به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، در پنج سال گذشته نیز بیش از 190 هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان قرار گرفت و به خانه دار شدن بیش از 625 هزار نفر کمک کرد.

بررسی روند حجم عرضه و تقاضای اوراق منتشر شده از سال 1392 تاکنون نیز حاکی از آن است که حجم کل اوراق موجود در بازار که تا دیماه 92 به دلیل مازاد عرضه اوراق نسبت به حجم تقاضای تسهیلات از سوی متقاضیان، روندی رو به رشد داشت، از بهمن 92 با پیشی گرفتن حجم تقاضا از عرضه و نیز افزایش حجم اوراق ابطالی، روند نزولی به خود گرفته و این روند در سال گذشته نیز ادامه داشت.

به بیان دیگر، بررسی این موضوع از نظر آماری نشان می‌دهد حجم تسهیلات موجود در بازار که به رقم 51 هزار و 550 میلیارد ریال در دیماه 92 رسیده بود، در اسفندماه 94 به رقم 23 هزار و 440 میلیارد ریال  کاهش یافته است. در دو سال اخیر بیش از 13 هزارو 860 میلیارد ریال از اوراق تسهیلات مسکن نیز به دلیل انقضای مهلت آنها، ابطال و از گردونه اوراق قابل استفاده خارج شده است.

از سوی دیگر روند قیمتی اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته نیز حکایت از آن دارد که قیمت اوراق که از ابتدای سال گذشته روندی نزولی را آغاز کرده بود از آبان ماه 94 به دلیل افزایش حجم تقاضای این اوراق کمی رو به افزایش گذاشته به طوری که در اسفندماه میانگین قیمت هر ورقه به حدود 860 هزار ریال رسیده است.

در همین حال مجموع ارزش معاملات ماهانه اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته به بیش از 9 هزار میلیارد ریال رسیده که نشان می‌دهد ارزش معاملات در هر ماه به طور متوسط 750 میلیارد ریال بوده است.

علیرضا توکلی مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در خصوص روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن پس از مصوبه‌های جدید شواری پول و اعتبار گفت: با توجه به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از 18.5 به 17.5 درصد و نیز افزایش سقف تسهیلات مسکن، زوجین به ارقام یک میلیارد ریال برای شهر تهران، 800 میلیون ریال برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و 600 میلیون ریال برای سایر شهرها، انتظار می‌رود این بازار با رونق بیشتری روبرو شده و تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن افزایش یابد.