به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی قنبری در حاشیه جلسه بررسی ظرفیت های بندر امیرآباد که با حضور استاندار مازندران برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره چگونگی خرید تضمینی گندم در سال جاری اظهار کرد: به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر در زمینه خرید، امسال خرید تضمینی گندم برای نخستین بار با عاملیت بانک کشاورزی انجام می شود.

وی ادامه داد: نرخ خرید تضمینی گندم برای هر کیلوگرم گندم معمولی در سال جاری 1155 تومان و برای گندم دوروم 1188 تومان تعیین شده و مراکز خرید در سراسر کشور آمادگی کامل دارند تا تمام گندم های عرضه شده کشاورزان را با نرخ تضمینی خریداری کنند .

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه برای نخستین بار خرید تضمینی گندم با عاملیت بانک کشاورزی انجام می شود گفت: به کمک این بانک بهای خرید گندم به روز پرداخت می شود.

قنبری، از ایجاد، هماهنگی و آمادگی کامل مراکز خرید و شعب بانک کشاورزی در سراسر کشور خبر داد و گفت: نرخ خرید تضمینی گندم برای هر کیلوگرم گندم معمولی در سال جاری 1155 تومان و برای گندم دوروم 1188 تومان تعیین شده و مراکز خرید در سراسر کشور آمادگی کامل دارند تا تمام گندم های عرضه شده کشاورزان را با نرخ تضمینی خریداری کنند.

وی اظهارداشت : به کمک بخش خصوصی، سیلوداران، کارخانه های آرد و امکانات و ذخایر موجود و تعاون روستایی و با کمک بانک عامل، (بانک کشاورزی) گندم خریداری و پول کشاورزان به روز پرداخت می شود و هم اکنون نیزسامانه خرید این بانک آماده ارائه خدمات به موقع و کارآمد به کشاورزان است.

قنبری، با اشاره به بارش های خوب اخیر، گفت: در سال جاری به میزان هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری می شود و این در حالی است در سال گذشته این میزان 6.7 میلیون تن بود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، خاطرنشان کرد: همزمان با فرا رسیدن فصل درو گندم در مازندران و دیگر استانهای منطقه 2 (گلستان و سمنان)، همه کشاورزان می توانند با فروش گندم با قیمت تضمینی شاهد عملکرد خوب بانک کشاورزی و خرید گندم در سال جاری باشند.

وی گفت: در این نشست درباره موضوعات مرتبط با آرد و نان، بالا بردن کیفیت نان، توسعه آن بخش از بندر امیرآباد که مربوط به ورود گندم، ذخایر و زیرساخت های مربوطه و بحث صادرات آرد و واردات موقت گندم است صحبت شد.

وی افزود: احداث پروژه های مورد نیاز این حوزه اعم از احداث سیلو از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، از علاقه مندی و حضور استاندار مازندران در مباحث مربوط به گندم، آرد و نان ابراز خرسندی کرد و گفت: نکته مثبتی را که رسانه ها باید تیتر کنند، حضور استاندار درساعت پنج صبح در نانوایی ها است که به بررسی کیفیت نان می پردازد.

وی، در پاسخ به سوالی درباره، ضرورت احداث سیلو در مازندران اظهار داشت: در این باره با مدیران استانی و منطقه 2 جهت جانمایی سیلو بررسی های لازم انجام می شود تا بر حسب امکانات و بودجه استانی و ملی تامین اعتبار لازم صورت گیرد.

در این بازدید با برگزاری نشستی ظرفیت های بندر امیرآباد در زمینه سیلوی غلات و امکانات لازم برای صادرات و واردات گندم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

استاندار مازندران نیز در این نشست بندر امیرآباد را یکی از بنادر مهم کشور و شمال کشور خواند و گفت: این بندر می تواند با توسعه زیرساخت ها نقش بسیار مهمی در صادرات داشته باشد.

ربیع فلاح تاکید کرد: ما انتظار داریم تا از بندر امیرآباد در حوزه صادرات بیشتر استفاده شود و این بندر به عنوان مهمترین بندر ترانزیتی بین شمال و جنوب کشور نقش آفرینی کند.