به گزارش گروه دولت خبرگزاری برنا؛ محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت در همایش روز کارگر افزود : باید صادرات را مدیریت کنیم و در عرصه بین المللی فعال تر از گذشته عمل کنیم چرا که حل مشکلات جز از راه کار و سرمایه گذاری امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد : با افزایش بهره وری سرمایه گذاری از امکانات موجود و توسعه سرمایه گذاریها شاهد رونق خواهیم بود.

نعمت زاده ادامه داد: امسال با تاکیدی که مقام معظم رهبری جهت عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی داشتند  دستگاههای دولتی و مردم همه در این راستا حرکت می کنند .

وی اظهار کرد : تامین اجتماعی و وزارت کار باید در خدمت نیروی کار باشند اما شرایط جهانی را هم باید در نظر بگیریم و با این وجود کشور ما امن ترین کشور منطقه است و در شرایطی هستیم که می توانیم به آینده امیدوار باشیم و تلاش کنیم تا کشور را پیش ببریم.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت یاد آور شد : سال گذشته سال سختی بود و بانکهای کشور پولی نداشتند بدهند و بر خلاف سال ماقبل آن که رشد 6 درصدی در صنعت و 9 درصدی در معدن داشتیم ،‌امسال معدن رشد مثبت اما بخش صنعت یک درصد رشد منفی داشت و علت آن هم شرایط جهانی ، افت قیمتها ، رکود ساختمان و بازار منطقه بود.

وی تصریح کرد :‌ امسال سال اقدام و عمل است و باید با نظام بانکی برای رونق واحدهای تولیدی و فعال کردن تولید قدم برداریم و از این رو برای واحدهای کوچک و متوسط نیز فکر کرده ایم . با فعال کردن این واحدها 200 هزار شغل جدید ایجاد می شود  .

مهندس نعمت زاده افزود : شورای عالی اشتغال آمار امیدوار کننده ای ارائه داده است که برای سال جاری اگر به آن ارقام برسیم بیکاری یک رقمی می شود و دولت همانطور که متعهد به یک رقمی کردن تورم شد در مورد بحث اشتغال هم متعهد است تا خانواده ای نداشته باشیم که دغدغه کار داشته باشد.

نعمت زاده  تاکید کرد :‌ تامین اجتماعی باید در خدمت کارگر باشد و باید کاری کند تا مردم تشویق به پرداخت ها شوند نه اینکه از روشهای تنبیهی استفاده کنیم.