به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از خانه ملت؛ نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می گوید: ایران هیچ گونه محدودیتی را در تامین تسلیحات نمی پذیرد و با توجه به این که در هیچ یک از برنامه های دفاعی و موشکی خود به دنبال ساخت و نگهداری سلاح های کشتار جمعی نیست، بنابراین هیچ نقض برجامی از جانب ایران صورت نگرفته است.

منصور حقیقت پور افزود: همه کشورهای دنیا برای دفاع از خود برنامه موشکی دارند و آن را تقویت می کنند و این موضوع هیچ ارتباطی به مباحث توافق شده هسته ای بین ایران و 5+1 ندارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، هر از چندی دولت آمریکا چهره های جدید درباره بحث های حملات سایبری را تحریم می کند که اینها همه نشانه بدعهدی ها و بهانه گیری های همیشگی شیطان بزرگ است.

حقیقت پور اظهار کرد: موشک های بالستیکی که طبق برنامه جاری موشکی ایران آزمایش می شوند، موشک های معمولی در جهان هستند و در هیچ کجای برجام تعهدی در خصوص عدم استفاده از آن ها داده نشده است.

وی تاکید کرد: ساخت موشک ها با قابلیت حمل کلاهک هسته ای در دستور کار ایران نیست.

**آمریکا به دنبال بهانه جویی در خصوص اجرای برجام است

عوض حیدرپور شهرضایی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر این که آمریکا به دنبال بهانه جویی در خصوص اجرای برجام است تاکید کرد: موشک های بالستیک قابلیت حمل کلاهک هسته ای ندارند؛ بنابراین در خصوص این مباحث هرگز مذاکره نکرده و نمی کنیم.

وی افزود: شاید کنگره آمریکا این تصور اشتباه را دارد که با اعمال دور جدیدی از تحریم ها، ایران را به سر میز مذاکره دفاعی می کشاند اما این موضوع به هیچ عنوان ممکن نیست.

حیدرپور شهرضایی در پاسخ به این سوال که رصد و نظارت بر اجرای برجام توسط کدام یک از کشورهای 5+1 صورت می گیرد، اظهار کرد: هیچ یک از این کشورهای عضو 5+1 نقش مستقل یا اصلی در موضوع نظارت بر برجام ندارند و آمریکا نیز در این خصوص نمی تواند مدعی باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته ای مشخص شده که نمایندگانی از 1+5،آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران در آن حضور دارند و نقش نظارتی بر نحوه اجرای برجام را بر اساس سند توافق شده این کمیته برعهده دارد. حیدرپور اضافه کرد: در سند برجام چارچوب مقررات حقوقی کمیته رسیدگی و نظارت بر برجام درج شده است و چنانچه غربی ها،آژانس یا ایران تخلف داشته باشند براساس دستور العملی که آن کمیته تدوین می کند به مسئله رسیدگی خواهد شد.