به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، بیژن زنگنه با اشاره به اینکه این طرح به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های پالایشگاهی جهان تولید ظرفیت 360 هزار بشکه میعانات گازی را دارد، گفت: تاکنون 3.2 میلیارد دلار هزینه این پالایشگاه شده است که این طرح به 500 میلیارد دلار دیگر نیز نیاز دارد.

وی با بیان اینکه قرار است با افتتاح فاز اول این پالایشگاه در نیمه نخست سال آینده 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 تولید شود، ادامه داد: در این صورت کشور هم به لحاظ کمی و هم کیفی از بنزین یورو 4 بی نیاز خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه اول سال آینده، خوراک وارد نخستین "ترین" این پالایشگاه می‌شود، تصریح کرد: امروز ما با ترکیب مهمی از سهامداران، بانک ملت به عنوان بانک عامل که منابع مالی را از طریق صندوق توسعه ملی تامین می‌کند و پیمانکاران این طرح و قرارگاه خاتم‌الانبیا برای بازدید آمده‌ایم.

زنگنه درباره هزینه راه‌اندازی فاز اول این پالایشگاه، اظهار کرد: فاز نخست 700 میلیون دلار هزینه مصوب از صندوق توسعه ملی گرفته است که در صورتی که سهامداران 300 میلیارد تومان دیگر سرمایه‌گذاری کنند، برای این فاز کفایت می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد که پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان کار دولت یازدهم یعنی تا یک سال و نیم آینده به طور کامل وارد مدار تولید می‌شود.

وزیر نفت در این باره، اظهار کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان پیمانکار اصلی، قول این امر را داده است.

به گفته زنگنه واحد یوتیلیتی فاز اول ستاره خلیج فارس راه‌اندازی شده و خوراک آن نیز تامین شده است.

وی درباره تجهیزات مورد نیاز برای این پالایشگاه نیز با اشاره به اینکه 60 درصد تجهیزات فعلی در داخل کشور ساخته و تولید شده است، گفت: بخشی از تجهیزات نیز از خارج، وارد کشور شده و بخشی در راه است.

به گفته وزیر نفت تجهیزاتی که شرکت زیمنس به دلیل تحریم‌ها به این پالایشگاه نفرستاده بود، رفع توقیف شده و بخشی از آن تاکنون وارد کشور شده و بخشی دیگر در راه است.