به عنوان کمیته بازی‌های فکری و با کمک هیات ورزش‌های همگانی بتوانیم در این زمینه به وزیر آموزش و پرورش کمک کنیم و تجربیاتی را که در بخش‌های مختلف به دست آورده‌ایم برای هرچه بهتر برگزار شدن این طرح در اختیار ایشان قرار دهیم.