به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، رییس جمهوری در سفر هفته گذشته خود به استان فارس، 2 طرح بزرگ را از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد و فرمان آغاز عملیات اجرایی 5 طرح بزرگ دیگر را صادر کرد.

منابع ارزی مورد نیاز برای سرمایه گذاری این طرح ها، 4 و نیم میلیارد دلار، 15 میلیون یورو و منابع ریالی آن نیز 12 میلیارد و 930میلیون ریال است.

این طرح ها برای 3هزار و 345نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد خواهد کرد.

**الف) طرح هایی که رییس جمهوری فرمان آغاز عملیات اجرایی آنها را صادر کرد، عبارتنداز:

1. طرح استحصال اتان پارسیان

محل اجرای این طرح، شهرستان مهر، جنب پالایشگاه گاز پارسیان است و هدف از اجرای آن، تامین خوراک اتیلن خط لوله مرکز برای پتروشیمی های فیروزآباد، جهرم، داراب، فسا و استهبان و صادرات سایر محصولات است.

خوراک مورد نیاز این طرح 80 میلیون متر مکعب گاز در روز(از خط لوله گاز سراسری 4) است و میزان تولید سالانه و محصولات این طرح عبارتنداز: متان 16هزار و201هزارتن ،اتان یک هزارو 340هزارتن ،کاندنسیت یک هزارو 48هزارتن ، بوتان 446 هزار تن و پروپان 661 هزار تن .

80 درصد سهام این طرح متعلق به گروه توسعه انرژی تدبیر(ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است و 20 درصد سهام آن به شرکت ملی گاز ایران تعلق دارد.

میزان سرمایه گذاری ثابت برای این طرح، 902 میلیون دلار و سرمایه در گردش 132 میلیون دلار است که 80 درصد آن از صندوق توسعه ملی و 20 درصد به صورت آورده نقدی تأمین خواهد شد.

مدت اجرای این طرح، سه سال پیش بینی شده و برای 600 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

2. طرح مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

این طرح در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر شهرستان لامرد ایجاد خواهد شد. ظرفیت تولید این مجتمع، در فاز اول 300 هزار تن در سال و شامل 14 هزار تن شمش خالص و 156 هزار تن بیلت و اسلب آلیاژی پیش بینی شده است.

میزان سرمایه گذاری ارزی برای این طرح، یک میلیارد و دویست میلیون دلار و میزان سرمایه گذاری ریالی، 6000 میلیارد ریال خواهد بود که 85 درصد آن از طریق خط اعتباری ایران و چین و 15 درصد بقیه از طریق آورده سهامداران تأمین می شود.

سهامداران این مجتمع، شرکت سرمایه گذاری غدیر(51 درصد) و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران(49 درصد) بوده و قرار است این طرح در مدت 41 ماه به مرحله بهره برداری برسد.

بانک عامل این طرح؛ سندیکای بانکهای صادرات، ملت، ملی، تجارت، صنعت و معدن و بانک طرف قرارداد بانک توسعه چین(CDB) است و این طرح برای 1075 نفر در فاز اول اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

3. طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شیراز

جذب میعانات گازی حوزه پارس جنوبی و تبدیل آن به فراورده های سوختی(گاز مایع، بنزین، نفت گاز و ...) با استاندارد یورو 2005 و بهبود شرایط زیست محیطی پالایشگاه شیراز و استان فارس از اهداف این طرح است.

محل اجرای این طرح، جنب پالایشگاه شیراز است و خوراک مورد نیاز آن، 120 هزار بشکه در روز، میعانات گازی حوزه پارس جنوبی خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری برای این طرح، یک میلیارد و 82 میلیون دلار است که 85 درصد آن را شرکت نفت، گاز و پتروشیمی چین و 15 درصد بقیه را پالایشگاه شیراز تامین خواهد کرد.

زمان پیش بینی شده برای اجرای این طرح، 48 ماه است و برای 1500نفر به طور مستقیم و برای 3000 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.

4. طرح تولید فراورده های نفتی از گاز طبیعی GTL

اهداف این طرح، تولید خوراک واحدهای پتروشیمی و فرآورده های نفتی است و محل اجرای آن، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر شهرستان لامرد است.

ظرفیت تولید فاز اول این طرح، 3000 بشکه(درروز) فرآورده های نفتی است و خوراک مورد نیاز آن، یک میلیون متر مکعب(در روز) گاز طبیعی خواهد بود.

گروه سرمایه گذاری رزموند و گروه سرمایه گذاری فرا ساحل، سرمایه گذاری این طرح را بر عهده داشته و میزان سرمایه گذاری، 6160 میلیارد ریال است.

این طرح در زمینی به مساحت 40 هکتار ساخته شده و برای 150 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

5. طرح نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر

تامین برق پایدار صنایع آلومینیوم جنوب، هدف این طرح عنوان شده و ظرفیت آن، یک بلوک سیکل ترکیبی 1000 مگاواتی است.

این طرح در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر شهرستان لامرد و با 500 میلیون دلار سرمایه ایجاد خواهد شد.

سهامداران این طرح، شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر به میزان 60 درصد و شرکت سبا نوین به میزان 40 درصد هستند.

این طرح در زمینی به مساحت 85 هکتار ساخته شده و در زمان اجرا برای 400 نفر و در زمان بهره برداری برای 200 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

زمان بهره برداری از واحد گازی(305 مگاواتی) بهمن ماه سال 1395 و زمان بهره برداری از واحد بخار(305 مگاواتی) فروردین سال 1397 پیش بینی شده است.

**ب) طرحهایی که توسط رئیس جمهوری و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شدند، عبارتنداز:

1. هتل زندیه شیراز

سرمایه گذار این طرح، شرکت اقامتی گردشگری بهارستان بهزادنیا و محل اجرای آن، شهر شیراز، مجاور مجموعه زندیه است.

این هتل، زمینی به مساحت 3760 متر مربع را به خود اختصاص داده و با زیربنای 9000 متر مربع در 6 طبقه و 75 اتاق ساخته شده است.

عملیات اجرایی این طرح از فروردین 1390 شروع شده و برای 120 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده و میزان سرمایه گذاری برای آن، 420 میلیارد ریال بوده است.

2. شرکت کاشی و سرامیک پاسارگاد سرام

این طرح در شهرستان آباده اجرا شده است .

ظرفیت تولید کاشی و سرامیک این شرکت، 7 میلیون متر مربع در سال است و مواد اولیه مورد نیاز آن، خاک نسوز و فلدسپار است.

میزان سرمایه گذاری ارزی برای این شرکت، 15 میلیون یورو و منابع ریالی آن، 250 میلیارد ریال و سرمایه در گردش آن، 100 میلیارد ریال است.