به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: هفته گذشته موضوع بررسی انتخابات اخیر در دستور کار مجلس خبرگان رهبری بود که در این بررسی به نواقصی هم اشاره شد.

وی ادامه دا: فقهای خبرگان تمام دقت خود را در بررسی منصفانه روند انتخابات به خرج دادند اما اشکال‌های وارده‌ای هم از قبیل اعلام صلاحیت 12 هزار نفر در مدت زمان کوتاه به چشم می‌خورد. اعلام صلاحیت 12 هزار نفر در مدت زمان کوتاه، کاری بس دشوار است. ضرورت اصلاح قانون انتخابات باید سریعاً مورد بررسی و اجرا قرار گیرد و در جهت رفع مشکلات بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات آتی تجدید نظر شود.

وی همچنین عدد مشارکت عمومی مردم در انتخابات 7 اسفند را بسیار خرسند کننده و پر رنگ دانست.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با بیان این‌که «در روند تغییرات اصلاحات آیین‌نامه انتخاباتی مجلس خبرگان در دستور کار قرار گرفته است» گفت: هنوز مفاد آن احصاء نشده است.

وی با بیان این‌که «یکی از وظایف مهم مجلس خبرگان تعیین رهبری است»، افزود: این مهم یکی از ارزش‌های نظام دینی و مردم‌سالارانه است؛ زیرا بعد از 37 سالگی جمهوری اسلامی، به همه دنیا ثابت شده که تمام نهادهای سیاسی در این نظام از صدر تا نظام قانونگذاری و اجرایی به رأی مردم بستگی دارد و به فرموده امام خمینی (ره)، میزان رأی ملت است یک امر تشریفاتی نیست.

وی در بیان دیگر وظیفه مهم خبرگان رهبری به حمایت و صیانت از جایگاه ولایت در نظام جمهوری اسلامی و همچنین حمایت از رهبری و مراقبت بر بقای تداوم شرایط مندرج در قانون اساسی در مورد رهبری اشاره کرد.

رئیسی در بیان وظایف مجلس خبرگان گفت: تعیین رهبری، مراقبت بر بقا و تداوم رهبری، صیانت از جایگاه ولایت و حمایت از رهبری از وظایف مهم خبرگان است که تاکنون این مجلس به خوبی به وظایف خود عمل کرده است. جریانات سیاسی که در مجالس دیگر همچون مجلس شورای اسلامی وجود دارد در مجلس خبرگان جایی ندارد.

وی در مورد رسیدگی به پرونده بدهکاران و متهمان نفتی افزود: جدیت در دستگاه قضایی برای رسیدگی به این پرونده وجود داشته و دارد و هر اتفاقی که بیفتد این دستگاه کار خود را درست و بی‌نقص دنبال خواهد کرد. تلاش‌های قوه قضائیه در مورد رسیدگی به پرونده‌های زمین خواری و کوه خواری هم در یک سال گذشته قابل توجه است.

وی قاچاق کالا را از ضلع‌های مقابل حمایت از تولید ملی عنوان دانست و ادامه داد: باید سازوکارهای اقتصادی و پولی کشور به سمتی برود که قاچاق برای قاچاقچیان صرفی نداشته باشد.

وی در ادامه گفت: روزهای پایانی ماموریت من در سمت دادستان کل کشور است. ریاست محترم قوه قضاییه رایزنی هایی را برای دادستانی کل آینده شروع کرده اند و ظرف چند روز آینده تصمیم می گیرند. ما آمادگی داریم مسئولیت دادستانی را محول به عزیز دیگری کنیم. تصمیم با ریاست قوه قضاییه است. اینها گمانه زنی های رسانه ای است.

رییسی همچنین گفت: حرکت صداوسیما در جهت روشنگری مردم در خصوص برگزاری انتخابات 7 اسفند قابل تقدیر است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: