به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره این که وضعیت اجرایی شدن برجام پس از تصویب در مجلس چه می شود گفت: ما شاهد بودیم مجلس روز گذشته کلیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را تصویب کرد ولی هنوز نهایی نشده و جزییات طرح هم باید به بحث گذاشته شود.

وی افزود: ظاهرا فردا یا پس فردا این کار انجام می شود اگر این طرح به تصویب نهایی برسد مرحله شورای نگهبان را نیز باید طی کند تا به صورت قانون درآید. در آن صورت می توان گفت که مراحل قانونی مربوط به برجام در ایران طی شده و آماده خواهیم بود وارد مرحله بعدی شویم که به عنوان روز تصویب ثبت می شود و آغاز ورود به مرحله جدید خواهد بود.

عراقچی اضافه کرد: این کار گام اصلی به سوی اجرایی شدن برجام است. تصویب نهایی برجام ظرف این هفته یا هفته آینده انجام می شود و روز دوشنبه هفته آینده می توانیم وارد مرحله بعدی شویم. روز دوشنبه راس 90 روز است که می تواند روز تصویب نام گیرد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه در مورد اتفاقات پس از اجرایی شدن برجام گفت: وقتی که این قانون را اجرا کنیم، اتحادیه اروپا تحریم های خود را لغو می کند ، رئیس جمهور آمریکا هم تحریم های ناشی از دستورات اجرایی را لغو و تحریم های کنگره را متوقف می کند . شورای امنیت سازمان ملل هم تحریم های خود را لغو کرده است.

عراقچی ادامه داد: دراین روز از نظر قانونی لغو تحریم ها اتفاق می افتد، ولی وقتی اجرایی می شود که یکسری کارهایی که ایران باید انجام دهد را انجام شود که آن هم بین یک ماه و نیم تا ۲ ماه طول می کشد و بستگی به این دارد که مراحل اجرایی شدن چقدر طول بکشد. پس از آن لغو تحریم ها نیز اجرایی خواهد شد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه از تشکیل ستادی در وزارت امورخارجه در موضوع منا خبر داد و گفت: این ستاد برای بررسی بخش حقوقی حادثه منا با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: امر فوری برای ما در حال حاضر مربوط به بازگشت حجاج و شناسایی اجساد آنها است که این کار با همکاری سازمان حج و زیارت و بعثه رهبری انجام می شود. ما در مرحله بعدی به دنبال شفاف سازی کامل از سوی عربستان هستیم همانطور که قبلا اعلام کردیم انتظار ما شفاف سازی کامل و روشنگری از سوی عربستان است و با همکاری معاونت کنسولی از نزدیک موضوع را بررسی می کنیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که پس از برداشته شدن 6 قطعنامه شورای امنیت چگونه از حقوق ضایع شده ایران در جنگ عراق دفاع می کنیم گفت: قطعنامه 2231 که اخیرا صادر شده و براساس آن 6 قطعنامه تحریم هسته ای لغو می شود. این قطعنامه شروع یک تغییر بنیادین در روابط ایران و شورای امنیت است و مسلما تاثیر خود را در آینده خواهد گذاشت.

وی تاکید کرد: ما در مرحله ای هستیم که برجام باید اجرایی و قطعنامه 2231 به صورت کامل اجرا شود. این مراحل که تمام و تحریم ها لغو شود ، انشاءالله رابطه جدیدی با شورای امنیت شکل می گیرد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال که آیا پرتاب موشک عماد از سوی ایران نقض قطعنامه 2231 نیست ، گفت: پرتاب آزمایشی موشکی مسلما نقض برجام نیست. در مورد قطعنامه گذشته و قطعنامه موجود موضع سازمان ملل مشخص است.

وی تاکید کرد: مواضع وزارت امورخارجه هم مشخص شده است . بیانیه ای که بعد از قطعنامه 2231 وزارت خارجه صادر کرد در شورای امنیت سازمان ملل ثبت شد و ما به صورت کامل بیان کردیم توانایی دفاعی و امنیت ملی ما به هیچ وجه خدشه دار نخواهد شد. در خصوص امنیت ملی و مسایل دفاعی خود به هیچ وجه مصالحه نخواهیم کرد و این موضع ما شناخته شده است.