به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، محمد رضا نعمت زاده در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن با بیان این مطلب ؛ افزود: برای بخش معدن همچون بخش صنعت نیاز است تا استراتژی مستقلی تدوین شده و در آن سیاستها ؛ اهداف کمی و کیفی ، موانع، تسهیل در سرمایه گذاریها ، انجام صادرات و غیره به عنوان راهنمای دایمی در بخش معدن آورده شود.

به گفته نعمت زاده، جذب و ترغیب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بسوی بخش معادن کشور نیازمند اطلاع رسانی و شفافیت در معرفی آنهاست.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: می بایست عملکرد شرکتهای موفق معدنی را که هم در عملکرد و هم در بورس توانمند می باشند برای سایر واحدهای معدنی کشور الگو سازی شوند.

براساس این گزارش؛ در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن«‌جعفر سرقینی » معاون امور معادن و صنایع معدنی  وزارت صنعت، معدن وتجارت اذعان داشت : می بایست پول معدن در خود معدن سرمایه گذاری شود همچنین همراهی بانکها ، موسسات مالی  وصندوقها در تقویت بخش معدن اثر بسزایی دارد.

وی گفت: می بایست درکنار معادن کشور  واحدهای مهندس مشاور ایجاد وتقویت شود .

به گفته سرقینی ؛ کسانیکه خواهان ورود به سرمایه گذاری در بخش معدن می باشند  می بایست دارای صلاحیت های لازم فنی . مالی و تجربه باشند .

معاون وزیر صنعت معدن وتجارت  در ادامه تصریح کرد : هم اکنون در معاونت معدنی انجام اکتشافات معدنی باجدیت دنبال می شود تا پهنه های معدنی جدیدتری کشف و به سرمایه گذاران معرفی شوند.

سرقینی در ادامه گفت: حرکت از معادن کوچک مقیاس به سمت بزرگ مقیاس ؛ استفاده از تکنولوژی های جدید در فرآوری مواد معدنی ؛ پرهیز از صدور مواد خام معدنی  از موضوعاتی هستند که می بایست معدنکاران خود را با آن سازگار نمایند.

این گزار ش می افزاید : « محمدرضا بهرامن » نایب رییس خانه معدن نیز در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن گفت: بخش معدن به عنوان پیشران اقتصادی کشور محسوب می شود .

بهرامن  بابیان اینکه سرمایه گذاران  معدنی می بایست ریسک های غیر مشهود را بپذیرند ، گفت:  گاهیی قوانین ومقررات دست و پا گیر مانع ورود سرمایه گذراران به این بخش می شود.

نایب رییس خانه معدن گفت: در حال حاضر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش معدن وجود ندارد همچنین تناسبی بین حجم سرمایه گذاری و میزان ذخایر معدنی کشور موجود نیست.

بهرامن در ادامه تصریح کرد : بخش معدن وصنایع معدنی نیازمند فن آوریهای خاص است تا در جذب سرمایه گذاران خارجی موثر افتد.

نایب رییس خانه معدن گفت: قابلیتهای معدنی کشور ، وضعیت کلی اقتصاد ایران ، وضعیت کلی زیر ساختهای کشور ، وجود افراد متخصصف وجود داده های زمین شناختی ، ثبات قوانین ، فضای کسب و کار  و غیره از موارد قابل توجه سرمایه گذاران خارجی در بخش معدن می باشند که می بایست هرچه سریعتر به آنها پرداخته شود.