به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از منابع خبری باکو، " ایگور پاپوف " ، "استفان ویسکونتی " و "اندرو شافر "روسای روسی ، فرانسوی و  آمریکایی گروه میانجی مینسک در این بیانیه مشترک همچنین بر ضرورت تامین شرایط لازم برای مبادله  اجساد کشته شدگان تاکید کردند .

 روسای گروه مینسک با ابراز نگرانی از ادامه  درگیریها در منطقه مورد مناقشه قره باغ ، طرفین مناقشه را به برداشتن  هر چه زودتر گامهای در زمینه اجرای تعهدات مربوط به برقراری رژیم آتش بس با هدف جلوگیری از عواقب فاجعه بار این درگیری ها برای منطقه ، دعوت کردند .

  در این بیانیه،تلفات جانی میان افراد غیر نظامی غیر قابل قبول عنوان  شده و از طرفین  مناقشه خواسته شد تا هر چه زودتر درباره ساز و کارهای کنترل بر رعایت رژیم آتش بس اقدام  کنند.

  روسای گروه میانجی مینسک همچنین اعلام کردند که پس از گفت و گوی با " زهراب  مناتساکانیان " و "جیهون بایرام اف " وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان  تماس ها و همکاری  با طرفین مناقشه در زمینه  رسیدن  به راه حل سیاسی این  مناقشه را ادامه می دهند .

  گرروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ در سال ۱۹۹۲ تاسیس شده و روسیه ، فرانسه و آمریکا از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در این گروه را بر عهده دارند .

  بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره  باغ  از سرگرفته شد .

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

      با  وجود حصول توافق آتش بس در مذاکرات  جمعه گذشته ( ۱۸ مهر ماه جاری ) وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو ، رژیم  آتش بس در این  چند روز اخیر در منطقه مورد مناقشه قره باغ بصورت  مرتب نقض می شود .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: