به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از جلسه امروز (شنبه) مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری ضمن تشریح مصوبات امروز مجمع به بیان مسایلی در مورد حمله عربستان به یمن و همچنین مذاکرات هسته ای پرداخت.

وی گفت: متاسفانه عربستان عامل اصلی جنگ حزب بعث علیه ایران بود و بعد از رژیم اسراییل و آمریکا این کشور بیش از همه صدام را تحریک کرد تا به پنج استان ایران حمله کند و از این طریق حکام سعودی 7 میلیارد دلار خسارت به ما وارد کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: حکام کشور عربستان اقدامات خود را پنهانی انجام می دادند، اما حکام جدید به طور علنی و غیرانسانی و بدون رعایت استانداردهای بین المللی در سوریه، عراق و بحرین دخالت کردند و امروز هم آشکارا با نیروی هوایی به یمن حمله کرده اند.

رضایی اقدامات عربستان در یمن را شبیه جنایات اسراییل در غزه توصیف کرد و گفت: ارتش عربستان از سلاح های ممنوع مثل ناپالم، بمب های آتش زا و خوشه ای استفاده می کند، سلاح هایی که بعد از جنگ ویتنام ممنوعه اعلام شدند و حتی آمریکایی ها هم خیلی از این بمب ها را به کار نگرفتند.

وی اضافه کرد: حتی رژیم صهیونیستی هم بمب های ناپالم را به کار نگرفته اما عربستان از این سلاح ها استفاده می کند.

محسن رضایی ادامه داد: دولت عربستان شکاف عمیقی بین کشورهای اسلامی و مذاهب اسلامی به وجود آورده و از سوی دیگر آشکارا با مردم سالاری و آزادی خواهی ملت ها در منطقه مقابله می کند و اجازه نمی دهد مردم یمن تصمیم گیری کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: گروه های یمنی ترتیبی برای اداره یمن قایل شده بودند اما عربستان با حمایت از فردی متمرد، سیستم اداری و مردمی این کشور را به هم زده است و این کشور در بحرین هم مانع هر نفر یک رای شده است.

رضایی با بیان این که جرم حکام سعودی ایستادن در مقابل مردم سالاری است، اظهارداشت: هر ملتی خود سرنوشتش را به دست می گیرد و ما می خواهیم عربستان هر چه سریع حمله به یمن قطع را کند و احزاب و گروه های یمنی با همکاری یکدیگر دولت تشکیل داده و سرنوشت خود را رقم بزند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته ای ایرن و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب چهارچوب های مذاکرات را دقیقا مشخص کرده اند و مخالفین و موافقین باید در شرایط دوستانه بر روی منافع ملی حرف بزنند.

رضایی ادامه داد: مساله پایان نیافته و باید ببینیم دیگی که روی آتش گذاشته شده است هیزم آن را چه کسی می دهد آیا فقط ایران می دهد یا دیگران هم می دهند و از سوی دیگر باید دید آشی که پخته می شود چه چیزی گیر ایران می آید.

وی با بیان این که مذاکرات اخیر سرآغاز مساله ای است، اظهارداشت: این که دنیا غنی سازی ایران را پذیرفته حرف خوبی است اما نهایتا باید دید چه بیرون می آید و همه باید همکاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: مساله محرمانه نمی تواند باشد بلکه باید به طور واضح و علنی با مردم مطرح شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که مخالفین در پیشبرد مذاکرات هسته ای بسیار موثر هستند، خاطرنشان کرد: اگر مخالفین حرف نزنند و فقط موافقین حرف بزنند یا بالعکس چهره واقعی از کشور ارایه نمی شود و طرف مقابل از واقعیت جامعه ایران برداشت غلط می گیرد بنابراین بهترین راه این که گروه ها با هم تعامل کنند و مسایل را پیش ببرند.

رضایی در ادامه به برگزاری جلسات فوق العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و گفت: جلسات فوق العاده و هفتگی مجمع از اسفندماه شروع شده و این جلسات تا پایان خردادماه ادامه می یابد.

وی گفت: بررسی سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و بخش های باقی مانده از سیاست های کلی انتخابات و همچنین رسیدگی به موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان مانند طرح رسیدگی به دارایی مسوولان و لایحه پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار مجمع است و بنابراین تا پایان خردادماه این موارد در جلسات فوق العاده مورد بررسی قرار می گیرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلاف نظرهای موجود در خصوص سیاست های کلی برنامه ششم توسعه اشاره کرد و اظهارداشت: مسوولان دولتی معتقدند که در این برنامه اعداد نباید قید شود اما کارشناسان دیگر مثل کارشناسان مجلس معتقدند که اگر برنامه، اهداف و ارقام نداشته باشد قابل نظارت و پیگیری نخواهد بود.

رضایی افزود: در جلسه امروز به نقطه تعادلی رسیدیم و مقرر شد اعداد مهم و کلیدی همانند رشد اقتصادی حتما قید شود تا برنامه هدف داشته باشد و اعداد دیگر با هماهنگی دولت و مجلس در برنامه قید شود.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اظهاراتی مبنی بر بازگشت وی به سپاه پاسداران گفت: خود را سرباز انقلاب و رهبری می دانم و هر تصمیمی ایشان بگیرند عمل می کنم.

وی ادامه داد: شرایط 20سال گذشته کشور اولویت اول اقتصاد بود و من و دوستانم تلاش کردیم سیاست های کلان اقتصادی کشور را تضمین کنیم.

وی با بیان این که سیاست های کلان اقتصادی تا 50 سال آینده را داریم و باید به دنبال اجرا برویم، اظهار داشت: اقتدار و امینت ملی و اقتصاد سه اولویت اول کشور در 10 سال آینده است اگرچه اقتصاد همچنان اهمیت دارد اما امنیت و اقتدار هم برای ما مهم است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: هفته گذشته حداقل هشت شهید در سیستان و بلوچستان داشتیم یا اهانت دولت عربستان به زایران ایرانی ما که غیرت هر ایرانی را به جوش می آورد و یا مسایل یمن و بحرین و در این شرایط امنیت ملی ایران در منطقه تعریف می شود به طوری که اگر ژئوپلیتیک منطقه به هم بریزد این مسایل وارد ایران هم می شود بنابراین اقتصاد و اقتدار پا به پای هم باید پیش بروند.

رضایی ادامه داد: افرادی مثل ما که زندگی خود را برای اعتلای ایران گذاشته ایم آمادگی دارم در خط مقدم حضور یابم و بستگی به نظر رهبری دارد.

وی یادآور شد: فعلا مقرر شده تجارب خود را به نسل های آینده سپاه منتقل کنم و چیز دیگر مطرح نیست و تلاش می کنم مشورت بدهم و تجارب خود را به نسل های آینده منتقل کنم.

وی همچنین در خصوص اظهاراتی مبنی بر لزوم توقف حج عمره گفت: این مساله جنبه های دینی و مسایل دیگر دارد و مسوولین باید در این زمینه تصمیم گیری کنند .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت درباره امکان لغو تحریم ها بعد از عقد تفاهم با گروه 1+5 گفت: تحریم های اقتصادی آشی است که باید ببینیم چقدر به ما می دهند؟ اگر آنها تحریم ها را در یک برنامه سه یا پنج ساله بردارند شیرینی توافق ازما گرفته می شود و حتما باید توصیه رهبری مورد نظر قرار گیرد.

وی تحریم های اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل را کاملا قابل برداشته شدن عنوان کرد و گفت: لغو این تحریم ها تنها یک مصوبه می خواهد و تحریم های رییس جمهوری آمریکا هم قابل برداشته شدن است.

به گفته وی تحریم های کنگره هم می تواند برداشته شود چرا که وقتی شورای امنیت مصوبه ای صادر می کند کنگره نمی تواند مقابل دنیا حرکت کند.