به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضمن خوش آمدگویی به هیئت ژاپنی به تهران گفت بسیار خوشحالم که برای بار دوم در دو سال گذشته میزبان وزیر امور خارجه ژاپن در ایران هستم ما مذاکرات بسیار خوبی در مورد روابط دو جانبه در زمنیه های گسترش هر چه بیشتر همکاری ها مخصوصا در دوران پسا تحریم داشتیم.

وی در ادامه افزود؛ ما احساس می کنیم آینده روشنی در روابط دو جانبه ایران و ژاپن وجود دارد و زمنیه حضور بخش خصوصی ژاپن در حوزه ی هسته ای تا محیط زیست وجود دارد و ادامه ی گفتوگوهای ایران و ژاپن برای بحث بر رروی مسائل مربوط به مبارزه با تروریست و افراطی گری فراهم است.

ظریف در پایان گفت: وزیر امور خارجه ژاپن با یک هیئت بزرگ اقتصادی و سیاسی به تهران آمده اند و امیداواریم حضور این هیئت باعث گسترش همکاری ها میان دو کشور شود.

وزیر امور خارجه ژاپن در نشست مشترک خبری با ظریف گفت : جلسه امروز اولین جلسه بعد از توافق نهایی تاریخی و این توافق عواقب بسیار خوبی در آینده رقم خواهد زد. برنامه جام اقدام مشترک بسیار مهم است و ما نیز با استفاده از فرصت توافق هسته ای باز کردن باب جدیدی از روابط را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

وی اضافه کرد: ما در این جلسه به توافق رسیدیم پس از اجرای برجام در حوزه ایمنی و امنیتی با هم همکاری داشته باشیم هر دو کشور به این نقطه نظر رسیده ایم که شورای هماهنگی تاسیس کنیم تا همکاری های دو کشور به صورت مشخص در آن دیده شود.

وی اظهار داشت: هر دو کشور همچنین به تفاهم رسیده ایم که همکاری های خود را در حوزه ی دارو و مواد مخدر ادامه دهیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وزیر خارجه ژاپن در پایان گفت : در ناهار کاری امروز قرار است اوضاعه خاورمیانه و اقیانوسیه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم زیرا ایران به عنوان یک ابر قدرت نقش اساسی می تواند ایجاد کند امیدوارم با این سفر روابط دو جانبه گسترش یابد.

دیدار  وزرای خارجه ایران و ژاپن دیدار  وزرای خارجه ایران و ژاپن