به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که دومین کنفرانس بین‌المللی حمایت از لبنان که قرار بود اکتبر جاری برگزار شود، به ماه نوامبر موکول شد.

لودریان در سخنانی در مقابل کمیته امور خارجه انجمن ملی گفت: «مطابق تعهدات ما، نشستی در نوامبر برای ارائه کمک‌های انساندوستانه به لبنان برگزار خواهد شد».

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه سپتامبر گذشته در جریان سفر به لبنان پس از وقوع انفجار در بندر بیروت، گفته بود که کنفرانس حمایت از لبنان ماه اکتبر برگزار می‌شود.

طبق گزارش شبکه الجزیره، لودریان افزود که این کنفرانس زمینه انتقال به مرحله دوم را که همان مرحله بازسازی بندر بیروت و محله‌های خسارت‌دیده در بیروت است، مهیا خواهد کرد.

وزیر خارجه فرانسه همچنین تأکید کرد که در سایه این فاجعه نباید از بحران سیاسی در لبنان غافل شد.

وی بار دیگر درباره «فروپاشی یا حتی نابودی لبنان» در صورت عدم تشکیل سریع دولت و عدم اجرای اصلاحات ساختاری هشدار داد.

نخستین کنفرانس بین‌المللی کمک به لبنان نهم آگوست به همت فرانسه و سازمان ملل متحد برگزار و طی آن تعهدات مالی به ارزش ۲۵۰ میلیون یورو برای کمک به مقابله با پیآمدهای انفجار بیروت کسب شد.

به دنبال انفجار مهیب منطقه بندرگاه بیروت که روز چهارم اوت (۱۴ مرداد) به وقوع پیوست و بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به دنبال داشت، بحران سیاسی در لبنان دوباره تشدید شده و «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و مصطفی ادیب با رأی پارلمان لبنان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شده بود که وی نیز از تشکیل دولت انصراف داد.

از سوی دیگر «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان روز پنج‌شنبه پانزدهم اکتبر جاری(۲۴ مهر ماه) را زمان برگزاری رایزنی‌های پارلمانی به منظور تعیین مامور جدید تشکیل کابینه لبنان اعلام کرد.

در همین ارتباط شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان چهارشنبه شب(دیشب) گفت: زمان نه برای تغییر توازن قوا و نه برای کودتایی علیه نتایج انتخابات پارلمانی و نه برای این مناسب است که به دنبال فرمولی جدید در تشکیل دولتی باشیم که اعضایش تعلقی به فراکسیون‌های پارلمانی نداشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: