به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، علی اکبر ولایتی در دومین کنفرانس بین المللی «از نهضت مشروطیت تا قیام 29 بهمن تبریز و پیروزی انقلاب» به عنوان میهمان ویژه شرکت کرد و گفت: ﻣﺮﺩﻡ اﻳﺮاﻥ ، ﻋﻠﻲ اﻟﺨﺼﻮﺹ ﻣﺮﺩﻡ ﺁﺫﺭﺑﺎﻳﺠﺎﻥ، ﻫﻤﻮاﺭﻩ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺯﻳﺎﺩﻩ ﺧﻮاﻫﻲ‌ﻫﺎﻱ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ اﻳﺴﺘﺎﺩﻩ‌اﻧﺪ و امروز هم با عزت و افتخار مسیر رشد و تعالی را با هدایت و رهبری مقام معطم رهبری ادامه می دهند.

مشاور مقام معطم رهبری در امور بین الملل به موضوعات منطقه‌ای هم اشاره و گفت: اﻳﺮاﻥ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﻣﻨﻂﻘﻪ ﺑﻲ‌ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻧﻴﺴﺖ و فارغ از ضرورت ﻫﻤﺒﺴﺘﮕﻲ ﺑﺎ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﻣﻨﻂﻘﻪ، اﻣﻨﻴﺖ ﻣﻠﻲ کشور اﻳﺠﺎﺏ می‎کند ﻛﻪ ﺑﻪ ﺁن‌ها ﻛﻤﻚ ﻛﻨﻴﻢ و در این زمینه تردید وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: ﻭﺯﻳﺮ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ ﻫﻨﻮﺯ ﻋﺮﻕ ﺑﺪﻧﺶ ﺧﺸﻚ ﻧﺸﺪﻩ ﺑﻪ ﻗﻂﺮ می‌رود و ﺑﺎ ﺑﺮﺧﻲ دیگر از ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﻣﻨﻂﻘﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﻮﺭﻳﻪ ﻧﻆﺮ می‌دهند، ﺑﺪﻭﻥ ﻧﻆﺮ ﻣﺮﺩﻡ. که یقینا به نتیجه نخواهد رسید، چرا که ﻣﺮﺩﻡ ﺳﻮﺭﻳﻪ ﺯﻳﺮ ﺑﺎﺭ ﻃﺮاﺣﻲ ﻫﺎﻱ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ و ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﻣﺮﺗﺠﻊ ﻣﻨﻂﻘﻪ ﻛﻪ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺗﺮﻭﺭﻳﺴﺘﻬﺎ ﺭا ﺗﺮﺑﻴﺖ می کنند نمی روند و حتما اﻣﺮﻭﺯ ﺑﺸﺎﺭ اﺳﺪ ﻗﺪﺭﺗﻤﻨﺪﺗﺮ اﺯ ﭼﻬﺎﺭ ﺳﺎﻝ قبل و آغاز بحران اﺳﺖ و در برابر ﺩاﻋﺸﻲ ﻫﺎ که ﻫﻤﺎﻥ ﺑﻌﺜﻲ‌ﻫﺎﻱ ﺳﺎﺑﻖ ﻫﺴﺘﻨﺪ ایستادگی می‌کند و ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺩﻳﺪ اﻳﺮاﻥ اﺯ ﺧﻮاﺳﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﺳﻮﺭﻳﻪ، ﻋﺮاﻕ و ﻳﻤﻦ ﺣﻤﺎﻳﺖ می‌کند.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی همچنین به مباحث مرتبط با توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: موضوع ﻫﺴﺘﻪ‌اﻱ اﺯ اﺑﺘﺪا تحت ﺭﻫﺒﺮﻱ ﺩاﻫﻴﺎﻧﻪ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻆﻢ ﺭﻫﺒﺮﻱ ﺑﻮﺩﻩ اﺳﺖ و ﺑﺪﻭﻥ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻣﺪﺑﺮاﻧﻪ ﺭﻫﺒﺮﻱ، ﻣﺬاﻛﺮاﺕ ﭘﻴﺶ ﻧﻤﻲ ﺭﻓﺖ و امروز و ﺑﻌﺪ اﺯ ﺗﻮاﻓﻖ ﻫﺴﺘﻪ‌اﻱ ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﻣﺴﺎﻟﻪ ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﺩﺭ اﺟﺮاﻱ ﺁﻥ اﺳﺖ، چرا که ﻏربی‌ها ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺑﺪﻋﻬﺪﻱ ﻛﺮﺩﻩ اﻧﺪ و هر چند که ما با غربی ها ﻣﺬاﻛﺮﻩ ﻛﺮﺩﻳﻢ، اﻣﺎ اﺯ ﻣﺬاﻛﺮﻩ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺫﻭﻕ ﺯﺩﻩ هم ﻧﻤﻲ‌ﺷﻮﻳﻢ.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: باید قدر منزلت و استقلال کشور را که به برکت امام و رهبری ایجاد شده بدانیم. در تاریخ سابقه ندارد که یک کشور در یک طرف و شش کشور در طرف دیگر بنشینند و مذاکره نمایند.

