به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی روز دوشنبه در حاشیه نشست جمع بندی عملکرد سالانه سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امروز عملکرد سال 1394 و برنامه های سال 1395 سازمان بنادر و دریانوردی مرور شد و با اقدامات مناسب، دولت امسال حدود پنج هزار میلیارد ریال در بنادر کشور سرمایه گذاری جدید انجام داد و بخش خصوصی نیز به میزان 27 هزار میلیارد ریال در بنادر کشور سرمایه گذاری کرد.

وی بنادر ایران را در شمار فعال ترین کانونهای اقتصادی کشور ارزیابی کرد و افزود: صندوق توسعه ملی نیز به میزان 400 میلیون دلار تسهیلات برای توسعه بنادر کشور اختصاص داد و با توجه به تاکیداتی که در توسعه سواحل مکران وجود دارد، ساخت بندر چابهار با سرعت زیادی در حال انجام است و انتظار می رود سال آینده ظرفیت تخلیه و بارگیری 2.5 میلیون تنی این بندر به 8.5 میلیون تن افزایش پیدا کند.

آخوندی انجام دو توافق با هندی ها برای سرمایه گذاری در بندرچابهار را یادآور شد و گفت: حجم یکی از این سرمایه گذاری ها 85 میلیون دلار و میزان سرمایه گذاری دیگر 150 میلیون دلار است و انتظار می رود با طرح های توسعه ای، بنادر ایران به تدریج وارد صحنه رقابت بین المللی شوند.

وزیر راه و شهرسازی در باره برنامه خدمات دهی به مسافران نوروزی گفت: بنادر شمال و جنوب کشور در بخش مسافری این آمادگی را برای خدمات رسانی دارند.

وزیر راه وشهرسازی یادآورشد: پیش بینی شده، امسال حدود 18 میلیون نفر مسافر در مسیرهای دریایی داشته باشیم که بخش عمده آن در ایام نوروز 95 در مسیرهای دریایی جابه جا خواهند شد.