به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، "غلام‌علی خوشرو" گفت: این توافق می ‌تواند همکاری بیشتر در حوزه­ های مختلف، از امنیتی تا توسعه‌­ای و زیست محیطی را تسهیل کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در ابتکار خود برای انجام گفت‌وگو در منطقه، مصمم و جدی است. این گفت‌وگوی منطقه­‌ای باید بر اساس اهداف و اصول مشترک مندرج در منشور ملل متحد، یعنی احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها، پرهیز از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، حل و فصل مسالمت­‌آمیز اختلافات و خودداری از استفاده یا تهدید به استفاده از زور انجام شود و به دنبال صلح، ثبات و دستیابی به پیشرفت و موفقیت برای همه باشد.

خوشرو همچنین به گسترش پدیده خشونت و افراطی­‌گری اشاره و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد به دلیل حمایت از قطعنامه «جهانی علیه خشونت و افراطی­‌گری خشونت­‌بار» که در سال 1392 به پیشنهاد و ابتکار رئیس‌جمهور کشورمان و با اجماع در مجمع عمومی به تصویب رسید تشکر کرد.

خوشرو گفت: وضعیت کنونی و تشدید افراطی­‌گری در منطقه، نشان از به‌جا بودن این قطعنامه و ضرورت اقدام برای تحقق آن دارد. در مجمع عمومی طی سال جاری باید برنامه جامعی برای اقدام مشترک علیه افراطی گری و خشونت تدوین شود تا با یک همکاری جمعی جهانی، مانع از گسترش تروریسم و خشونت شد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با استقبال از تصویب دستور کار توسعه 2030 برای توسعه پایدار که در جریان نشست رهبران جهان در روز 3 مهر ماه در سازمان ملل متحد به تصویب رسید، خواستار همکاری میان کشورها در اجرای این دستورکار شد و به طور ویژه به موضوع تامین منابع مالی لازم برای اجرای این اهداف و انتقال فن‌آوری و دانش­‌های مرتبط به منظور همکاری و مشارکت جهانی واقعی اشاره کرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به مشارکت سازنده جهت اجرای این برنامه در کلیه سطوح متعهد است و در این راه از همکاری با بخش­‌های عمومی و خصوصی استقبال می­‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین به موضوع تاثیر پدیده تروریسم بر سایر مشکلات در منطقه پرداخت و گفت: تروریست ‌ها علاوه بر اینکه خود طبیعت را نابود می‌­کنند، باعث می‌­شوند موضوع توسعه پایدار از دستور کار کشورها خارج شود چرا که منابع در اختیار کشورها صرف مقابله با ناامنی می‌شود.