وی در همین ارتباط افزود: اﮔﺮ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﻧﺒﻮﺩ چنین دستاوردهایی در حوزه های مختلف به دست نمی آمد. اﻳﺮاﻥ اﻭﻟﻴﻦ ﻛﺸﻮﺭﻱ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﺗﺼﻮﻳﺐ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮاﻧﺪ اﻧﺮﮊﻱ ﻫﺴﺘﻪ‌اﻱ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل که به عنوان میهمان ویژه همایش بین المللی مشروطیت به تبریز سفر کرده است همچنین در دیدار آیت الله شبستری، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، با اشاره به جریانات تاریخی کشور،گفت:امروز با جریان تحریف انقلاب توسط خودفروختگان استکبار روبرو هستیم.

علی اکبر ولایتی افزود:در قضیه مشروطه مانند انقلاب اسلامی و قضیه نفت عده ای به دنبال تحریف واقع جریان هستند و تلاش شده است که از انحراف تاریخ مشروطه و مصادره آن توسط عده ای منفعت طلب جلوگیری شود.

مشاور مقام معظم رهبری افزود: در جریان مشروطه عده‌ای با موج سواری بر این جریان توانستند رضا خان قلدر را به سلطنت برسانند، بنابراین در ادامه کسانی که مخالف مشروطه مشروعه بودند با تمسک به قدرت رضا خان سعی بر سکولاریزه کردن جریان مشروطه داشتند.

وی اظهار داشت: در مسیر این هدف شوم بسیاری از بزرگان جریان مشروطه را از دور خارج کردند و در ابتدا مرحوم شیخ فضل الله نوری را اعدام کردند و مجلس شورای اسلامی را که به فرمان مظفرالدین شاه بناگذاری شد به مجلش شورای ملی تبدیل کردند.

ولایتی تصریح کرد: در این جریان حتی سید عبدالله بهبهانی را ترور کردند، تقی زاده نیز به اتهام قتل سید عبدالله به کشور های اروپایی گریخت وسال ها در آن‌جا زندگی کرد و مرحوم آخوند خراسانی نیز در نجف به طرز مرموزی به شهادت رسید.

وی افزود: جمع‌آوری کتاب تنبیه‌الامه و تنزیه‌المله مرحوم نائینی نیز برای این منظور پیگیری شد و مبالغی برای جمع آوری این کتاب صرف شد.

مشاور مقام معظم رهبری ادامه داد: این تلاش ها همواره برای تحریف و مصادره جریانات سیاسی و تاریخی بوده است، امروز نیز با جریان تحریف انقلاب اسلامی به دست خود فروختگان استکبار روبرو هستیم.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به جریاناتی که سعی بر انحراف جریان مشروطه داشتند، گفت: انقلاب اسلامی نیز باید از انحرافاتی که توسط برخی از دست نشاندگان بیگانه پیگیری می شود، مصون بماند.

وی تصریح کرد: امام راحل و مقام معظم رهبری با درایت خود در مقابل این تحریفات ایستادند و انقلاب را در مسیر صحیح خود هدایت کردند و از خون هزاران شهید ریخته شده در این مسیر صیانت کردند.