به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمد اسلامی  در جلسه اعضای ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی و موسسان و مدیران عامل خیریه‌ها اظهار داشت: این جلسه با هدف هم‌اندیشی برگزار شده است تا خیریه‌ها از آسیب‌های ایام انتخابات مصون بمانند.

وی افزود: خیریه‌ها نباید به عنوان ابزار و نردبان جناح‌های سیاسی مورد سوء‌استفاده قرار گیرند و برای ما به عنوان دادگستری تفاوت  نمی‌کند که این جناح چپ یا راست باشد.
این عضو ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی استان کرمان ابراز داشت: گاهی شرایط به نحوی پیش می‌رود که خیریه‌ها درگیر تخلفات جدی انتخاباتی می‌شوند و به همین علت معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان از مسئولان خیریه‌ها دعوت کرد تا تذکرهای قانونی به آنها ارائه شود.
اسلامی ادامه داد: برخی از حرکت‌های خیریه‌ها ممکن است، جرم عمومی باشد در حالی که جرایم انتخاباتی نیست.
وی همچنین خرید و فروش رای، تهدید در امر انتخابات و رای دادن با شناسنامه جعلی را مصادیق جرایم انتخاباتی ذکر کرد و ابراز داشت: خیریه‌ها نباید در انتخابات به عنوان ابزار و نردبان ارتقای جناح‌های سیاسی، مورد سوءاستفاده قرار گیرند.
 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان تصریح کرد: بعضی از خیریه‌هایی که وارد مسائل انتخاباتی شده‌اند، این امر آگاهانه بوده است، اما بعضی‌ها هم به علت غفلت و ناآگاهی به این عرصه پا گذاشته‌اند.
اسلامی در ادامه انجام بعضی اقدامات از سوی خیریه‌ها مانند توزیع چادر مشکی، همراهی با کاندیداهای خاص و ارائه کمک‌های نقدی و غیرنقدی به افراد آسیب‌پذیر جامعه در آستانه انتخابات را زمینه‌ساز شائبه دانست و از خیریه‌ها خواست از این گونه حرکت‌ها خودداری کنند.
 وی تاکید کرد: خیریه‌ها مورد اعتماد و وثوق مردم هستند و بودجه آنها از سوی مردم تهیه می‌شود و اگر این اعتماد مورد خدشه قرار گیرد در نتیجه آن، ‌خیریه‌ها آسیب می‌بینند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان اضافه کرد: نمی‌خواهیم نظر حقوقی خود را تحمیل کنیم، اما اگر خیریه‌ای از وجوه مردمی برای انتخابات هزینه کند، بنابراین مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
اسلامی بیان داشت: اگر مردم بشنوند، کمک‌های آنها به خیریه‌ها در راه رسیدن یک کاندیدا به مجلس و یا ریاست جمهوری هزینه شده است، دیگر به امور خیر کمک نمی‌کنند و خیریه‌ها دچار مشکلات زیادی شده و صدمات بیشتری به مردم آسیب‌پذیر وارد می‌شود.
وی عنوان کرد: استفاده از امکانات دولتی در انتخابات به چشم می‌خورد، اما در استان کرمان چنین مواردی را به ندرت داشته‌ایم و در دوره‌های انتخاباتی گذشته فقط یکی، دو پرونده در این زمینه تشکیل شده است.