به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، مبادله انتقال اورانیوم غنی شده با اورانیوم طبیعی میان ایران و روسیه به پایان رسید. اقدامی که باید به موجب تعهدات ایران و کشورهای گروه 1+5 در چارچوب اجرایی شدن برجام انجام می‌شد تا مقدمات رفع هرچه زودتر تحریم‌ها فراهم شود.

قطعنامه شورای حکام مبنی بر بسته شدن پرونده اتهامات ایران موسوم به پی ام دی با اجماع شورای حکام 15 دسامبر 2015 به تصویب رسید و ادعای گذشته آژانس مبنی بر نظامی‌بودن فعالیت هسته‌ای ایران برای همیشه مختومه شد. این قطعنامه به منظور تدوین فصل نوینی در فعالیت هسته‌ای ایران در پرتو اجرایی شدن برجام تاثیر گذاشت.

 قریب به پنج ماه ازتوافق تاریخی در هتل پله کوبرگ وین می‌گذرد. در این مدت ایران و 5+1  تمام تلاش خود را برای فرارسیدن روز اجرای برجام به کار گرفتند. پس از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرایی شدن برجام منوط به بسته شدن پرونده ایران موسوم به پی ام دی، با بسته شدن پرونده هسته ای ایران، عزم جدی تری میان تیم هسته ای برای برداشتن گام های نهایی و برچیده شدن تحریم های ظالمانه شکل گرفت . برهمین اساس روز گذشته  یک کشتی روسی ایران را به مقصد روسیه ترک کرد تا گام بزرگ دیگری از سوی تهران برای اجرای برجام برداشته شود. محموله این کشتی ١١ تن اورانیوم غنی شده ایران بود که باید بر اساس توافق انجام شده میان تهران و ١+٥ در مذاکرات هسته‌ای به خارج از خاک ایران منتقل می شد. روسیه پیش از آنکه بار این کشتی را تکمیل کرده و آب‌های ایران را ترک کند میزان ١٩٧ تن کیک زرد را به ایران منتقل کرده بود. علاوه بر بحث انتقال اورانیوم که روز دوشنبه با موفقیت به پایان رسید مساله خروج قلب رآکتور اراک هم باقی مانده است که مسوولان سازمان انرژی اتمی بازه زمانی دو هفته‌ای را برای به پایان رساندن آن تعیین کرده اند.

استقبال جامعه بین المللی از انتقال اورانیوم ایران به روسیه

بزرگ ترین مبادله هسته ای میان ایران و روسیه با استقبال جهانی روبه رو شد. جان کری وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای تایید کرد: تقریبا همه ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به میزان ۸/۵تن با یک کشتی روسی از این کشور خارج شده و از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گام‌ها در اجرای تعهدات ایران یاد کرده است. 

کری گفت: این یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که ایران در جهت اجرای تعهداتش برای توافق جامع اتمی‌(برجام) که در ماه ژوئیه امضا شد، برداشته است.

وزیر خارجه آلمان با استقبال از خبر انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه، آن را گام بسیار مهمی در اجرای توافق وین دانست.

وی اضافه کرد: با این که هنوز گام های دیگری برای اجرای کامل توافق وین وجود دارد، اما ایران درحال نشان دادن آثار خود است که این فرصتی برای خاومیانه بحران زده محسوب می شود.

همچنین وزیر خارجه‌ انگلیس از انتقال ذخائر اورانیوم غنی شده ایران به روسیه در چارچوب توافق برجام استقبال کرد.

وی گفت: از آخرین گام ایران در راستای اجرای تعهدات خود در توافق برجام و خارج کردن اورانیوم غنی شده خود و صادر کردن آن به روسیه استقبال می‌کنیم که این نشان دهنده‌ پیشرفت درجهت اجرای کامل برجام است.

نیم نگاهی به واکنش تیم هسته‌ای پس از انتقال اورانیوم

علی‌اکبر صالحی گفت: 11 تن اورانیوم غنی شده به روسیه ارسال و 200 تن کیک زرد دریافت کردیم. براساس محاسبات باید 80 تن کیک زرد می‌گرفتیم؛ ولی شرایطی پیش آمد که 200 تن دریافت کردیم. 

حمید بعیدی نژاد نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: طی روز گذشته یکی از سخت ترین مفاد برجام در یکی از پیچیده ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم از ایران به اجرا در آمد. اجرای این عملیات حداقل حاصل دو ماه کار شبانه روزی بود و اجرای این عملیات پیچیده در هماهنگی با روسیه و قزاقستان صورت گرفت. به این ترتیب برای اولین بار با یک قدم بلند کشورمان به جمع صادر کنندگان مواد غنی شده هسته ای پیوست. با این واردات ذخایر کیک زرد، پیشبرد تمامی برنامه غنی سازی کشورمان تا سال های طولانی تضمین گردیده است. این عملیات در شرایطی اجرا شده است که واردات کیک زرد توسط ایران بر اساس قطعنامه های موجود شورای امنیت ممنوع می باشد. دست مریزاد به آقایان دکتر ظریف و دکتر صالحی که هدایت این عملیات پیچیده را برعهده داشتند.

از سوی دیگر بهروز کمالوندی اظهار داشت: جمعا حدود ٢٠٠هزار کیلو کیک زرد دریافت کردیم که این قدم بزرگی است نه تنها در اجرای برجام، بلکه حتی اگر خارج از برجام عمل می کردیم هم معامله پر سودی است و هم خود معامله نتیجه کار حساب شده و چند ماهه دوستان در سازمان انرژی اتمی و  وزارت خارجه بود.

از این رو توفیق تیم هسته ای در اجرای کامل برجام و نزدیک شدنبه زمان رفع تمامی تحریم های ظالمانه علیه کشورمان رویداد بزرگ تاریخی محسوب می شود. به این ترتیب با اجرایی شدن هر یک از تعهدات کشورهای طرف مذاکره در چارچوب برجام، تنها چند هفته تا اجرای کامل برجام و رفع تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است، هرچند پیش از این مقامات دیپلماتیک کشورمان زمان لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران را اواسط دی ماه اعلام کرده بودند.