به گزارش گروه دولت خبرگزاری برنا؛ وزیر صنعت ،معدن و تجارت  در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی و سلامت کار ( 28آوریل، مصادف با 9 اردیبهشت ماه) تاکید کرد : وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اختیارات قانونی خود در حذف عوامل مخاطره‌آمیز سلامت در محیط کار با سایر سازمان‌ها مشارکت موثر خواهد کرد.

متن کامل پیام نعمت زاده به این شرح است:

رشد و توسعه هر جامعه‌ای، مرهون استفاده صحیح از سرمایه‌های انسانی است. یکی از شاخص‌های پیشرفت و توسعه کشورها داشتن سرمایه‌های انسانی کارا و توانمند است. براساس آمار موجود تعداد شاغلین در بخش صنعت(ساخت) و معدن به ترتیب 621/578/3 و 000/90 نفر می‌باشد که با توجه به میزان شاغلین کل کشور    می توان گفت 2/17 درصد جامعه شاغل کشور را تحت پوشش قرار داده است.

طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان بین‌المللی کار سالانه 317 میلیون حادثه با غیبت بیش از 4 روز، و بیش از 000/900 مرگ ناشی از مواجهه با مواد خطرناک محیط کار در دنیا رخ می‌دهد. به همین دلیل ایجاد محیط کار سالم و ایمن از حقوق اساسی شاغلین می‌باشد.

 نهم اردیبهشت فرصت مغتنمی است تا یکبار دیگر در جهت ارتقاء و بهبود ایمنی و سلامت محیط کاری هم پیمان شویم. شعار "‌استرس محیط کار؛ چالش همگانی" بیانگر نقش و جایگاه همه سازمان‌ها، مسئولین و کارفرمایان در کاهش عوامل آسیب‌رسان به سلامت می‌باشد.

افزایش فشارهای روانی محیط کار می‌تواند چرخه اقتصادی و تولید کشور را با کاهش بهره‌وری، انگیزه کاری، افزایش نرخ حوادث و بیماری‌های شغلی، مواجهه کند. لذا انتظار می‌رود کلیه سازمان‌های تابعه و وابسته با همکاری سایر دستگاه‌ها در راستای ایجاد محیط سالم و عاری از عوامل آسیب‌زا به منظور ارتقاء سلامت نیروی انسانی اقدام نمایند.

اینجانب در راستای ارتقاء محیط کار عاری از فشار روانی به سه مؤلفه مهم ذیل تأکید می‌نمایم:

ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اختیارات قانونی خود در حذف عوامل مخاطره‌آمیز سلامت در محیط کار با سایر سازمان‌ها مشارکت موثر خواهد کرد.

ـ کلیه کارفرمایان محترم واحدهای صنعتی ـ معدنی در راستای کاهش فشار روانی محیط کار با بهره‌مندی از روش‌های نوین علمی- پژوهشی اقدام نمایند.

ـ دفتر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای کاهش فشار روانی و فرهنگ‌سازی برنامه‌ریزی‌های لازم را در این بخش انجام خواهد داد.

در پایان ضمن تبریک "روز جهانی ایمنی و سلامت کار" به کلیه شاغلین و فعالان حوزه ایمنی و سلامت کار در کشور، آرزوی توفیقات روزافزون ایشان را از خداوند منان مسئلت دارم.