به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، هاشم الهاشمی، تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با الغدپرس گفت: سفر حیدر العبادی به ایران نتایج مثبتی به دنبال نخواهد داشت مگر این‌که از ایران در رابطه با اعلام پایبندی‌اش به تحریم‌های آمریکا عذرخواهی کند و یا با تحریم‌ها مخالفت کند.

وی افزود که العبادی تلاش می‌کند توضیحاتی در رابطه با موضعش که باعث ایجاد بحران داخلی و فرقه‌ای در عراق شده ارائه دهد، به خصوص این‌که وی برای رسیدن به یک دوره دیگر نخست‌وزیری نیاز به این امر دارد.

این تحلیلگر عراقی در ادامه گفت: العبادی اگر تصمیم دیگری نگیرد و عذرخواهی نکند و یا این‌که با تحریم‌های آمریکا مخالفت نکند، سفر وی موفقیت چندانی به دنبال نخواهد داشت و با ایرانی‌ها به توافق نخواهد رسید و مخالفت وی با هم‌پیمان قدرتمندش یعنی آمریکا نیز کار وی را سخت خواهد کرد.

وی در رابطه با اظهارات مسئولان ایرانی در رابطه با بی‌اطلاعی از دعوت ایران از العبادی برای سفر به تهران گفت: طرف ایرانی تلاش می‌کند با این اظهارات به مسئول عراقی ابراز بی‌توجهی کند.

وی در پایان با اشاره به این‌که براساس پروتکل‌ها قاعدتا طرف ایرانی باید از این سفر با خبر باشد، گفت: ایرانی‌ها زمانی که می‌خواهند یک مسئول عراقی را مجازات کنند روش خود را به کار می‌گیرند و تلاش می‌کنند که به این سفر اظهار بی‌توجهی کنند.

به گزارش ایسنا، در پی انتشار برخی از اخبار از سوی رسانه‌های عراقی مبنی بر اینکه قرار است طی روزهای آینده نخست‌وزیر  عراق به تهران سفر کند، خبرنگار ایسنا در تماس با سخنگوی وزارت امور  خارجه صحت و سقم این خبر را جویا شد که بهرام قاسمی در پاسخ ، گفت: من تاکنون  در مورد این سفر هیچ گونه اخبار و اطلاع رسمی دریافت نکرده‌ام .

  براساس این گزارش عصردیروز برخی از رسانه های عراقی از جمله  خبرگزاری اسکای پرس، مدعی شدند که بنا به دعوت ایران، حیدر العبادی،نخست وزیر عراق هفته آینده به تهران می‌آید.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع اعلام کرد که هدف از این سفر گفت‌گو در رابطه با آخرین دستاوردها و تحولات سیاسی بین دو کشور  است.

همچنین جاسم محمد البیاتی، نماینده پیشین پارلمان عراق و عضو ائتلاف دولت قانون این کشور که ریاست آن را نوری مالکی برعهده دارد گفت: سفر العبادی به ایران ناگهانی نیست، بلکه به دعوت تهران و از چندین وقت پیش قبل از رخ دادن اتفاقات اخیر میان ایران و آمریکا است. عراق از یک سو روابط بسیار خوبی با ایران و ترکیه دارد و از سوی دیگر با واشنگتن نیز روابط خوبی دارد، بنابراین ممکن است میان ایران و آمریکا نقش میانجیگری ایفا کند و بحران به وجود آمده به دلیل مساله سوریه و تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاهش یابد.نخست وزیر عراق در سفر به ایران و ترکیه در رابطه با مساله آب، برق و امکان همکاری این کشورها با عراق در این زمینه، کمک‌های این کشورها برای بازسازی عراق و حمایت از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین در رابطه با امور اقتصادی، مالی، امنیتی و سیاسی منطقه و روابط میان عراق و آن کشورها (ایران و ترکیه) گفت‌وگو خواهد کرد.

براساس این گزارش، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز سه‌شنبه به ترکیه و روز چهارشنبه به ایران سفر خواهد کرد.

 اظهارات اخیر حیدرالعبادی مبنی بر اینکه دولت عراق ، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اعمال خواهد کرد، اعتراض افکار عمومی عراق و گروه‌های سیاسی این کشور و همچنین مردم ایران نسبت به این موضع‌گیری را برانگیخته است. از دیگر سو  برخی از تحلیلگران معتقدند حیدرالعبادی برای حضور مجدد در پست نخست‌وزیری عراق به دنبال جلب نظر  برخی از محافل خاص  است  و این اظهارات را نیز در همین چارچوب مطرح کرده است . بنابراین خبر منتشر شده در ارتباط با سفر العبادی به تهران باعث مطرح شدن برخی از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این زمینه شده است چنان که  عده ای  این سفر را  به موضع گیری های اخیر عبادی در مورد  تهران مرتبط دانسته اند .

حیدر العبادی ، نخست‌وزیر عراق اخیرا در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.