به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در جلسه ی شورای عالی آب، با اشاره به گزارش رییس سازمان هواشناسی درخصوص وضعیت بارندگی کشور، از بارش های اخیر ابراز خرسندی و اظهار امیدواری کرد روند بارش ها استمرار داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح های کاهش آلودگی رودخانه ی کارون، بر لزوم تشکیل کارگروهی جهت اولویت بندی این طرح ها و تعیین روش های تامین مالی در قالب برنامه ی ششم توسعه تاکید کرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در هر فعالیت اقتصادی و تولیدی که انجام می شود باید ملاحظات زیست محیطی حتما در نظر گرفته شود، افزود: واحدهای تولیدی و صنعتی باید برای پساب ناشی از فعالیت های خود چاره اندیشی کنند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز لازم است به این واحدها هشدارهای لازم را بدهد و البته در عین حال مشوق هایی از سوی دولت برای این واحدها تعیین شود تا درصورتی که به تعهدات خود در طول برنامه ی زمانبندی عمل کنند، از حمایت دولت برخوردار شوند.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: رودخانه ی کارون بزرگترین رودخانه ی کشور است که بخش زیادی از آب مورد نیاز شرب و کشاورزی از این رودخانه تامین می شود و حیات این منطقه نیز وابستگی زیادی به این رودخانه دارد، از این رو دولت نمی تواند نسبت به وضعیت فعلی رودخانه ی کارون بی تفاوت باشد.

وی افزود: ساماندهی و رسیدگی به رودخانه ی کارون در طول برنامه ی ششم توسعه یکی از برنامه های قطعی دولت است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز برنامه ریزی خوبی برای این موضوع بعنوان یک اولویت خواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت تکمیل تصفیه خانه ی شرق اهواز بعنوان یکی از طرح های جمع آوری و تصفیه ی فاضلاب های این شهر، تصریح کرد: تکمیل این تصفیه خانه یکی از طرح هایی است که رییس جمهور در سفر به استان خوزستان وعده ی آن را به مردم این استان داده است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید در اسرع وقت منابع مورد نیاز اجرای این طرح را تامین کند.

در این جلسه که وزیر نیرو، استاندار خوزستان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت بارندگی کشور ارائه شد و رییس سازمان هواشناسی اعلام کرد که بر اساس پیش بینی های این سازمان انتظار می رود وضعیت بارش های کشور در سال جاری در حد نرمال و بالاتر از حد نرمال باشد.

در این نشست همچنین گزارشی درخصوص طرح های اجرایی کاهش آلودگی رودخانه ی کارون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد و نماینده ی این سازمان به تشریح طرح های پیشنهادی، متولیان هر پروژه، اعتبارات مورد نیاز و زمانبندی اجرای طرح ها پرداخت.

در پایان این نشست مقرر شد کارگروهی متشکل از وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی، سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی کشور و حفاظت محیط زیست و استانداری خوزستان تشکیل شود و طرح هایی که در کمیته ی تخصصی به تصویب رسیده است را مورد بررسی قرار داده و پس از اولویت بندی این طرح ها و بررسی راهکارهای تامین مالی، دستورالعمل لازم برای آن را تدوین کنند.