به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری برنا، تاکنون 6 جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده که در سه جلسه اول کیفرخواست متهمان این پرونده قرائت و در جلسه چهارم، پنجم و ششم متهم اصلی پرونده به ارائه دفاعیات خود پرداخت.

در سه جلسه اخیر دادگاه، بابک زنجانی 62 صفحه از دفاعیات 200 صفحه‌ای خود را مطرح کرده است.

بابک زنجانی متهم ردیف اول ساعت 8:30 مانند جلسات گذشته، با تدابیر امنیتی وارد دادگاه شد.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی صلواتی از معاون دادستان و مسئول کارشناسی و انتقال اموال بابک زنجانی خواست تا درخصوص بحث کارشناسی  اموال متهم توضیحاتی را ارائه دهد.

مرتضی تورک معاون دادستان با حضور در جایگاه، اظهار داشت: با توجه به اینکه از ابتدای تشکیل پرونده موسوم به میلیاردر نفتی بحث نظارت اموال و موضوعات مالی وجود داشت و با توجه به مطالبی که متهم در رابطه با وضعیت اموال و نظریات کارشناسی گفته باید موضوعاتی را مطرح کنم.
 
وی ادامه داد: پس از تشکیل پرونده با توجه به گستردگی و تنوع اموال موجود در داخل کشور و نحوه مدیریت و اینکه صاحب تمام امضاها شخص بابک زنجانی بوده و عدم حضورش می‌توانسته در تمام کارها مشکل ایجاد کند توقیف و شناسایی اموال به ما واگذار شد.
 
معاون دادستان تصریح کرد: از همان ابتدای رسیدگی جهت رد مال متهم فهرستی از اموال خود را نوشت و به دادستانی ارائه کرد اما هیچگاه نام و نشانی از چاه‌های نفت وجود نداشت و طی بازرسی‌ها هم چنین مجموعه‌هایی یافت نشد هر چند امیدواریم این ادعای متهم دروغ نباشد تا پول بیت‌المال را بدهیم.
 
وی ادامه داد: پس از ارائه این فهرست بابک زنجانی طی نامه‌نگاری‌هایی گفت که وجوه در مالزی نزد بانک اف‌آی‌آی‌بی است و یک نامه با دست‌خط خودش خطاب به بانک نوشت تا برای پرداخت با ما همکاری کنند.
 
تورک تصریح کرد: در همین راستا هیاتی به مالزی اعزام شد و نماینده ایشان در ملاقات با هیأت ما ابراز تعجب و شگفتی کرد و گفت نه تنها چنین پولی نیست بلکه ما برای پرداخت پول، آب و برق و گاز نیز مشکل داریم.
 
معاون دادستانی تهران در ادامه اظهارات خود گفت: بانک اف‌آی آی‌بی در منطقه لابوآن مالزی است هر چند زنجانی از این منطقه بسیار تمجید و تعریف کرده است اما شنیده‌ها و بررسی‌های هیأت اعزامی ما بسیار متفاوت از اظهارات متهم بود.
 
وی ادامه داد: مسئولان سفارت ایران در مالزی این منطقه را از هر جهت ناامن توصیف کردند و حتی مسئولان سفارت سفر اعضای هیأت ایرانی را پرمخاطره دانستند و گفتند این منطقه بیشتر محل فعالیت‌ باندهای تبهکار است.
 
تورک خطاب به قاضی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود دادگاه در خصوص منطقه لابوان از کارشناسان آشنا به منطقه آسیای جنوب شرقی و یا وزارت امور خارجه استعلام کند.
 
وی در ادامه به نحوه آشنایی آقای (الف و همسرش) با زنجانی اشاره کرد و گفت: آقای الف معتقد است در خصوص نرم‌افزار و همسرش در حوزه وکالت مشغول به کار بودند و در فضای مجازی تحقیقاتی کرده‌ بودند که زنجانی پیرو آن از آنها درخواست مشورت می‌کند، پس از مدت‌ها چون زنجانی بانکی را نمی‌توانست تاسیس کند آقای (ع-م) بانکی را جهت خرید به زنجانی معرفی می‌کند.
 
