به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل پرس‌تی‌وی، بیژن نامدار زنگنه که به همراه هیأت اقتصادی نفتی در چین به سر می‌برد، در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: تهران به دنبال تعمیق همکاری‌ها با چین، در بخش صنایع نفت و انرژی است که بلافاصله پس از برداشته شدن تحریم‌های غربی بیشتر می‌شود.

زنگنه افزود: کشور چین یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است که همواره با وجود تحریم‌ها، همکاری مناسبی با ایران داشته است و ما هم به دنبال این هستیم تا این همکاری‌ها به محض برداشته شدن تحریم‌ها، بیشتر شود.

وی افزود: مرحله جدید همکاری انرژی بین ایران و چین بر روی تولید و توسعه پروژه‌ها تمرکز دارد که توسط شرکت‌های چینی در ایران اجرا می‌شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: شرکت‌های نفتی بین‌المللی چین مانند سیناپک و CNpC در حال حاضر در منطقه خوزستان ایران فعالیت می‌کنند و امیدواریم که دو کشور همکاری‌های جدیدی را با مراحل جدید برای همکاری بیشتر در بخش انرژی تعریف کنند.

هم‌اکنون چین، بزرگترین واردکننده انرژی است و اگر نگاه تجاری به موضوع داشته باشد، این مسئله می‌تواند برای هر دو کشور مفید باشد و باب همکاری‌های جدید در بخش انرژی باز شود.

زنگنه که  ریاست نمایندگان ارشد اعزامی به چین را برعهده دارد.روز پنجشنبه به پکن پایتخت چین برای بحث درباره همکاری‌های ایران و چین وارد شدند و قرار است در زمینه انرژی و سرمایه‌گذاری با مقامات چینی مذاکره کنند.

روز پنجشنبه زنگنه با فوچنگوی رئیس شرکت نفت و پتروشیمی سیناپک مذاکره کرد و آمادگی ایران را برای افزایش همکاری‌های انرژی با چین اعلام کرد.

ایران عمده‌ترین تأمین‌کننده نفت چین در سال گذشته بود و عربستان سعودی و آنگولا جایگاه اول و دوم را داشتند.

صادرات نفت ایران به چین در سال 2014 به میزان 28 درصد افزایش یافت و به رقم 550 هزار بشکه در روز رسید.