به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا به نقل از شبکه سومریه نیوز، تظاهرات و درگیری‌های روز جمعه در استان‌های جنوبی عراق در اعتراض به وضعیت معیشتی و اوضاع نابسامان اقتصادی و خدمات رسانی در روزهای گرم تابستان است که سال‌های گذشته نیز شهرهای مختلف عراق شاهد آن بوده‌اند.

در این تظاهرات‌ها دفاتر حزب الدعوه، جریان الحکمه و مجلس اعلای عراق در استان میسان به آتش کشیده شدند و مردم در شهر نجف فرودگاه را به تعطیلی کشاندند و معترضان در بصره نیز به خانه استاندار یورش بردند.

در پی این درگیری‌ها دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، کمیته وزرای امنیتی عراق جمعه‌شب نشست فوق العاده‌ای را به ریاست حیدر العبادی، فرمانده کل نیروهای مسلح برگزار کرده است.

در ادامه بیانیه آمده است که این نشست به منظور بررسی اوضاع امنیتی عراق برگزار شده است.

همچنین شبکه اسکای نیوز گزارش داد که مقرهای گردان‌های حزب‌الله عراق در شهر نجف و منازل چند سیاستمدار در این شهر به آتش کشیده شده است. رویارویی پلیس با معترضان در میسان نیز یک کشته و 15 زخمی برجای گذاشت. همچنین گزارش‌ها حاکی از آتش سوزی گسترده در ساختمان شورای استانداری میسان پس از درگیری معترضان با نیروهای امنیتی است.

مردم در بصره در اعتراض به نابسامانی وضعیت خدمات رسانی و شرایط اقتصادی به سمت بندر استراتژیک "ام قصر" که شریان اقتصادی اصلی عراق محسوب می‌شود حرکت کردند که با ممانعت پلیس نتوانستند وارد این بندر نفتی شوند.

صدها عراقی نیز عصر جمعه به فرودگاه نجف یورش برده، وارد سالن فرودگاه شدند و تا باند پرواز فرودگاه پیش‌رفتند که باعث توقف پروازها از و به این فرودگاه پر رفت‌وآمد عراقی شد. شبکه العالم در آخرین ساعات روز جمعه گزارش داد که پروازها در فرودگاه نجف پس از آرام شدن اعتراضات و خروج تظاهر کنندگان از سر گرفته شد.

در همین حال پلیس نجف در همه مناطق این استان برای ساعاتی مقررات منع آمد و شد وضع کرد.

علاوه بر این تظاهراتی در شهرهای العماره و الناصریه (مرکز استان ذی‌قار) نیز با افزایش نارضایتی مردم به بیکاری و نقص در ارائه خدمات عمومی برگزار شد که در پی آن معترضان ساختمان استانداری در العماره را اشغال کرده و با نیروهای پلیس درگیر شدند.

علاوه بر شهرهای الناصریه و العماره، استان کربلا نیز روز جمعه شاهد اعتراضات عراقی‌ها به قطعی برق و پایین بودن خدمات بود. اعتراضات شهروندان عراقی در استان بصره و برخی از شهرهای عراق در اعتراض به اوضاع نابسامان خدمات رسانی و بیکاری جوانان این استان وارد هفتمین روز خود شده است.

طی روزهای گذشته شمار زیادی از جوانان و اهالی این شهر در اعتراض به اوضاع بد خدمات رسانی از قبیل قطع مکرر برق و آب و عدم اشتغال‌زایی، با راه اندازی تظاهراتی خواستار توجه بیشتر مسئولان عراقی به استان بصره شدند.

* پیام مقتدی صدر برای تظاهرات کنندگان

مقتدی صدر رهبر جریان صدر نیز در واکنش به تظاهرات مردم و برخورد نیروهای امنیتی گفت که از تظاهرکنندگان می خواهم که از دارایی های عمومی محافظت کنند.

مقتدی صدر در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "راضی به تعرض به تظاهرکنندگان مظلوم نیستیم و همچنین از تظاهرکنندگان می خواهیم که از دارایی های عمومی حفاظت کنند زیرا این دارایی ها سرمایه ملت است و نه مفسدان".

* درخواست حکیم برای تامین خواسته های تظاهرات کنندگان

عمار حکیم رئیس جریان الحکمه ملی عراق نیز با حمایت از خواسته های مشروع تظاهرات کنندگان از دولت خواست تا آن را به سرعت اجرا کند.

دفتر اطلاع رسانی جریان الحکمه ملی در بیانیه ای اعلام کرد: حکیم پرونده تشکیل دولت آینده و ائتلاف های مورد نیاز برای آن را با هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح بررسی و بر نیاز این مرحله به وجود اکثریت ملی و اپوزیسون ملی براساس برنامه معین و سقف های زمانی مشخص تاکید کرد.

وی همچنین "خواهان ادامه گفت وگو و مقدم شمردن منافع عمومی و برمنافع خصوصی" شد.

این بیانیه افزود: در این دیدار موضوع تظاهرات در بصره و برخی شهرهای عراق نیز بررسی شد.

براساس این بیانیه، حکیم "براهمیت شنیدن خواسته های تظاهرکنندگان و اجرای آن و تهیه طرح ها و برنامه های قانع کننده برای تظاهرکنندگان تاکید کرد."

وی افزود: "خواسته های تظاهرات از کمترین حقوق نظیر آب و برق و شغل فراتر نمی رود".

حکیم بر حمایت خود از تظاهرکنندگان در خواسته های مشروع آنها تاکید کرد.

وی از دولت فدرال و دولت محلی نیز خواست تا فوری خواسته ها را اجرا و خدمات رسانی کنند.