به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در این دیدار که با حضور فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه و محمدرضا شیبانی سفیر کشورمان در دمشق برگزار شد، دو طرف درباره ایده‌ها و طرح‌های موجود برای حل مسائل سیاسی سوریه رایزنی کردند.

امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای سوری خود، دیدار با بشار اسد را مفید و سازنده دانست و گفت: نقش رئیس‌جمهور سوریه در وحدت این کشور مبارزه با تروریسم و عبور این کشور از بحران کنونی حایز اهمیت و مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به حمایت همه جانبه خود از سوریه ادامه خواهد داد.

معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با دیگر مقامات سوری، راهکارهای برون رفت از بحران سوریه و مبارزه با تروریسم را بررسی کرد.

حسین امیرعبداللهیان در جریان سفر خود به سوریه، به طور جداگانه با وائل الحلقی نخست وزیر، ولید المعلم وزیر امور خارجه و فیصل مقداد معاون وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبداللهیان در این دیدارها که با حضور محمدرضا شیبانی سفیر کشورمان در سوریه برگزار شد، علاوه بر بررسی راهکارهای برون رفت از بحران سوریه، درباره زمینه‌های ارتقای روابط دو کشور با مقامات سوری به رایزنی نشست.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید مجدد بر حمایت تهران از دولت و مردم سوریه در جنگ پنج ساله علیه تروریسم، خاطرنشان کرد: برون رفت از بحران سوریه باید براساس خواسته‌های مردم این کشور صورت گیرد.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار از اراده مستحکم مردم و دولت سوریه به عنوان تضمین کننده ایستادگی و پیروزی این کشور در برابر تروریسم تکفیری یاد کرد و گفت: تروریست‌های تکفیری با رفتار ددمنشانه خود آثار باستانی و تمدن مردم منطقه را از بین می‌برند؛ و با کشتار مردم بی گناه ارزش‌های اخلاقی و مذهبی را زیرپا می‌گذارند.

همچنین امیرعبداللهیان و هیات همراه در دیدار با فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه و شماری از مقامات این وزارتخانه، طرح جمهوری اسلامی ایران و سایر پیشنهادها را که به منظور حل سیاسی بحران سوریه ارایه شده، مورد بررسی قرار دادند.

امیرعبداللهیان با نخست وزیر سوریه نیز دیدار و درباره اهمیت همکاری تهران - دمشق گفت‌وگو و این همکاری را زمینه‌ساز ادامه مقاومت مردم سوریه در این جنگ توصیف کرد.

همچنین وائل الحلقی از حمایت رهبری، دولت و مردم ایران از سوریه برای کاهش فشارهای ناشی از جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی قدردانی کرد و گفت: روابط تاریخی و راهبردی رو به افزایش دو کشور موجب ادامه برنامه‌ توسعه و سازندگی در سوریه شده است.

دو طرف همچنین درباره همکاری‌های دوجانبه تهران و دمشق در بخش‌های صنعت، کشاورزی، بهداشت، نفت، انرژی و اهمیت برپایی طرح‌های مشترک اقتصادی رایزنی کردند.

امیرعبداللهیان در این دیدار ایستادگی مردم سوریه را در برابر جنگ تروریستی و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی ستود.

وی علاقه تهران برای توسعه همکاری‌های دوجانبه با دمشق را در همه زمینه‌ها یادآور شد و تصریح کرد: پیروزی در این جنگ همه جانبه، از آن مردم سوریه است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگویی هدف از سفرش به دمشق را بررسی طرح دی مستورا فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه و همچنین طرح مشترک ایران و سوریه برای حل بحران سوریه اعلام کرده بود.