وی افزود: آیا راه‌اندازی یک بانک در شعبه خارجی در همه موارد اینگونه است یا فقط در مواردی که فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌شود اینگونه است.
 
معاون دادستان تهران تصریح کرد: هیأت اعزامی از آن سفر دست خالی بازگشت و براساس ادعاهای مختلف بابک زنجانی مبنی بر وجود اموال و املاک در کشورهای تاجیکستان، ترکیه و برخی کشورهای دیگر هیأت‌هایی اعزام شدند که اعزام آنها فقط اتلاف وقت بود و چیزی جز به هدر رفتن بیت‌المال نداشت.
 
بابک زنجانی در آغاز هشتمین جلسه دادگاه و در ادامه دفاعیات خود، اظهارداشت: می‌خواستم روز آخر دادگاه این موضوع را بگویم اما چون مجبورم کردید می‌گویم که من همین الان در حال حاضر 22 میلیارد یورو پول نقد دارم.
 
وی افزود: البته قرار بود روز آخر دادگاه و زمانی که آقایان می‌گویند زنجانی هیچ پولی ندارد، این مطلب را عنوان کنم.
 
بابک زنجانی خطاب به معاون دادستان گفت: دلیل اینکه برایتان نوشتم حاضر نیستم ساعت، انگشتر، 4 ماشین و 2 موتور سیکلتم را به نفت بدهید این است که دوست ندارم ماشینم را زنگنه سوار شود و به مجموعه نفت برسد، این اموال را آتش بزنید اما به نفت ندهید.
 
تورک در ادامه اظهارات خود گفت: متهم با دادن وکالت آمادگی خود را برای انتقال اموال اعلام کرد و مقرر شد اموال و دارایی‌های متهم در کشور که قبلا توقیف و شناسایی شده بود از طریق کارشناسان رسمی دادگستری قیمت‌گذاری شود و در صورتی که طرفین نسبت به ارزیابی‌ها اعتراض داشته باشند امر واگذاری انجام نشود و موضوع توسط هیاتی سه نفره مورد بررسی قرار گیرد.
 
تورک گفت: دادستان تهران نامه‌ای به رئیس هیأت مدیره کانون کارشناسان ارسال کرد تا در مسیر انتخاب کارشناسان از افراد باتجربه و خوشنام استفاده شود.
 
وی ادامه داد: مقرر شد در هر رشته چند نفر از افراد باتجربه و  متعهد هیأت‌مدیره کانون بر روند کارشناسی نظارت کنند، از همان ابتدای انتخاب کارشناسان و در حالی که هنوز نمایندگان وزارت نفت در مجموعه شرکت‌های زنجانی مستقر نشده بودند چندین جلسه با حضور وکیل، اعضای خانواده متهم و همه مدیران منصوب و قائم مقام وی برگزار و تاکید شد اسناد و اطلاعات مورد نیاز جهت ارزیابی دقیق ارائه شود.
 
معاون دادستان تهران خاطر نشان کرد: پس از مرحله اول کارشناسی هر دو طرف به نظریه کارشناس اعتراض کردند و آقای زنجانی بالغ بر 100 صفحه اعتراض نوشت و ایراداتی را اعلام کرد که عمده ایرادات در رابطه با دفاتر شرکت‌ها، ثبت اموال و صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه بود که در دوره مدیریت خود بابک زنجانی به درستی تنظیم نشده بودند.
 
تورک معاون دادستان در ادامه اظهارات خود گفت‌: در مرحله رسیدگی به اعتراضات با توجه به تسریع بابک زنجانی در تعیین قیمت برای رد مال توافق شد برای هر یک از اموال هیأت سه نفره کارشناسی متشکل از نماینده متهم، نماینده وزارت نفت و دادستانی اموال را بررسی و نسبت به آن اظهار نظر کنند.
 
تورک اظهار داشت: طی چندین نوبت مانند مرحله نخست جلسه‌ای با حضور تمامی کارشناسان صورت گرفت و حتی این جلسه را در دفتر مرکزی هلدینگ بابک زنجانی و با حضور مدیران و وکیل وی برگزار کردیم و قرار شد اطلاعات و اسناد در جهت تسریع در کارشناسی در اختیار ما قرار گیرد.
 
معاون دادستان تهران اظهار کرد: در این مرحله بابک زنجانی اموالی مثل ساختمان وی‌آی‌پی و ویلاهایی را که مدعی شده بود این اموال مادرش است را از فهرست خارج کرد تا دادستانی نیز این اموال را از فهرست بیرون بیاورد.
 
تورک خاطر نشان کرد: بابک زنجانی مدعی است لوسترها، میز و لوازم اداری دفتر مرکزی وی 4 میلیارد تومان ارزش دارد همچنین وی مدعی شده لوسترهای دفترش یک و نیم میلیارد تومان ارزش دارد و کارشناسان این اعتقاد را ندارند همچنین وی برای دفتر خود 400 میلیون تومان لوازم بدن‌سازی خریداری کرد.
 
وی افزود: بابک زنجانی ملک ایران زمین را بزرگترین دارایی خود در ایران عنوان می‌کند در حالی که منبع پیش‌پرداخت خرید این ملک از دارایی وزارت نفت بوده است، زنجانی ارزش ملک ایران زمین را 1700 میلیارد تومان اعلام کرده است اما کارشناسان خبره دادگستری ارزش آن را تنها 700 میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.
 
معاون دادستان تهران در ادامه تصریح کرد: ارزش کل دارایی‌های بابک زنجانی در ایران 2595 میلیارد تومان است همچنین وی از لیست ابتدایی ارائه شده به دادستانی 4 دستگاه خودرو، یک ساختمان، 3 ویلا و 2 موتورسیکلت را خارج کرده است.
 
وی افزود: همچنین بابک زنجانی مدعی است که ویلای لواسان در لیست رد مال قرار داشته متعلق به مادرش است و به همین دلیل هم آن را از لیست رد مال خارج کردیم اما این ویلا همچنان توقیف است، هنوز انتقال قطعی سهام شرکت‌ها به وزارت نفت صورت نگرفته، 18 مورد از شرکت‌ها و دارایی‌های بابک زنجانی به وزارت نفت  تحویل داده شده است.
 
در ادامه هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی تورک با اشاره به اینکه متهم نفتی قبلا اعلام کرده بود که اگر اموالش در دبی به قیمت مشخص شده خریدار داشته باشد به وزارت نفت واگذار می‌شود، گفت: مسئولان وزارت نفت ماه‌ها تلاش کردند اما از آنجایی که بازار فروش این اموال راکد بود نتوانستند آن را به قیمت اعلام شده به فروش برسانند و در حال حاضر هم این اموال در دبی است.
 
معاون دادستان تهران با اشاره به اینکه ملک ایران زمین به هیچ عنوان از اموال قدیمی متهم محسوب نمی‌شود، گفت: ما یک نامه از بابک زنجانی آن هم با دستخط خودش داریم که از دادستانی درخواست کرده بود این ملک را به عنوان رد مال مطرح کند و نکته مهم اینجاست که بابک زنجانی ملک ایران زمین را به عنوان عمده‌ترین دارایی خود عنوان کرده بود.
 
وی ادامه داد: در ادامه رسیدگی به این پرونده قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت آیا منابع و مدارک وام 15 میلیارد یورویی را که از شیخ گرفته‌‌اید آورده‌اید؟ بابک زنجانی گفت ما از روز اول دعوایمان بر سر منشأ و پشتوانه نبود. بانک میم از طرف این دولت به بازپرس خط می داد که پول‌های من منشأ ندارد. من هم گفتم با پیدا کردن منشأ پول‌های من حاشیه ایجاد می‌شود که با این حرف آقایان فکر کردند از من نقطه ضعف گرفتند.
 
قاضی خطاب به متهم گفت: نحوه آشنایی‌تان با شیخ حشر را توضیح دهید و اگر ممکن است شیخ را بیاورید تا ببینیم چنین شخصی وجود دارد یا نه که بابک زنجانی در پاسخ گفت: باید این موضوع در امارات پیگیری شود.
 
در این لحظه نماینده دادستان خطاب به قاضی گفت: متأسفانه آقای زنجانی همیشه در این مورد به حاشیه می‌رود و اظهار می‌کند که ما حق نداریم به این موضوع ورود کنیم. اگر ایشان نمی‌خواهند توضیح دهد من توضیح می‌دهم.
 
نماینده دادستان گفت: بابک زنجانی می‌گوید که ما حق ورود به بحث منشأ و شرکت آیوان را نداریم. اما طبق قانون این امر امکان‌پذیر است.
 
وی افزود: بر اساس ماده 4 قانون مجازات اسلامی جدید و همچنین ماده 4 قانون مجازات اسلامی سابق از آنجایی که عملیات مجرمانه متهم منتهی به بردن اموال بیت‌المال و وزارت نفت شده ما اجازه ورود و رسیدگی به این مسئله را داریم.
 
وی افزود:‌ همچنین بر اساس ماده 7 قانون مجازات اسلامی هر گاه یکی از اتباع ایرانی در خارج از کشور جرمی را مرتکب شود در صورتی که به ایران بازگردد مطابق قانون ایران مجازات می‌شود. ضمن اینکه ماده 13 آیین دادرسی کشوری تصریح می‌کند که اگر اشخاصی در خارج از قلمرو جمهوری اسلامی مرتکب جرم شوند چنانچه از اتباع ایرانی باشند اتهامات‌شان قابل پیگیری است.
 
بابک زنجانی در هفتمیین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در واکنش به اظهارات معاون دادستان گفت: متاسفانه امروز من شده‌ام آدم بد و وقتی هم کسی آدم بد باشد همه علیه او حرف می‌زنند.
 
وی افزود: من به دادستان تهران و شخص آقای تورک اطمینان کامل دارم و اگر این اطمینان نبود وکالت بلاعزل نمی‌دادم، وقتی این وکالت را داده‌ام یعنی من حرفی ندارم و کار تمام است، من تنها به کارشناسی‌ها ایراد گرفتم که ایراد من هم منطقی است.
 
بابک زنجانی تصریح کرد: معاون دادستان می‌گویند لابوآن یک منطقه گانگستر هاست ، آخر این چه حرفی است؟ کشور تمام روزهای بدش را با بانکی که در این منطقه بوده گذرانده و حالا آنجا شده محل فعالیت گانگسترها و من هم رئیس مافیا شده‌ام!
 
وی ادامه داد: منطقه لابو آن با هواپیما 3 ساعت از کوالالامپور فاصله دارد و بزرگترین پالایشگاه‌های نفت، بزرگترین بانک‌های دنیا و کشتی‌های نفتی آنجا هستند و تمام آنها کارهای بورسی خود را در این منطقه انجام می‌دهند.
 
بابک زنجانی ادامه داد: شعبه بانک اسلام در کوالالامپور یک شعبه بازاریابی بود و این بانک فقط در لابو‌آن می‌توانست فعالیت کند، می‌گویند همکار من گفته پول آب و برق و گاز این بانک داده نشده و در این رابطه به مشکل خورده‌اند، آخر پول آب و برق که چیزی نبود که من نتوانم هزینه آن را تامین کنم، من در ایران بازداشت بودم و شما جلوی حساب‌ها را بستید و آنها هم نمی‌توانستند از منابع خارج کشور پول بردارند، هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند تا روزی که آزاد بودم حقوقش عقب افتاده باشد.
 
بابک زنجانی در خصوص سفر هیأت ایرانی به مالزی گفت: یک روز دادستان تهران به سلول من آمد و گفت به نام دادستانی حسابی را در کوالالامپور افتتاح کن تا پولی که نزد شرکت HK است به حساب دادستانی برود، آنها قرار بود با حضور در آنجا به نام دادستانی و شخص معتمد دادستانی افتتاح حساب کنند تا این پول‌ها به حساب دادستانی برود.
 
