به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز عبادی، سیاسی جمعه ضمن تبریک ولادت امام حسین(ع)، ابالفضل العباس(ع) و امام سجاد(ع) پیرامون سالروز عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر گفت: 33 سال پیش در عملیات بیت‌المقدس فرزندان عزیز امام خمینی(ره) در سایه یکدلی، وحدت کلمه و وحدت رویه بر آن شدند تا فرمان امام خمینی را در انجام عملیات بیت‌المقدس که از جمله بزرگترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس است، برای آزادسازی خرمشهر انجام دهند. 

وی ادامه داد: فرزندان امام خمینی(ره) جغرافیایی را به وسعت 5 هزار و 700 کیلومتر مربع برای عملیات بیت‌المقدس انتخاب کردند. این در حالی بود که عراقی‌ها نزدیک به 12 هزار کیلومتر مربع از کشور ما را گرفته بودند.

سردار فضلی تصریح کرد: عملیات بیت‌المقدس در مثلثی بین بصره، خرمشهر و اهواز واقع شده بود و دشمن به واسطه 4 مانع طبیعی از جمله رودخانه کارون، کرخه، اروند و هورالهویزه بر آن باور بود که قادر است از منطقه عملیات بیت‌المقدس به راحتی دفاع کند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، ادامه داد: کار اطلاعاتی و شناخت از دشمن در عملیات بیت‌المقدس به خوبی انجام شد تا جایی که روحیات فرماندهان دشمن نیز در ارزیابی قرار گرفت. البته امروز نیز به این کار عملیاتی نیازمندیم. در این عملیات نزدیک به 135 گردان رزمندگان اسلام مهیای انجام عملیات شدند.

وی با بیان اینکه جغرفیای عملیات بیت‌المقدس تنوع فراوانی داشت، گفت: از جمله عبور از رودخانه، جنگ در دشت و صحرا و جزایر، جنگ در منطقه فکه و جنگ در منطقه ویژه خرمشهر بود بدین خاطر که دشمن خرمشهر را به پادگان تبدیل کرده بود و خود از معبر استفاده می‌کرد.

سردار فضلی با بیان اینکه عملیات در سه مرحله طراحی شده بود، گفت: اول عبور از رودخانه کارون، دوم رسیدن به مرزهای بین‌المللی و مرحله سوم قطع بین بصره و خرمشهر و سپس محاصره خرمشهر و آنگاه آزادسازی خرمشهر بود.

وی با بیان اینکه 10 اردیبهشت ماه فرزندان امام در منطقه فکه مهیای نبرد شدند، گفت: بنده در آن دوران در تیپ 33 حضرت المهدی(عج) بودم که از 12 استان ترکیب شده بود. ما در مرحله اول باید در فکه و در قرارگاه فجر عمل می‌کردیم. فرزندان امام در تیپ المهدی(عج) باید در سه مرحله عملیات به اهداف از پیش تعیین شده می‌رسیدند. در مقابل ما لشگر 17 زرهی دشمن قرار داشتند که اینجا باید بگوییم مقابله پوست و گوشت و استخوان با انبوه زره‌پوشان بود.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با اشاره به چگونگی اجرای عملیات گفت: دشمن در پشت جاده اهواز به خرمشهر دژ مستحکمی ایجاد کرده بود. مرحله دوم را در یازده اردیبهشت در منطقه فکه انجام دادیم. البته هنوز دشمن در رسیدن ما به جاده اهواز به خرمشهر مقاومت می‌کرد به همین خاطر ما باید مرحله سوم را انجام می‌دادیم.

وی ادامه داد: این بار به جای نیمه‌های شب باید از نیمه‌های اول شب برای اجرای عملیات بهره می‌بردیم. آن هم با این شرایط که در دید دشمن قرار می‌گرفتیم. فرماندهان گردان‌ها بر آن شدند که یک مجاهدت و ریسگ بزرگی را انجام دهیم تا به اهداف نهایی برسیم.

سردار فضلی تصریح کرد: یازده گردان از تیپ المهدی در منطقه فکه با دمای 50 درجه بالای صفر اردو زدند. در آنجا با فرزندان امام اینگونه سخن گفتیم که ما قادر به رساندن آب به شما نیستیم. همچنین قادر به رساندن مهمات در ادامه عملیات نیز به شما نیستیم به همین خاطر باید از مهمات به دقت استفاده کنیم. به یکباره مرحوم حجت‌الاسلام متقی (امام جمعه گچساران از استان کهکولیه و بویراحمد) به همراه جمعی از پدران شهید وارد اردوگاه شدند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، ادامه داد: ایشان در انتهای سخنانشان رو به آسمان دعا کردند و رزمندگان نیز آمین گفتند و هنوز آمین رزمندگان تمام نشده بود که به یکباره دیدیدم در منطقه فکه مه غلیظ و ابر سیاهی آمد و همه جغرافیای فکه را پوشاند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه دیدیم به یکبار در منطقه فکه بارش شدیدی از رحمت خدا باریدن گرفت که دیگر کسی نیاز به مصرف آب نداشت. با این مددهای غیبی بر آن شدیم به جای عبور پیاده از منطقه با خودرو رزمندگان را به نزدیک‌ترین فاصله ممکن با دشمن برسانیم.

سردار فضلی با بیان اینکه دشمن برای درگیری در نیمه‌های شب آماده بود، گفت: این بار در ابتدای شب شروع به عملیات کردیم و دشمن آمادگی چندانی نداشت و بر دشمن فائق آمدیم. قریب به 1500نیروی دشمن به اسارت ما در آمدند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با بیان اینکه در ادامه با 4 گردان به تیپ عاشورا ملحق شدیم، گفت: وقتی فرزندان امام به مرزهای بین‌المللی رسیدند نیروهای دشمن ناگزیر به فرار در مقابل سپاه اسلام شدند. در ادامه خرمشهر به محاصره سپاه اسلام درآمد. صبح روز سوم خرداد سردار سرلشگر رشید فرمانده عملیاتی است که باید خرمشهر را آزاد کند. در قرارگاه سردار رشید شهید احمد کاظمی و شهید حسین خرازی حاضر بودند و تقسیم کار صورت گرفت.

سردار فضلی افزود: ما مهیای عملیات شدیم و وارد پادگان دژ خرمشهر شدیم و به واسطه سرعت عمل ما دشمن نتوانست کاری کند و در ادامه مسجد جامع خرمشهر را در مقابل چشمان فرزندان امام مشاهده کردیم.

وی افزود: بعد از حدود 19 ماه از سقوط خرمشهر پرچم جمهوری اسلامی بار دیگر بر بالای مناره مسجد خرمشهر به اهتزاز در آمد و همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پایان گفت: این را آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها، آل سعود دیگر دشمنان اسلام و انقلاب بدانند که فرزندان امام به بیعتی که با امام بسته بودند و امروز با نایب امام زمان بسته‌اند استوار و پابرجا ایستاده‌اند.