به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان؛دکتر مسعود نصیری زرندی صبح شنبه در همایش علمی تخصصی ضرورت طرح انتقال آب از دریا خزر به سمنان در تالار امیرکبیر دانشگاه سمنان گفت : با توجه به تبخیر بالای آب در استان سمنان و کمبود این ماده حیاتی بسیاری از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در سمنان ازجمله حوزه صنعت مغفول مانده است که می‌توان بادانش روز مباحث زیست‌محیطی را حل و آب را به این حوزه انتقال دهیم.

وی بابیان اینکه ردیف بودجه مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی سال گذشته با رأی قاطع نمایندگان مجلس به تصویب رسید، افزود: خشک‌سالی در سنوات اخیر دامن‌گیر استان شده است و یکی از راه‌های جبران آن انتقال آب بین‌حوزه‌ای محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه سمنان افزود : انتقال آب از دریای خزر به سمنان با برنامه‌ریزی اصولی و رویکردهای علمی در آینده نزدیک اجرا می‌شود و این تنها راه شکوفایی استان سمنان است.

دکتر نصیری زرندی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه شوری آب دریای خزر از دریای جنوب کمتر است انتقال آن هزینه‌های کمتری را می‌طلبد که مشکل نمک نیز با اجرای طرح تصفیه رفع خواهد شد و بهانه‌ای برای توسعه است.

وی افزود: در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که باید با ایجاد راهبردهای تازه از این افزایش خشک‌سالی پیشگیری کرد که در شرایط فعلی اصلاح الگوی کشت و استفاده از کشت محصولات کم آب‌بر بهترین راه جایگزینی این مصرف به شمار می‌رود.

همایش علمی تخصصی انتقال آب دریای خزر به سمنان در شش محور الگوی مصرف، مطالعات فنی، مطالعات زیست‌محیطی، مطالعات اجتماعی و اقتصادی، مطالعات سیاسی و سرمایه‌گذاری طرح در حال برگزاری است.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: