به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، ابوذر ابراهیمی در سخنرانی خود در این مراسم ریشه افراطی گری و خشونت و دگر ستیزی و دگر هراسی در منطقه و جهان امروز را عدم درک و شناخت واقعیت دانست، ایشان با عنایت به ضرورت شناخت ملت ها، ادیان و مذاهب مختلف از یکدیگر، تأسیس مرکز فرهنگ اسلامی در مسکو را گامی مهم در جهت ارتباط، گفتگو و همکاری میان مذاهب و ادیان مختلف در فدراسیون روسیه دانست.

 رئیس سازمان با اشاره به تلاش های حجت الاسلام اکبر جدی نماینده دفتر مقام معظم رهبری در روسیه، برای تأسیس و راه اندازی این مرکز ابراز امیدواری نمود با مشارکت و همکاری مؤمنان، دینداران ، فرهیختگان و اصحاب اندیشه در روسیه این مرکز بتواند به وظیفه خود در تقویت ایمان به خدا و ارتقاء معارف اسلامی و گسترش زندگی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف بخوبی عمل نماید.

 حجت الاسلام و المسلمین قمی نیز با اشاره به ارزش های مشترک بشری، خواست همه ملت ها را زندگی مسالمت آمیز همراه با عدالت، معنویت و اخلاق دانستند، ایشان استفاده استکبار جهانی از زور و اسلحه برای گسترش و جهانی کردن آنچه ارزش های خود می دانند روشی باطل و غیر منطقی دانستند و اظهار داشتند که جریان های افراطی همچون داعش نیز به خود حق می دهند که برای گسترش و جهانی سازی ارزش های خود از زور و اسلحه ولو به قیمت کشتار مردم بی گناه استفاده کنند. ایشان با توجه به فطرت های بشری، اخلاق و معنویت و دردهای مشترک بشری به عنوان سه زبان مشترک تمام پیروان ادیان ابراهیمی، راه گفتگوی  ادیان و مذاهب با یکدیگر برای درک و شناخت متقابل را راهی عقلانی و منطقی دانستند.

 معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به مسیر منطقی و عقلانی ملت ایران در بیان ارزش ها و دفاع از آرمان ها و ارزش های خود، حمایت از ملل مظلوم بویژه مردم فلسطین را روشی عقلانی و منطقی برای گسترش عدالت در جهان دانستند. ایشان ضمن تشریح وظایف و مأموریت مرکز فرهنگ اسلامی مسکو،  این مرکز را کانونی برای تبادل آراء و اندیشه میان اندیشمندان، فرهیختگان، علما و دینداران از ادیان و مذاهب مختلف دانستند.

 مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که ضمن معرفی حجت الاسلام و المسلمین اکبری جدی به عنوان نماینده دفتر مقام معظم رهبری در روسیه و رئیس مرکز فرهنگ اسلامی مسکو، با اشاره به گسترش سریع روابط و همکاری های سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور، تأسیس این مرکز را برای تحول و گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه را ضروری و حائز اهمیت دانست.

در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، و با حضور شخصیت های برجسته فرهنگی، علمی و دینی روسیه در ساختمان جدید التأسیس مرکز فرهنگ اسلامی مسکو برگزار شد حجت الاسلام موصلی نماینده حضرت آیت الله سیستانی در فدراسیون روسیه، نماینده شورای مفتیان و نماینده کلیسای ارتدکس به ایراد سخن پرداختند.  

گروه تواشیح میعاد اعزامی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این مراسم  در مدح رسول اکرم به همخوانی پرداختند که مورد تحسین حاضرین قرار گرفت.