به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سازمان «اروپایی-سعودی حقوق بشر» که مسائل حقوق بشری در عربستان را رصد می‌کند، در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولان سعودی از سال ۲۰۱۶ به این سو جسد ۸۳ تن از اعدامیان را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری مرآة الجزیره، این نهاد حقوق بشری در بیانیه خود، تأکید کرد که این افراد خارج از چارچوب قانون اعدام شده‌اند و به مثابه «قتل خارج از قانون» محسوب می‌شوند و دولت سعودی تا کنون به تمامی درخواست‌ها برای تحویل اجساد اعدام شدگان بی اعتنایی کرده است.

همزمان این نهاد حقوق بشری بار دیگر خواستار توقف اعدام‌ها در عربستان شد و اعلام کرد که ۳۹ بازداشتی دیگر نیز در خطر اعدام قرار دارند. از این تعداد ۳۳ نفر از اهالی استان قطیف و شیعه هستند. هفت کودک نیز در بین این افراد دیده می‌شود. طبق این بیانیه، سرکوب مخالفان و تعداد موارد اعدامی در دوره سلمان بن عبدالعزیز و پسرش، افزایش شدیدی داشته است؛ به گونه‌ای که از ابتدای سال میلادی جاری ۱۵۹ نفر اعدام شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال تعداد اعدام شدگان به ۲۰۰ مورد برسد.

به نوشته مرآة الجزیره، دولت سعودی در سال‌های گذشته دست به مجازات دسته‌جمعی تمامی مخالفان و وابستگان آنها زده است. بسیاری از حقوق خانواده‌های مخالفان و اعدام شدگان از آنها دریغ می‌شود. آنها حتی نمی‌توانند جسد عضو خانواده خود را تحویل بگیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: