به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا آیت‌الله محمد یزدی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه استان قم دبا بیان اینکه در آینده نه چندان دور انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان را در پیش داریم افزود: این دو انتخابات با مصلحت اندیشی‌هایی که قبلا انجام شده، بنا است که همزمان انجام شود و این کار خیلی خوبی هم هست ولی ممکن است مشکلاتی نیز به وجود آورد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: تشخیص اجتهاد یک کار فنی است و نیاز به تخصص دارد.‌‌ همان طور که برای تشخیص صلاحیت یک طبیب، نیازمند مرجعی برای ارزیابی مدرک وی و توانمندی‌اش وجود دارد و تایید زید یا عمروا کافی نیست، بلکه وزارت بهداشت باید این کار را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در یک نظام قانونی، تایید صلاحیت کسانی که در نظام مسئولیت دارند، به عهده نهادهای معتبر است خاطرنشان کرد: کسانی که در نظام مسئولیتی ندارند، حق اظهار نظر برای مسئولیت‌هایی که برای نظام است، ندارند.

آیت الله یزدی عنوان کرد: مسئله علمیت انتخاب شوندگان خبرگان یکی از مسائل روز شده و هر روز می‌بینیم که در اشکال مختلف در این باره اظهار نظر می‌کنند و تصور می‌کنند که علی القاعده فقهای شورای نگهبان را در مضیغه قرار دهند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در گذشته این طور بود که افراد از اساتید خود درخواست می‌کردند که براساس درجات علمی اجازه‌ای به آنها داده شود، گفت: اعتبار آن اجازه در حدی بود که استاد وی اجازه داده است اما این اجازه نامه برای شاگردان مجتهد دیگر و مسائل مملکت اعتبار ندارد.

وی با اشاره به اینکه در این مسئله هم قانون مسئله را معین کرده و گفته است که احراز شرایط انتخاب شونده برعهده فقهای شورای نگهبان است و این مسئله به فقهای شورای نگهبان اختصاص دارد نه 12 نفر شورای نگهبان، گفت: برخی از تشخیص‌ها به عهده کل شورای نگهبان است و برخی به عهده فقها. مانند جنبه اسلامیت مصوبات مجلس که به عهده فقها است.

آیت الله یزدی با بیان اینکه در روزنامه‌ها و جراید و سایت‌ها اظهار نظرات مختلفی دیده می‌شود که صریحا عرض می‌کنم اعتبار قانونی ندارد زیرا احراز صلاحیت اختصاص به فقهای شورای نگهبان دارد عنوان کرد: فرض کنید درباره یک فردی اعضای جامعه مدرسین بگویند که مجتهد است و همه اعضا بگویند اما این برای شورای نگهبان اعتبار ندارد زیرا باید در جلسه رسمی 6 نفر با صورت جلسه رسمی شورای نگهبان تشکیل جلسه دهند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه گفته شود شخصی، استادش نوشته در درس فلانی می‌رفته است، فلان آقا نوشته است، اعتبار قانونی ندارد و آنچه که اعتبار قانونی دارد، تشخیص فقهای شورای نگهبان است؛ تصریح کرد: البته تشخیص شورای نگهبان این طور نیست که خیلی در بن‌بست باشد، یکی از راه‌های آن‌ها امتحان عمومی است که تا به حال 2 نوبت برگزار شده و برخی اسم نوشته‌اند و نیامدند و تعدادی در یک درجه‌ای قبول شدند و تعدادی رد شدند.

وی با اشاره به اینکه پس از آن که نتیجه امتحان به شورای نگهبان آمد و فقها گفتند که براساس این نمره، حداقل اجتهاد فرد تایید شده است، دیگر شرایط باید احراز شود، افزود: یکی از راه‌های دیگر احراز صلاحیت این است که فقهای شورای نگهبان شناخت از وی پیدا کنند که راه‌های آن مثل گفت‌و‌گو با شخص، شرکت در درس وی و شناخت قدرت استدلال وی است. ممکن است نوشته وی را دیده باشند و در مسئله‌ای با وی گفت‌و‌گو کرده باشند و سپس در جلسه شورای نگهبان حاضر شود و برای دیگر اعضا استدلال کنند و نمونه‌هایی ذکر کنند.

آیت‌‌الله یزدی با بیان اینکه باید حداقل 3 نفر یا 4 نفر از 6 نفر فقها در مورد شخصی نظری بگویند، شاید این فرد قبول شود، والا قانوناً مصوبات با اکثریت است، خاطرنشان کرد: یک راه دیگری وجود دارد که این فرد از رهبری حکمی داشته باشد که با استناد به آن حکم به مسئولیت، اجتهاد وی شناخته شود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه به عنوان مثال ریاست در قوه قضائیه یا وزارت اطلاعات چنان که در قانون آمده است، مستلزم اجتهاد است و اگر حکمی از رهبری برای این مسئولیت‌ها صادر شده باشد، آن شخص مجتهد است، گفت: اما اینکه فلان مجتهد مسلم یا مقبول مردم بگوید فلان آدم، آدمِ خوبی است و مجتهد است، محترم است اما فاقد اعتبار قانونی است. نمی‌شود به گفته یک مجتهد یا مرجع تقلید که یک نفر را تایید کرده است، یک نفر را تایید کرد و قانونا باید در جلسه شورای نگهبان بیاید و تایید شود.

وی خاطرنشان کرد: در آستانه انتخابات از مسئولان و آقایان دست‌اندرکار به‌عنوان یک طلبه تربیت شده حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان خواهش می‌کنم که قانون رعایت شود و اگر قانون مد‌نظر باشد، هر اجازه‌ای که برای شاگردان خود بنویسند، برای امور حسبیه و به اصطلاح امور آخوندی معتبر است ولی برای قانون معتبر نیست و مردم و خود شخص، مشوش می‌شوند.

آیت‌الله یزدی گفت: فقهای شورای نگهبان تحت هیچ‌فشاری قرار نمی‌گیرند و این نکته‌ای است که امام راحل در وصیت نامه خود فرموده‌اند که امیدوارم هیچ وقت شرایطی پیش نیاید که شورای نگهبان در راستای وظیفه خود تحت فشار قرار گیرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: هیچ توهینی به شخص یا بزرگی نمی‌خواهیم بکنیم اما می‌گوییم که امور مطابق قانون باشد و نمی‌گوییم که اجازه اجتهاد به کسی ندهید اما آن اجازه برای امور آخوندی است و از نظر قانون اعتبار ندارد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه جامعه مدرسین فهرستی را تهیه کرده و به زودی ارائه می‌کند و امیدواریم که با جامعه روحانیت مبارز تهران در این رابطه همراهی‌ صورت گیرد، بیان کرد: همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند، مردم به فهرستی رای می‌دهند که تهیه‌کنندگان آن را بشناسند.