به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری برنا، بنا به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها آماده گشایش اعتبار و بازگشایی ال‌سی هستند.  روز گذشته هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران در نشستی با حضور معاون اروپا و امریکای وزیر امور خارجه و مدیران عامل 9 بانک کشور نگاهی به تغییرات یکباره نرخ ارز داشتند.

البته علاوه بر واکنش‌های بازار ارز، موضوعاتی دیگری از قبیل«لغو همه تحریم‌های بانکی تا چند روز دیگر» و «سرنوشت تحریم‌های جدید علیه ایران» نیز مورد ارزیابی قرار گرفت. این درحالی است که بنا به گفته جلال‌پور مسائل مختلفی ازجمله اتفاقات اخیر منطقه، تنش ایران و عربستان همچنین کاهش قیمت نفت منجر به نوساناتی در بازار ارز شده است و نمی‌توان تاخیر در اجرای برجام را عامل اصلی برای افزایش نرخ ارز دانست؛ در واقع افت قیمت نفت و رکود حاکم در کشور در نوسانات ارزی موثر بوده است.

البته از سوی دیگر مدیر ارتباطات اداره بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک‌های بزرگ و کوچک زیادی با ما مذاکره کرده‌اند، گفت: بعد از اجرایی شدن برجام با بانک ICBC در حوزه فاینانس و عملیات خزانه‌داری کار را آغاز می‌کنیم. بانک مسقط نیز برای گشایش اعتبار اسنادی ۲۰۰ تا ۲۵۰میلیون دلار اعلام آمادگی کرده‌ است. عضو تیم مذاکره هسته‌یی نیز با بیان اینکه شمارش معکوس برای اجرایی شدن برجام آغاز شده است، گفت: قلب رآکتور اراک با طراحی جدید تعویض و نصب می‌شود.

آخرین آمارها نشان می‌دهد که همزمان با روز اجرایی شدن برجام بیش از «یک‌هزار ال سی» در مجموعه بانک‌های کشور و در محورهای مختلف از جمله مواد اولیه و صنعت نفت و گاز گشایش می‌یابد.