به گزارش  گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «وانگ یی» وزیر خارجه چین روز یکشنبه ضمن بیان اینکه مذاکرات ایران و 1+5 ( آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به مرحله حساسی رسیده است، اعلام کرد که کشورش تمامی طرفین مذاکره را ترغیب می‌کند تا به منظور تسهیل تصمیمات مهم سیاسی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران با یکدیگر همکاری کنند.

وی در یک کنفرانس خبری در حاشیه جلسه سالانه پارلمانی چین در این باره تأکید کرد: ما امیدواریم که ماراتن گفت‌وگوها درباره موضوع هسته‌ای ایران را به موقع با شرکای مربوطه به پایان برسانیم.

وزیر خارجه چین تصریح کرد علیرغم هاله‌ای که در اطراف چشم‌انداز مذاکرات وجود دارد، «ما می‌توانیم نوری را در پایان تونل» مشاهده کنیم.

وانگ تأکید کرد که چین یک طرف مهم در مذاکرات است و نقش مثبتی در رفع موضوعات دشوار و مسائل مورد اختلاف ایفا کرده است.

وزیر خارجه چین ادامه داد که تأثیر احتمالی مذاکرات هسته‌ای ایران فراتر از خود مذاکرات خواهد رفت و راه‌حل جامع موضوع هسته‌ای ایران به تقویت نظام بین‌المللی علیه گسترش تسلیحات هسته‌ای کمک می‌کند، صلح و آرامش در خاورمیانه را تقویت می‌کند و تجارب مفیدی برای ارائه راه‌حل برای موضوعات دشوار از طریق مذاکره ارائه می‌دهد.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) 15 مارس در حالی در سوئیس آغاز می‌شود که با نزدیک شدن به ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به چارچوب توافق تعیین شده، گفت‌وگوها بار دیگر اهمیت دوچندانی یافته است. در حالی که طرفین قرار بود تا سوم آذر امسال بر سر راهکار جامع به توافق برسند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا گفت‌وگوها برای بار دوم تمدید شود. بر اساس برنامه جدید، دو طرف برای رسیدن به چارچوب توافق تا روز 10 اسفند و برای حصول توافق نهایی تا 9 تیر ماه زمان دارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: