به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  محمد حسین ابوترابی فرد در برنامه گفتگوی ویژه خبری  با بیان اینکه مردمسالاری در نظام  دینی از جایگاه ویژه ای برخوردار است  افزود : یک رکن نظام اسلامی در آموزه های دینی و رکن دیگرش  پذیرش  مردمی این اصول و ارکان است .
 
وی افزود : مقام معظم رهبری همواره بر حضور حداکثری مردم در انتخابات  به عنوان یک راهبرد تاکید داشتند زیرا این حضور به اقتدار کشور و نظام اسلامی می افزاید .
 
نایب رئیس  اول  مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حق الناس بودن رای مردم ، جایگاه شورای نگهبان را در تایید صلاحیت ها یادآور شد و افزود : باید به این جایگاه و تصمیم آن احترام گذاشت اما اگر هر فرد  برداشت کرد  که  شخص تایید صلاحیت شده هم دارای صلاحیت نیست  نباید  به او  رای داد .
 
ابوترابی فرد قانون مداری را روح حیات انسانی دانست  و افزود : همه آسیب های سیاسی و اجتماعی ریشه در حرکت نکردن بر مدار قانون دارد .
 
وی افزود : اگر التزام به قانون داریم  و در صدد اقتدار نظام اسلامی هستیم باید با همه  وجود  به نهادهای قانونی احترام بگذاریم  .
 
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجریان  باید به قانون احترام بگذارند تا حق الناس حفظ شود  افزود : باید رای دهندگان و منتخبان هم چنین احترامی را  برای قانون  داشته باشند  و  نقدشان را هم بر اساس قانون اعلام کنندکه  اگر از این راه خارج شویم قطعا ضرر خواهیم کرد .
 
وی با اشاره به مواضع محکم  مجلس نهم در برابر نظام سلطه  با مدیریت  آمریکا  و سلطه خواهان  افزود : این مواضع در قالب بیانیه ها و مصوبات  مجلس  خود را نشان داد که طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای از جمله آنها بود .
 
وی همچنین با اشاره به ریزش ها و رویش ها در تاریخ انقلاب اسلامی گفت : در طول انقلاب اسلامی شاهد رویش های حداکثری  و ریزش های حداقلی بوده ایم  و اگر شخصی بر اساس خطایی  استراتژیک در چارچوب ریزش ها قرار گرفته است حتما باید آن  را جبران کند .
 
معاون امور مجلس  رئیس جمهور هم در این برنامه با تاکید بر حضور همه مردم و نقش آفرینی آنها در سرنوشت کشور گفت : لازمه این امر زندگی سیاسی توام با نشاط و امید به آینده است و بر این اساس همه مردم  باید در ساختن کشور مشارکت کنند .
 
حجت الاسلام مجید انصاری با بیان اینکه  بر اساس عقل و احتیاط و قانون باید جلوی هر آسیبی به نظام را  گرفت افزود : یکی از این آسیب ها نفوذ است و دشمنان نظام اسلامی همواره  در صددند تا از روزنه ها و فرصت ها سوء استفاده  و نفوذ کنند .
 
وی نفوذ را به گونه ها  ، اشکال و سطوح مختلف  دانست  و با اشاره به تجربه  گرانسنگ نظام اسلامی در 36 سال گذشته در برگزاری انتخابات  گفت : تایید صلاحیت شدگان در مراجع قانونی حداقل شرایط را دارند  و این  مردم هستند که باید اصلح را انتخاب کنند .
 
معاون امور مجلس  رئیس جمهور تصریح کرد : مسئله نفوذ تا قبل از مرحله  تایید صلاحیت هاست و پس از این مرحله مسئله نفوذ کنار می رود و همه  تایید صلاحیت شدگان  حداقل شرایط را دارند  و باید بر اساس عقل و منطق بهترین ها و اصلح  انتخاب شود .
 
وی با بیان اینکه  حق الناس و مشارکت همه مردم حتی مخالفان  در انتخابات   از تاکیدات مقام معظم رهبری است  افزود : حق الناس حق عامه مردم است  زیرا مردم  صاحبان اصلی کشور هستند  که کارگزاران را  انتخاب می کنند  .
 
انصاری افزود : مردم به عنوان صاحبان حق اصلی باید همه امکانات قانونی برای شرکتشان در انتخابات  فراهم شود و مسئولان هر مانع محتملی را  برطرف کنند تاهیچ کس در کشور نباشد  که از حق خودش بی بهره بماند .
 
معاون امور مجلس رئیس جمهور تصریح کرد : هیچ گروهی حق ندارد گروه  دیگری را تخریب کند  و به یک جریان  سیاسی نباید به بهانه نفوذ طیف مقابل خودش را با انگ های مختلف تخریب کند.
 
وی افزود : رعایت اخلاق  انتخاباتی خود  بخشی از حق الناس است و اگر از سوی کاندیداها و جریانات  طرفدار آنها رعایت نشود ظلم شده است .
 
انصاری  حق الناس را در مرحله بررسی صلاحیت ها به شمشیر دو لبه  توصیف کرد  که باید به درستی رعایت شود.
 
معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت : در این مرحله باید بدور از  هر گونه حب و بغض  و گرایش  سیاسی بر مبنای  اسناد ، مدارک و قانون افراد صالح  تایید و غیر صالح ها   رد شوند .
 
وی افزود : حب و بغض های احتمالی گزارشگران و محققان  یا اسناد غیر معتبر  ممکن است حق الناسی را ضایع کند  .

انصاری خاطر نشان کرد : در مراحل شمارش آرا  تجمیع  آنها و اعلام نتایج  انتخابات هم  باید حق  دو لبه و دوطرفه مردم  و نظام مد نظر قرار گیرد .

انصاری افزود : مجلس کارآمد مجلس حق مدار و شجاع است  که مصالح کشور را در نظر بگیرد  و اسیر جناح و باند بازی و منافع شخصی  نباشد  و نمایندگانش دیانت و تعهد را در کنار شجاعت داشته باشند .
 
وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی برای اجرای احکام اسلامی بر پایه  اصل ولایت فقیه بر سر کار آمده است  افزود : وقتی مردم در انتخابات شرکت می کنند  در حقیقت می خواهند  اجزای نظامی را تشکیل دهند که بر اساس آموزه های خدا و پیامبر و از اندیشه سیاسی حضرت امام راحل شکل گرفته است .
 
معاون امور مجلس رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جریانات سیاسی باید در ارائه  فهرست های انتخاباتی نهایت امانت داری را  داشته باشند  و افراد صالح و سالم را  در فهرست هایشان قرار دهند افزود : نامزدهای این فهرست ها باید  متعهد به انقلاب، از طبقه متوسط، متخصص ، ساده زیست و صالح باشند و اهل  تجمل نباشند  .
 
انصاری ابراز امیدواری کرد : مسئولان اجرایی و نظارت با سعه صدر  مورد تاکید مقام معظم رهبری قانون را اجرا کنند تا زمینه مشارکت حداکثری مردم فراهم شود .
 
وی افزود : اگر بناست همه مردم بیایند این حضور الزاماتی دارد  و باید همه حس کنند که افرادی هستند که بتوانند  آنها  را انتخاب کنند  .
 
معاون امور مجلس رئیس جمهور تصریح کرد : نباید از ابزار قانونی سوء استفاده کرد  و تنگ نظری  داشت .