بابک زنجانی در ادامه اظهارات امروز خود در واکنش به سخنان معاون دادستان در خصوص هواپیماهای خود، گفت: ورود هواپیما به ایران ممنوع است حتی چرخه هواپیما هم نمی‌تواند به کشور بیاورد اما من یک راهی پیدا کردم که در اوکراین در سال 87 دو شرکت ایرلاین را خریداری کردم.
 
وی ادامه داد: 22 هواپیما برای این شرکت‌ها خریدم و در سال 90 این هواپیماها را به بهانه اینکه مسافر دارد در فرودگاه امام خمینی (ره) نشاندم.
 
وی افزود: اگر من نمی‌توانستم این هواپیماها را به نام جمهوری اسلامی ایران وارد کنم فایده‌ای نداشت بنابراین یک شکایت علیه مجموعه خودم در اوکراین تنظیم کردم، که هواپیماها را در ایران توقیف کردم و به این ترتیب شرکت اوکراینی بدهکار شد و من با این کار توانستم 11 هواپیما را به نام جمهوری اسلامی ایران کنم.
 
زنجانی ادامه داد: من هر کدام از این هواپیماها را 15 میلیون دلار خریداری کرده بودم اما شما جمع آنها را 77 میلیون دلار قیمت‌گذاری کردید یعنی هر هواپیما 3.5 میلیون دلار.
 
متهم نفتی در ادامه اظهارات خود، گفت: اعتراض من این است که چطور یک کارشناس لوسترها را 1.5 میلیون دلار و یک کارشناس دیگر 545 میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده است؟
 
وی افزود: مدام می‌گویند من قصد فرار داشتم در حالی که به کجا می‌توانستم بروم کسی که تابلو است کجا می‌تواند برود. دلیل اینکه من شرکت هواپیمایی را به نام ش. م کردم این بود که هواپیمای جمهوری اسلامی ایران برای من نامه نوشت که هواپیمای قشم ایر مربوط به هلدینگ سورینت و این هلدینگ مربوط به بابک زنجانی است و برای من از فلان جا نامه آمده است که چون بابک زنجانی تحریم است اگر هواپیماها از کشور خارج شوند توقیف می‌شوند به همین خاطر هم به ذهن من رسید که شرکت را به آقای «ش. م» که امین اموالم بود واگذار کنم.
 
زنجانی در خصوص ماجرای شنود صحبت‌های نمایندگان وزارت نفت در شرکت خود، گفت: من در مجموعه خودم حدود 60 تا 70 مدیر دارم که افکار و اعتقادات مختلفی هم دارند و امکان داشت در بین آنها افراد ناسالمی هم وجود داشته باشد به خاطر همین هم مجموعه خودم را شنود می‌کردم چون زندگی من دست این افراد بود بنابراین حراست وظیفه من است. همانطور که اگر حراست قوه قضاییه شما را رصد کند شما نمی‌توانید ایراد بگیرید چون دارد وظیفه‌اش را انجام می‌دهد. من نمی‌دانستم که آقایان وزارت نفت می‌خواهند وارد مجموعه‌هایم بشوند این سیستم هم از قبل به صورت اتوماتیک کار می‌کرده است.
 
وی در ادامه اظهار داشت: همکارانم به من اطلاع دادند که آقایان وزارت نفت حرفهای خوبی نمی‌زنند و من هم این موضوع را به آقای تورک اطلاع دادم وقتی آقایان می‌گویند وقتی یک سفره پهن شده و شما به بازپرس دستور می‌دهید شما توقع دارید من چیزی نگویم.
 
بابک زنجانی در خصوص باشگاه بدنسازی هم گفت: من اگر می‌خواستم باشگاه بدنسازی درست کنم که در خانه خودم این کار را می‌کردم، من تنها یک سالن بدنسازی در شرکت درست کردم که کارمندان بتوانند از آن استفاده کنند.
 
وی همچنین درخصوص اظهار نظر معاون دادستان مبنی بر اینکه احتمالاً ویلای لواسان از پول‌های نفت خریداری شده، گفت: وزارت نفت نزد من در سال 91 حساب باز کرد و در تیرماه مصوبه گرفت که پول‌هایش را نزد من بیاورد و مردادماه هم پول را آوردند، این در حالی است که خانه مادر من مربوط به سال 84 است.
 
