به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، دیروز با وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کرد. این مهمترین تلاش مسکو برای تماس با مخالفین خارجی دولت سوریه در روزهای اخیر است. 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از دیدار پوتین و شیخ محمد بن سلمان (که پسر پادشاه سعودی هم هست)‌ گفت ریاض و مسکو آماده «همکاری در سوریه» هستند و خواست مشترک‌شان جلوگیری از شکل‌گیری «خلافتی تروریستی» است.

لاوروف گفت دو کشور سال‌ها است که بر سر «مسائل بحران سوریه» همکاری می‌کنند اما در ضمن تایید کرد که عربستان سعودی «نگرانی‌هایی» راجع به اهداف روسیه در سوریه دارد. 

وزیر خارجه مسکو اما تاکید کرد که کشورش تنها گروه‌های تروریستی داعش و «جبهه النصره» (که بخشی از القاعده است) را هدف می‌گیرد.

مخالفین منطقه‌ای اسد همچون عربستان سعودی دل خوشی از ورود روسیه به جنگ داخلی سوریه ندارند. آن‌ها این کشور را متهم می‌کنند که با حمله به مخالفین دولت سوریه (و نه فقط داعش) تنها به حفظ بشار اسد  کمک می‌کند.

جالب این‌جا است که روسیه روابط دوستانه‌ای با حداقل چهار کشور منطقه دارد که هر یک با همدیگر اختلافات بسیاری دارند: مصر، اسرائیل، ایران و عربستان.

اما ورود روسیه به جنگ سوریه مسلما بر روابط آن با عربستان تاثیر خواهد گذاشت.

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی، پس از دیدار با همتای روس‌اش در سوچی گفت ریاض نگران این است که عملیات روسیه در سوریه «بتواند به عنوان اتحاد ایران و فدراسیون روسیه تلقی شود».