به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ دکتر مهرداد علیمیان از اعضای هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و رئیس کمیته صادرات این سندیکا گفت: بیشتر داروهای مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود و با اینکه تحریم‌های آمریکا باعث شده تا تولید برخی از داروها با مشکل و تاخیر مواجه شود اما تجربه تحریم‌های این سی سال باعث شده تا بتوانیم راه‌های جایگزینی را پیدا و کمبودها را حل کنیم.

دکتر علیمیان با اشاره به این موضوع که بارها عنوان شده غذا و دارو جزو موارد تحریمی نیست بیان کرد: دارو به طور مستقیم تحریم نیست اما از وقتی که تحریم‌های تازه آمریکا وضع شده بسیاری از شرکت‌هایی که مواد اولیه از آنها می‌گرفتیم، از ترس آمریکا روابط‌شان را با ما قطع کرده‌اند چراکه خرید دارو الزاما انتقال پول را می‌طلبد که با مشکل روبرو است و این مشکلات را تحریم‌های جدید به وجود آورده‌اند.

رئیس کمیته صادرات صنایع داروهای انسانی ایران اظهار داشت: هرچند ممکن است تولید برخی داروها به دلیل این مشکلات زمان ببرد اما تولید داروهای جایگزین بسیاری از نگرانی‌ها را مرتفع می‌کند.

دکتر علیمیان در همین راستا خواستار تصمیم‌گیری‌های درست، در موقع مناسب و بدون تعلل و همراهی با فعالان صنعت داروسازی شد تا در درجه اول بیماران متضرر نشوند و در درجه دوم صنعت بتواند برنامه‌ریزی درستی برای تهیه دارو داشته باشد.