به گزارش  گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور،  رحمانی فضلی در دیدار با « جهاداللحام» رئیس مجلس سوریه تصریح کرد: رهبری ، دولت و ملت سوریه که در طول سال ها بحران به طورمثال زدنی در رویاروئی با تروریسم مورد حمایت آمریکا ، رژِیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه وابسته به آنها مانند سعودی، ایستادگی و مقاومت کرده اند، شایسته هرگونه کمک و حمایتی هستند.

وی در این دیدار که محمد ابراهیم الشعار وزیر کشور سوریه، محمدرضا شیبانی سفیر ایران در سوریه و اعضای هیات ایرانی حضور داشتند، گفت: اندیشه سیاهی که بر قتل مردم و ریختن خون بی گناهان بنا شده هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و الگوی همکاری بین ایران، سوریه ، عراق و مقاومت لبنان در رویاروئی با تروریسم باید مورد اهتمام سایر کشورها قرار گیرد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: ما با اتحاد خود می توانیم بر دشمنان پیروز شویم و به جهان اسلام کمک کنیم ،حال دشمنان ما هرچقدرهم قدرتمند باشند.

وزیر کشور ایران تصریح کرد: دشمنان سوریه امید خود را به عملیات نظامی و میدانی از دست داده اند و اخیرا به مذاکرات روی آورده اند و این پیام و اشاره ای خوب است براین که یاس در قلوب آنها رخنه کرده است.

وی ، هوشیاری و بیداری در مذاکرات و ادامه روش مقاومت و حرکت در مسیر حق را برای مقابله با توطئه هائی که همه منطقه را بدون توجه به وابستگی های آنها هدف گرفته است، ضروری خواند.

رئیس شورای امنیت کشور اظهارداشت: کشورهایی مانند عربستان در داخل و خارج دارای وضعیت خوبی نیستند ودر جهان اسلام وجهه خوبی ندارند و نمی توانند به اهدافشان دست یابند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: کشوری مثل آمریکا اگر لازم باشد روزی علیه عربستان اقدام خواهد کرد، زیرا آنها با هیچ کشوری متحد استراتژیک نیستند و تنها دنبال تحقق منافع خودشان می باشند.

وزیرکشور ایران با اشاره به دستور   رئیس جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت و ملت سوریه ، گفت که همکاری مجالس ایران و سوریه می تواند مسیر روابط و مناسبات دو کشور را هموار سازد.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی و از جمله  علی لاریجانی رئیس مجلس همواره از دولت و ملت عراق و سوریه و یمن اعلام حمایت کرده و علیه دشمنان دنیای اسلام مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی مواضعی قاطع و مستحکم اتخاذ کرده اند.

رحمانی فضلی و جهاد اللحام در باره راه های گسترش همکاری ها و مناسبات بین تهران و دمشق از جمله در عرصه پارلمانی گفت وگو کردند.

جهاد اللحام رئیس مجلس سوریه نیز در این دیدار ، گفت: این دولت ها اجازه پیدا نمی کنند منطقه را بیش از این به سوی جنگ ها و هرج ومرج سوق دهند.

وی همچنین مواضع شرافتمندانه کشورهای دوست و برادر به ویژه ایران، روسیه وکشورهای عضو بریکس در حمایت از سوریه در رویاروئی با گروه های مسلح تروریست را ستود و از مواضع و رفتار برخی کشورهای عربی و غربی در این زمینه انتقاد کرد.

اللحام ، گفت: شرایط جنگی ظالمانه علیه سوریه و به ویژه تحریم های تحمیل شده بر مردم سوریه از سوی برخی کشورهای عربی و غربی هدفش شهروندان عادی و سلب ساده ترین شرایط زندگی آنان است.

رئیس مجلس سوریه افزود:سلام های گرم مرا به  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که همواره در حمایت از دولت و ملت سوریه مواضعی مستحکم اتخاذ می کنند، برسانید.

جهاد اللحام بر حمایت راهبردی ایران از همه دولت ها و ملت های مظلوم به ویژه سوریه در مقابل چالش ها و خطرها تاکید کرد و گفت: دشمنان منطقه قادر نخواهند بود اوضاع منطقه را متشنج و ملتهب سازند هرچند با حمایت از تروریسم و راه انداختن جنگ ها و اعدام غیرقانونی شیخ نمر باقر النمردرصدد تنش آفرینی باشند.

در این سفر دو روزه که قرار است درباره اجرایی کردن یادداشت تفاهم همکاری های بین وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و وزارت کشور جمهوری عربی سوریه مذاکره شود، رحمانی فضلی با مقامات ارشد سوریه دیدار و گفت وگو می کند.

محمد الشعار وزیر کشور سوریه اول تیر ماه امسال در سفر به تهران با رحمانی فضلی وزیر کشور و تعدادی از مقامات عالیرتبه ایران دیدار و در جریان این سفر یادداشت تفاهم همکاری های امنیتی و انتظامی دو وزارتخانه در زمینه مبارزه با جرائم تروریستی و سازمان یافته، مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها و همکاری های پلیسی به امضای رحمانی فضلی و الشعار رسید.