به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌ها، گفت: حضور جناب‌عالی آغازگر دوره جدیدی از روابط دو کشور است و می‌توانیم براساس ظرفیت‌ها و نیازها، مسیر تعامل ملت‌ها و نمایندگان بخش خصوصی ایران و ویتنام را هموار نماییم.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این مطلب که «شباهت دو کشور آسیب‌های جدّی در جنگ‌های ناخواسته است»، گفت: مهمتر از آن، تجربه شیرینی در بازسازی خرابی‌های جنگ داریم که می‌تواند در جهان جنگ‌زده کنونی به کمک ملت‌ها بیاید.

وی با تأکید بر این جمله که «تجارت دو کشور و همکار‌ی‌های علمی و فنی باید بیشتر شود»، گفت: مسؤولین باید ظرفیت‌های بالقوه کشور را عملی کنند که گردشگری و تعاملات فرهنگی و دانشگاهی زمینه‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ترکیب هیأت همراه آقای ترونگ تان سانگ را نشان از تصمیم دولت ویتنام برای شناسایی ظرفیت‌ها و اقدام برای آغاز و تقویت همکاری‌ها دانست و گفت: امیدوارم شاهد گسترش همه جانبه همکاری‌ها باشیم که نیاز هر دو کشور برای ساختن بهتر ایران و ویتنام است.

ترونگ تان سانگ نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با شخصیت‌های نظام، موفقیت‌های بین‌‌المللی ایران در مسایل هسته‌ای را تبریک گفت و افزود: خواستار تقویت روابط دو کشور در همه سطوح هستیم.

رئیس جمهور ویتنام با این جمله که «مردم ویتنام هاشمی رفسنجانی را معمار روابط دو کشور می‌دانند»، گفت: مردم کشور ما سفر حضرت‌عالی را فراموش نمی‌کنند که به عنوان رئیس‌جمهور به ویتنام آمدید و مسؤولین دو کشور در تمام این سال‌ها، هنوز براساس برنامه‌ها و توافقات سفر شما، برنامه‌ها را دنبال می‌کنند.

وی با ارائه گزارشی از دیدارهای خویش در ایران به مذاکرات خویش با رئیس‌جمهوری اشاره کرد و گفت: با توجه به جایگاه جناب‌عالی در ایران و نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان تدوین کننده سیاست‌های کلی، دیدار با شما برای من و هیأت همراهم مهم بود.

تان سانگ با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: خوشحالم در سرزمینی هستم که یکی از خاستگاه‌های اصلی تمدن بشری بود.

رئیس‌جمهور ویتنام، برخورد منطقی ایران با اتفاقات سیاسی را نشانه هوشیاری مردم آن کشور دانست و با بیان ویژگی‌های مردم سرزمین خویش، گفت: مردم ویتنام کشور شما را خیلی خوب می‌شناسند و مسؤولین دو کشور به خاطر شناخت عمیق دو ملت، در مجامع بین‌المللی از همدیگر حمایت می‌کردند و خواهند کرد.

وی با تشریح برنامه‌های صنعتی و اقتصادی ویتنام در 25 سال آینده، گفت: با توجه به اوضاع نابسامان 30 سال گذشته، دست به اصلاحات ساختاری در بخش‌های مختلف زدیم که با همکاری مجامع بین‌‌المللی و به ویژه ایران، از آن حالت عبور کردیم و الان در مسیر توسعه صنعتی هستیم.

تان سانگ، با اشاره به عید نوروز و باستانی ایران، گفت: فرصت را مغتنم می‌شمارم و این عید را به شما و از طریق دفتر شما به همه مردم ایران تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور ویتنام با اصرار و تأکید از آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی دعوت کرد که سفری جدید به ویتنام داشته باشد که پذیرفته شد.