این متهم نفتی تصریح کرد: چطور خانه او را می‌گیرید و می‌گویید با پول فساد تهیه شده؟ من روزی که وکالت بلاعزل دادم گفتم اموالم را حراج کنید اما چرا خانه مادرم را در روزنامه حراج کردید و برایش مشتری می‌برید و وقتی‌ هم این حرفها را می‌زنم ناراحت می‌شوید؟
 
این متهم نفتی همچنین درخصوص اظهارات آقای ک گفت: می‌گویند آقای الف-ک گفته من را در حد یک کارخانه دار معمولی می‌شناخته یعنی من را آنقدر کوچک می‌بینید که از مجموعه‌هایم شناختی نداشته باشم؟ آقای ک سال 88 رئیس منطقه آزاد کیش بود و من بعد از 3 مدیر در سال 91 با او همکاری کردم.
 
وی افزود: در مجموعه من هیچ مدیری اجازه نداشت بدون نظر من کار کند، آنوقت شما می‌گویید با او به خارج رفتم تا برای من ساختار سازی کند. اگر آقای ک بتواند بجز فارسی به زبان دیگری صحبت کند من تمام حرف‌هایتان را قبول می‌کند.
 
بابک زنجانی گفت: می‌گویند من پول نداشتم، حرفی ندارم اما زمانیکه من ملک ایران زمین را در سال 88 از سپاه خریدم داخل آن پر از رستوران، قصابی و نانوایی بود، من به تک تک آنها پول دادم تا بیرون بروند، شما می‌توانید بررسی کنید و ببینید من چقدر پول در حسابهای ارزی بانک ملت داشتم، قرار نیست به خاطر حل کردن مشکل وزارت نفت همه چیز را به هم بزنید.
 
وی تأکید کرد: ما با وزیر نفت توافق کردیم که 15 اردیبهشت 92 پول‌ها را از تحریم بیرون بیاورم و ملک ایران زمین را هم به عنوان تضمین در اختیارشان گذاشتم، یک هیات 3 نفره که یکی از آنها یکی از وزرای سابق بود ملک را 2760 میلیارد تومان قیمت گذاری کرد، من گفتم بی‌انصافی است چون این ملک بیشتر می‌ارزد اما آنها گفتند از این رقم بیشتر نمی‌دهند> من را به دفترخانه‌ای که مربوط به خودشان بود بردند و کل ملک را به نام خودشان زدند، آنها حتی 10 میلیارد تومان پول دفترخانه را هم از من گرفتند.
 
این متهم نفتی تصریح کرد: شرکت SCT را 8 هزار و 100 میلیارد تومان قیمت گذاری کردند اما در انتهای کار کارشناسی گفتند یک هزار و 300 میلیارد تومان ارزش دارد، من برای آقای تورک نامه نوشتم که از 8 هزار و 100 میلیارد تا یک هزار و 300 میلیارد اموالی وجود دارد که آنها قبول نمی‌کنند، آن اموالی را که قبول ندارند به خودم بدهید، مگر حرف بدی زدم؟
 
بابک زنجانی ادامه داد: ملک شرکت تجار کیش 215 هزار متر است، در 115 هزار متر چند برج، ویلا و خانه ساخته شد و 100 هزار متر ماند، اگر این 100 هزار متر را به قیمت دولتی متری 3 میلیون تومان هم قیمت گذاری می‌کردند 300 میلیارد تومان می‌شود اما آنها تمام این ویلاها و ساختمان‌ها را 10 میلیون تومان برداشتند.
 
بابک زنجانی در ادامه اظهارات خود در خصوص قیمت‌گذاری ملکی که در میدان محسنی دارد گفت: من ملکی نوسازی را که 5 طبقه بود پایین‌تر از میدان مادر خریداری کردم، طبقه اول این ملک 1000 متر و طبقات بالای آن نیز اداری بود که مبلغ اداری بودن آن را از قرار هر متر 4 میلیون تومان به شهرداری دادم اما کارشناسان این ملک را متری 2 میلیون و 300 هزار تومان ارزیابی کردند.
 
