به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به دنبال زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال عادی شدن روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، یکی از دیپلما‌تهای مستقر در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، آن را در برهه کنونی بعید برشمرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» این دیپلمات مستقر در منطقه که به نام و ملیت وی اشاره‌ای نشده در این باره گفت، این مسئله برای عربستان بیشتر مربوط به موضع مذهبی این کشور به عنوان رهبر جهان اسلام است و اینکه یک معامله رسمی با اسرائیل به طول می انجامد و بعید است در زمان حضور و در قدرت بودن «ملک سلمان» اتفاق بیافتد.

دیپلمات یاد شده با اشاره با درخواست‌های منتقدان عربستان درباره این که شهرهای مقدس مکه و مدینه تحت نظارت بین‌المللی باشند افزود، هرگونه عادی سازی رابطه با اسرائیل توسط عربستان سعودی، درها را برای ایران، قطر و ترکیه که خواستار بین المللی سازی این دو شهر مقدس هستند، باز می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا جمعه گذشته توافق بحرین و رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط بین خود را اعلام کرد و در این رابطه بیانیه مشترک سه‌جانبه‌ای منتشر شد. اعلام این توافق کمتر از یک ماه از اعلام توافق مشابه بین امارات و رژیم اشغالگر قدس صورت گرفت. ناظران و تحلیلگران منطقه معتقدند که محال است این توافق بدون چراغ سبز عربستان سعودی و رضایت این کشور حاصل شود.

به رغم استقبال از این توافق در سطح مقامات عربی منطقه، مردم بحرین، گروه‌های فلسطینی از مقاومت گرفته تا تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس و نهادهای مستقل در کشورهای عربی، دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن این توافق را محکوم کرده‌اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: