به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از سایت آستان، این روزها، روزهای شلوغی به لحاظ سیاسی در کشور ماست. ثبت نام از داوطلبان کاندیداتوری برای دو انتخابات مجلس شورای اسلامی (دوره دهم) و مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) موجب شده است که فضای رسانه ها و حتی فضای عمومی جامعه حال و هوای انتخاباتی به خود بگیرد. ثبت نام برای انتخابات خبرگان روز چهارشنبه پایان یافت و ثبت نام برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز تا روز شنبه ادامه دارد. این دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری حساسیت های مختلفی پیدا کرده است و حضور چهره هایی با وزن بالای سیاسی و اجتماعی شاهدی بر این مدعاست. از سوی دیگر، انتخابات مجلس شورای اسلامی هم که همواره انتخاباتی مهم محسوب می شده، در این دوره با مخالفت های گاه تند و تیز برخی از نمایندگان فعلی مجلس با دولت و بویگه با مذاکرات هسته ای، مهمتر هم شده چراکه هم اکنون در فضای حقیقی و مجازی درباره ضرورت قدرتمندتر کردن موافقان دولت در مجلس دهم بحث های زیادی می شود و در مقابل، مخالفان دولت هم نمی خواهند اقلیتی ضعیفتر از مجلس نهم را در دوره آتی در اختیار داشته باشند. اما همزمانی این دو انتخابات مهم موجب پرشورتر شدن مقوله انتخابات خواهد شد و این دو انتخابات به یکدیگر کمک خواهند کرد یا اینکه اهمیت هرکدام از این دو، دیگری را به حاشیه خواهد برد؟ این، پرسشی است که از تعدادی نماینده مجلس، فعال سیاسی و داوطلب نمایندگی این دو انتخابات پرسیده‌ایم.

در این دوره، خبرگان تاثیرگذارتر است

حجت‌الاسلام والمسلمین سروش محلاتی داوطلب انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: برخلاف عده ای، من فکر می کنم در این دوره این فضای انتخابات مجلس خبرگان است که بر انتخابات مجلس شورای اسلامی تاثیر می گذارد. زیرا فضای کلی مجلس خبرگان نسبت به دوره های قبلی متفاوت است و همین امر نشان می دهد که مردم رهبری و خبرگان را در بطن خودشان حفظ کردند به هر حال مجلس خبرگان مهمترین نهاد جمهوری اسلامی ایران است و باید انتخبات آن نیز پرشور برگزار شود.

هر دو انتخابات پرشورتر خواهد شد

 محمدتقی رهبر امام جمعه موقت اصفهان اظهار داشت: فکر می کنم برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخبات خبرگان رهبری باعث پرشورتر برگزار شدن انتخابات خبرگان رهبری می شود زیرا افرادی که برای انتخابات مجلس رای می دهند خود به خود در انتخابات مجلس خبرگان نیز شرکت می کنند و بنابریان این انتخابات پرشورتر می شود.

همزمانی دو انتخابات، مزایا و معایبی دارد

 محمدسادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر در مجلس بیان کرد: از یک ظرف برگزاری همزمان این دو انتخابات مزایا و از طرفی معایبی دارد و از جمله محاسنش این است که هزینه های انتخاباتی کمتر می شود ولی از جمله معایب ان این است که دقت کافی از سوی ناظرین صورت نمی گیرد ولی بازهم برگزاری دو انتخابات باهم باعث پرشورتر و پرنگ تر برگزار شدن انتخابات می شود.

جایگاه دو مجلس با یکدیگر متفاوت است

بیژن نوباوه عضو کمیته فرهنگ و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: جایگاه مجلس خبرگان با مجلس شورای اسلامی فرق دارد و خود من که نماینده مجلس هستم برای انتخابات مجلس خبرگان اهمیت بیشتری قائل هستم و فکر می کنم هر کدام جایگاه خواست خودشان را دارند و هیجانات ویژه خودشان را دارند و مردم با هوش هستند و به خوبی میدانند که جایگاه و مسئولیت هر کدام چسیت و همانگونه تصمیم می گیرند.

بابت این همزمانی دغدغه‌هایی به وجود آمده است

 آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه و نماینده مجلس خبرگان گفت: امسال برای نخستین بار انتخابات مجلس خبرگان همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. شاکله اسلامیت و روحانیت در مجلس خبرگان وجود دارد، اما همزمانی انتخابات آن با مجلس شورای اسلامی دغدغه‌هایی را به وجود آورده است. گاهی می‌دیدیم که این امور با موازین اسلامی فاصله‌هایی دارد، بنابراین نگران هستیم که این شائبه در مجلس خبرگان رهبری نیز به وجود بیاید و با شأن و شخصیت روحانیت و علما سازگاری نداشته باشد. انتخابات خبرگان نباید از فضای عمومی انتخابات مجلس شورای اسلامی تاثیر بپذیرد. این انتخابات نباید از فضای عمومی انتخابات مجلس شورای اسلامی تاثیر بپذیرد.