به گزارش گروه سیاسی برنا، «ویتالی چورکین»، نماینده روسیه در سازمان ملل می‌گوید رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران و اجرای آن به بازنگری عمیق در نظام تحریم‌های فعلی علیه این کشور منجر می‌شود.

بر اساس گزارش پایگاه روسی «وستنیک»، «چورکین» روز پنجنشبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع ایران گفت پنج عضو دائم این شورا در حال رایزنی با ایران برای بازنگری در تحریم‌ها علیه این کشور هستند.

وی افزود: «رسیدن به راه حل و اجرای توافقنامه‌های احتمالی با بازنگری عمیق در نظام فعلی تحریم‌ها همراه خواهد شد.»

«رومان اویارزون مارخس»، رئیس کمیته تحریم‌های شورای امنیت که نماینده دائم اسپانیا هم هست گفت طی بازه زمانی 18 دسامبر2014 تا 23 مارس 2015 مورد تازه‌ای درباره تحریم‌های ایران به این کمیته گزارش نشده است.

وی تأکید کرد تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران در زمان ادامه مذاکرات با این کشور باید پابرجا بمانند.

در این نشست سفیر فرانسه در سازمان ملل هم مدعی عدم پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای به ویژه در موضوعات مرتبط با حجم غنی‌سازی ایران شد.

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر گفته بود که توافق احتمالی قدرت‌های جهانی و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور «در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تأیید قرار می‌گیرد و در نتیجه به یک توافق بین‌المللی و الزام آور برای همه دولت‌ها تبدیل می‌شود.»

ایران و کشورهای «پنج به علاوه یک» بر اساس توافق قبلی باید تا پایان ماه مارس (اوایل فروردین سال آینده) به توافق کلی برسند تا مذاکرات بر سر جزییات را تا آخر ژوئن (دهم تیر 1394) ادامه دهند. شورای امنیت سازمان ملل متحد هشت قطعنامه علیه ایران دارد که در چهار قطعنامه آن تحریم‌های شدیدی بر مبادلات تکنولوژی، خرید و فروش سلاح و تجهیزات هسته‌ای وضع شده است.

ایران خواهان لغو تحریم‌های شورای امنیت است با این استدلال که این تحریم‌ها سنگ‌بنای تحریم‌های وضع شده اروپا و آمریکا علیه تهران است.