به‌گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری برنا به نقل از  «چاینا سکیوریتیز ژورنال»،  یک مشاور برجسته دولتی چین اعلام کرد: به دلیل کاهش تقاضای جهانی و همین‌طور افزایش هزینه‌های کارگران، چین، حدفاصل سال‌های 2016 تا 2020، برای تحقق رشد 6.5 درصدی، با دشواری بسیاری روبرو خواهد بود.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز ، «لی وی»، رییس مرکز تحقیقات توسعه شورای دولتی چین، این اظهارات را در همایشی که هفته پیش برگزار شد، بیان کرد. وی در ادامه گفت: در طول اصلاحات 30 سال اخیر و عرضه خود به جهانیان، تولید ناخالص داخلی چین توانست رشد حدودا 10 درصدی را تجربه کند. بنابراین، در مقایسه با این رقم، رشد 6.5 درصدی قطعا رقم قابل توجهی برای این کشور محسوب نمی‌شود. با این حال، چین هم‌اکنون برای تحقق همین رشد هم با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.

«لی وی» افزود: مهمترین عوامل قریب‌الوقوع برای اقتصاد چین به احتمال فراوان، کندی اقتصاد جهان، افزایش هزینه‌های کارگری که مزایای رقابتی چین را کاسته و افزایش نگرانی‌های زیست محیطی خواهند بود؛ این بدان معناست که این کشور با سرعت گذشته قادر نخواهد بود زمین‌های زراعی خود را برای استفاده صنعتی تغییر کاربری داده و با سرعت زیادی روند صنعتی شدن خود را ادامه دهد.

«شی جین‌پینگ»، رییس‌جمهور چین، اخیرا اعلام کرده که کشورش برای تحقق اهداف خود مبنی بر رشد دو برابری تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه در سال 2020 در مقایسه با سال 2010، نباید میانگین رشد سالانه خود را طی 5 سال آینده پایین‌تر از 6.5 درصد حفظ کند.