وی ادامه داد: در سال 88 که ایران خودرو بی‌پول شده بود با من تماس گرفتند و گفتند ما پولی نداریم که حقوق پرسنل‌مان را پرداخت کنیم در همین راستا هم 400 میلیارد تومان پول نقد به آقایان در ایران خودرو دادم، بعد از مدتی هم که پولم را خواستم گفتند پول نداریم و فلان ملک و سهام را می‌دهند.
 
زنجانی ادامه داد: سال 91، 400 میلیارد تومان چک یک میلیاردی کشیدم، من 100 میلیارد از این چک را به بانک سرمایه دادم تا خرید دین کند اما آقایان این چک را پاس نکردند تا من 100 میلیارد تومان به این بانک بدهکار شوم، خواهر من در مجموعه SCT اعلام کرد که فلان مغازه را دارد اما آقایان سند زدند و خواهر من را 55 میلیارد تومان به خودشان بدهکار کردند.
 
در این لحظه رسول کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی با اجازه از ریاست دادگاه درخصوص اظهارات رد و بدل شده میان معاون دادستان و موکلش گفت: اگر موکل من ایرادی می‌گیرد از باب نادیده گرفتن زحمات دادستانی نیست، همانطور که شما هم اعلام کردید موکل من داوطلبانه اموال خود را به شرکت نفت منتقل کرده و خوشبختانه دادستانی به این حسن نیت من اذعان دارد.
 
وی افزود: در قانون وقتی شخصی وکالت بلاعزل می‌دهد به معنای انتقال است به ویژه الان که مدیران مستقل در شرکت‌های موکلم، مدیران منصوب شرکت نفت هستند.
 
وی در خصوص ملک ایران زمین گفت: این ملک قرار بود به عنوان یکی از وثایق موکل و برای تضمین در تسریع بازگرداندن پول‌ها در توثیق وزارت نفت در بیاید، ابتدا شرکت نفت انفرادی کارشناسی می‌کند اما اعتراض می‌شود و در نهایت یک هیأت 3 نفره کارشناسی این ملک را یک هزار و 600 میلیارد تومان ارزیابی می‌کنند.
 
وکیل بابک زنجانی گفت: یک قرارداد بین شرکت نفت و موکل من امضا شده که تا الان هیچ مرجع ذیصلاحی آن قرارداد را ابطال نکرده و تا وقتی هم که حکم قطعی درباره این قرارداد از سوی مرجع ذیصلاح صادر نشود طرفین ملزم به رعایت آن هستند.
 
وی ادامه داد: در واقع در این قرارداد هم طلبکار و هم بدهکار توافق کردند که زمین جای رقم بدهی برداشته شود، وقتی شرکتی از باب بدهی به طلبکار منتقل می‌شود، این شرکت که ضعفی دارد که در آن بدهکاری، طلبکاری و اموال منقول و غیر منقول است، نمی‌توانیم بگوییم این شرکت را قبول داریم اما طلب‌هایش به ما ربطی ندارد.
 
در این لحظه قاضی خطاب به زنجانی گفت: شما قرار بود امروز مدارکی را درخصوص وام 15 میلیارد یورویی شیخ حشر به ما تحویل دهید، من یک روز دیگر به شما برای ارائه مدرک محکمه پسند در مورد منشأ 15 میلیارد یورویی فرصت می‌دهم.
 
نماینده دادستان هم گفت: شما مدعی هستید که شیخ حشر به شما اعتماد دارد، او را به دادگاه بیاورید تا شهادت دهد؛ که در این لحظه زنجانی گفت لزومی ندارد شیخ به دادگاه بیاید که قاضی صلواتی گفت دادگاه می‌خواهد او را ببیند که زنجانی هم پاسخ داد بله، می‌آید.
 
"در ساعت 12 ظهر و همزمان با اذان، قاضی ختم جلسه را اعلام کرد.هشتمین جلسه دادگاه ساعت 9 صبح فردا برگزار می‌شود."