به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، محمد رضا نعمت زاده در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات و تاکید بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور افزود: کشور ،‌ملت و دولت ما همیشه خواهان صلح و دوستی در منطقه و جهان است و حضور شما وهیئت همراه نیز موید همین مطلب است.

وی گفت: خوشحال خواهیم شد که بتوانیم روابط را نه مثل قبل ، بلکه به شرایط بهتری از گذشته تبدیل کنیم و دراین راستا برای شرایط جدید ،‌برنامه هایی را بر مبنای همکاری های بلند مدت ،‌استراتژیک و سرمایه گذاریهای مشترک در نظر گرفته ایم که به عنوان اولویتها قرار دارند و امیدواریم بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ، ایجاد روابط عادی بین بانکی دو کشور،‌برقراری بیمه های صادراتی را مورد تاکید قرار داد.

وی به ظرفیتها و توانمندیهای کشور اشاره کرد و گفت: ایران با کشورهای همسایه های اطراف بازار 400 میلیونی به  وجود آورده است که بازار بزرگی محسوب می شود ضمن اینکه از لحاظ امنیت و قانونمندی  از شرایط به مراتب بهتری نسبت به سایر کشورهای منطقه برخوردار است .

نعمت زاده همچنین ساده سازی قوانین را یکی دیگر از ویژگیهای کشور برشمرد و افزود: تا کنون چندین قانون  در مجلس برای بهبود در شرایط قانونمندی در حمایت از تولید به ثبت رسیده است و این راه ادامه دارد.

وی با تاکید بر حضور ونقش پررنگ بخش خصوصی در کشور تصریح کرد: ما هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی تا صد درصد نداریم به طوریکه سهم بخش خصوصی در صنعت ایران افزایش یافته است.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در ادامه ،‌صنایع خودروسازی،‌فلزات اساسی ،‌صنایع پتروشیمی ،‌انرژی ،‌برق،‌ دارو ، تجهیزات پیشرفته بیمارستانی ،‌مصالح ساختمانی و بالاخص مصالح جدید ،‌را از جمله زمینه هایی ذکر کرد که آمادگی همکاری و مذاکره درباره آنها هستیم.

نعمت زاده یادآور شد : بنابر اصلی که به آن پایبندیم ،‌وقتی بازارهای خود را در اختیار شما قرار می دهیم انتظار داریم بازار شما نیز در اختیار ما قرار بگیرد تا به این وسیله زمینه رونق و توسعه صادرات بیش از پیش فراهم شود.

 به گفته وی ؛‌با توجه به انرژی های فراوان و ارزان در ایران ،‌شما می توانید خیلی از محصولات خود را در کشور ما تولید و صادر کنید.صنایعی مثل پتروشیمی ،‌نفت و گاز،‌فولاد ،‌آلومنیوم،‌قطعه سازی و صنایع پیشرفته و الکترونیکی از آن جمله اند.

وزیر صنعت،‌معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نیمی از جمعیت کشور بین 25 تا 40 سال را تشکیل می دهند که سن کار مفید را شامل می شود و همکاری این نسل جوان با شما به هم افزایی بیشتر منجر خواهد شد ضمن اینکه این میزان قشر تحصیلکرده جامعه را نیز در بر می‌گیرد و این بدان معنی است که این نسل دارای تحصیلات عالیه و انگیزه کافی است که در کار قطعاً موثر خواهد بود.

نعمت زاده  پیشنهاد کرد؛ یکی از زمینه های سرمایه گذاری ،‌پروژه "کناف" است که تولید انرژی و برق از محل جمع آوری گازهایی است که حین تولید به هدر می رود.

وی اضافه کرد: همکاریهای علمی نیز ازدیگر مواردی است که باید مسیر و برنامه میان مدت و بلند مدتی برای همکاریهای علمی و آموزشی دراین راستا تدوین کنیم.

همچنین در این دیدار «گرهارد شرودر» ، صدراعظم سابق آلمان نیز ضمن ابراز تمایل از بسط و تعمیق روابط دو کشور با بیان اینکه آلمان و ملت آن علاقه مند به برقراری روابطی که قبلاً‌وجود داشته تصریح کرد: زمانی ،‌همکاریهای دو کشور تحت تاثیر روابط بین المللی و قدرت های برتر وجود داشت که این موانع در حال برطرف شدن است.

گرهارد شرودر تاکید کرد: علاوه بر اقتصاد مسائل فرهنگی نیز نقش بسزایی در  گسترش روابط دو کشور خواهد داشت که امیدواریم روابط ایران و آلمان تنگاتنگ تر از گذشته شود چرا که این دو کشور دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند ضمن اینکه به روابط اقتصادی نیز توجه داشته باشیم و موجب پیشرفت آن شویم.

وی ،‌آموزش،‌انتقال تکنولوژی و بسط روابط اقتصادی را منوط به بازار با ثبات دانست و شناخت بازار را برای فروش محصولات مهم ارزیابی کرد .

صدراعظم سابق آلمان اظهار کرد:‌اقتصادی موفق است که علاوه بر تجارت به سرمایه گذاری نیز بیندیشد و اگر اقتصادی بازار کشوری را می خواهد باید سرمایه گذاری کند.

وی همچنین چشم انداز همکاریهای علمی و دانشگاهی را مثبت دانست و گفت: تبادل دانشجویان بسیار مفید است زیرا به ایجاد روابط نزدیکتر کمک می کند.